Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.05 20:34

Toliau tiriama, kaip gaisras Alytuje paveikė aplinkines vietoves: dalis mėginių perkelta į Vokietiją

Želmenų ir žolės tyrimo rezultatai atitinka reglamento normas ir neviršija nustatytų ribų, tačiau vis dar laukiama dalies pieno tyrimų rezultatų, LRT RADIJUI sako Alytaus maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Romas Černius. Anot jo, dėl susidariusio mėginių skaičiaus dalis tyrimų atliekama Vokietijoje.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) toliau tiria, kaip gaisras Alytaus padangų perdirbimo gamykloje paveikė aplinkines vietoves. Maisto produktų, augalų, gyvūnų ir vandens mėginiai paimti ne tik iš gaisro paveiktų zonų, bet ir aplinkinių rajonų. Pasak tarnybos atstovų, atsakymų laukiama šią savaitę.

R. Černiaus teigimu, buvo antrą kartą atlikti pieno tyrimai, tačiau dar neturima visų mėginių rezultatų. Anot jo, dioksinų kiekis piene sumažėjęs, tačiau vis tiek viršija reglamentuotas normas.

„Tų ūkių pieną, kurių tyrimų rezultatai neviršys leistinų ribų, leisime tiekti į rinką“, – sako R. Černius.

Seimo kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andrejus Stančikas tikina, kad visi produktai, kuriuose gali būti dioksino, išimti iš prekybos.

„Šiandien yra išrinktos 382 tonos maisto produktų. [...] Tikrai vartotojai yra saugūs“, – pabrėžia A. Stančikas.

Iš Alytaus rajono užterštų teritorijų esančių didžiųjų pieno gamintojų nuo antradienio turi būti surenkamas pienas, kuris bus centralizuotai vežamas į Klaipėdoje esančią atliekų utilizavimo bendrovę „Fortum“ ir čia utilizuojamas.

„Dvi dienas pieną kaupsime talpose, nes per dieną surenkama nuo 6 iki 7 tonų pieno. Jis bus surenkamas ir kas dvi dienas vežamas į „Fortum“. Pirmasis reisas numatomas ketvirtadienį“ , – sako Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas.

Kreiptasi ir į užsienio laboratorijas

Pasak Veterinarijos tarnybos viršininko, taip pat yra gauti želmenų ir žolės tyrimų rezultatai. Anot jo, tendencijos gerėja.

„Želmenyse ir žolėje tyrėme gyvsidabrį, šviną. Šie rezultatai atitinka reglamento normas ir neviršija nustatytų ribų. [...] Gaisras yra sustabdytas ir teršalai jau nebepatenka.“, – komentuoja R. Černius.

R. Černiaus teigimu, minėti tyrimai trunka apie dešimt dienų. Jis sako, kad dalis tyrimų netgi atliekami Vokietijoje.

„Mums nepakanka pajėgumų. Mes paėmėme pieno, vandens, daržovių, vaisių, želmenų, kritusių gyvūnų mėginius, todėl susidaro nemažai tyrimų“, – akcentuoja R. Černius.

A. Stančiko aiškinimu, po Alytaus gaisro išaugo didžiulis tyrimų poreikis, dėl to buvo kreiptasi į užsienio laboratorijas.

„Ekonominiu požiūriu, nėra tikslinga išlaikyti laboratorijos su įranga ir žmonėmis. Tai gana brangiai kainuoja ir, ko gero, šiandien vis dėlto tikslingiau tas paslaugas nusipirkti“, – sako jis.

R. Černius pritaria, kad valstybei neverta išlaikyti minėtas laboratorijas, esą tokios nelaimės, kaip gaisras Alytuje, vyksta retai.

„Mes nieko neprarandame, tiesiog paskirstome tyrimų atlikimą, kad viska būtų operatyviau. Nematau tame nieko blogo“, – aiškina R. Černius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi