Lietuvoje

2019.11.05 12:04

Klimatologė Galvonaitė – apie šiltesnį, nei įprasta, lapkritį ir rudeninę depresiją

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.05 12:04

Šis lapkritis gali būti šiltesnis nei įprastai, sako klimatologė Audronė Galvonaitė, tačiau ji perspėja – rudeninės depresijos išvengti nebus lengva.

Kaip teigia klimatologė, lapkritis – gilaus rudens mėnuo, pereinantis į priešžiemį. Šis mėnuo yra ypač nemalonus, nes dienos trumpėja, o naktys tampa vis ilgesnės.

„Tai darganotas, vėjuotas ir nepastovus mėnuo. Ne veltui sakoma, kad lapkritis yra rugsėjo anūkas, spalio sūnus ir gruodžio brolis. Visi šie mėnesiai gali būti panašūs ir turėti lapkričiui įtakos: staiga gali pasirodyti ir saulė, ir pritvinkę debesys, ir plikledžiai, ir net snaigės. Paprastai lapkritis susirenka visus šiuos bruožus“, – sako LRT TELEVIZIJOS pašnekovė.

A. Galvonaitės teigimu, dažniausiai šis mėnuo sukelia rudeninę depresiją.

„Žmonės turi patys save iš to ištraukti, nes paprastai jie guli ant sofos ir savęs gaili. Reikia vaikščioti ir kuo daugiau būti šviesoje. Depresija ateis, nes ji susijusi su dienos trumpėjimu. Žmonės vaikšto savotiškai apgirtę, kaip rudeninės musės, ir nieko nenori“, – kalba klimatologė.

Kaip bebūtų, anot A. Galvonaitės, dėl klimato kaitos pastaruosius keletą metų lapkritis iškrenta iš bendro konteksto.

„Net nepastebima, kaip jis prabėga, o orai būna net ir ne tokie bjaurūs. Galbūt šis lapkritis bus šiltesnis už standartinę klimato normą, tačiau vidutinė šio mėnesio temperatūra yra apie pora laipsnių“, – teigia pašnekovė.

Klimatologė sako, kad šią savaitę orus Lietuvoje lems du stiprūs dariniai: šiltas Atlantas ir greitai vėstantis žemynas.

„Šiuo metu vakarinėje dalyje yra daug ciklonų, atnešančių įkyrų lietų. Lapkričio lietus nepanašus į vasarinį, kai staigia nušniokščia. Kartais lašnoja visą dieną arba lietus pereina į dulksną, todėl ne tik šiomis dienomis, bet ir visą lapkritį nepalikite skėčių, galvos apdangalų ir gerų batų“, – perspėja A. Galvonaitė.

Taip pat skaitykite

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.