Lietuvoje

2019.11.05 11:16

Landsbergis apie statybas šalia Zapyškio bažnyčios: nerandu žodžių apibūdinti šitą barbarizmo monumentą

Karbauskis kol kas mato tik „emocinį vertinimą“; atnaujinta 12.00
LRT.lt, BNS2019.11.05 11:16

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis statybas prie Zapyškio bažnyčios pavadino „vėlyvojo Rytų Europos barbarizmo monumentu“.

„Gerai, kad dar vaikams spėjau parodyti, kaip atrodė vienas iš 13 gotikinių stebuklų Lietuvoje. Nes dabar parodyti galėčiau tik cementinį pakilimo taką, kuris netrukus turės dar ir apšvietimą ir baseiną upėje. Aš nerandu žodžių apibūdinti šitą vėlyvojo Rytų Europos barbarizmo monumentą“, – teigiama politiko feisbuko paskyroje.

G. Landsbergis savo įraše kritikuoja ir Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją, kuriai „kažkodėl vis dar atrodo, kad tai šauni idėja, kalba, kad sulauks daugiau turistų“.

„Kur gi ne, tikrai sulauks. Kadangi nuslinkęs Gedimino kalnas nebėra turistinė naujiena, tai sucementuota gotikinė bažnyčia bus naujas paminklas idiotizmui, prie kurio reikia vežti žmones idant parodytume, kaip elgtis negalima.

Aš suprantu, kad Kultūros komitetas labai užsiėmęs. Bet gal atrastų laiko pasvarstyti, ar tikrai gerai elgiamės su vienu iš trylikos gotikinių monumentų. Mielieji, surinkite neeilinį posėdį, kol eiliniai nevyksta, pasikvieskite Kauno rajono merą, architektus ir paklauskite (...). O jei laiko nerasite, matyt teks dalyvauti protesto akcijoje, kol Vilniaus Arkikatedroje nesugalvojo euro remonto daryti“, – dėsto jis.

Jam antrina ir kitas TS-LKD partijos narys Vytautas Kernagis, pavadinęs betonuojamų Zapyškio bažnyčios prieigų vaizdą sukrečiančiu.

Kaip teigiama politiko pranešime, į Seimo Kultūros komiteto posėdį, kuris vyks trečiadienį, lapkričio 6 d., įtrauktas klausimas dėl Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios.

Pasak V. Kernagio, viešai girdimi ne tik paveldo specialistų, bet ir architektų bendruomenės pareiškimai kelia klausimus, su kuo buvo derintas šis projektas ir kam pritarus vykdomi tokie aplinkos tvarkybos darbai.

„Viešai matomose nuotraukose vaizdas, kaip vykdomi tvarkybos darbai ir betonuojama pieva, – sukrečia. Todėl norisi ne tik išklausyti, bet ir gauti atsakymų iš bažnyčios tvarkymo darbus užsakiusius Kauno rajono savivaldybės bei sulaukti paveldosaugininkų vertinimo“, – akcentavo V. Kernagis.

Karbauskis: reikia išsiaiškinti atsakymus

Reikia išsiaiškinti atsakymus apie sprendimus šalia Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios ir tik tada juos įvertinti, teigia Seimo Kultūros komiteto pirmininkas, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Aš neturiu kažkokios konkrečios nuomonės, nesu įsigilinęs į situaciją ir sprendinius (...) Dabar mano vertinimas toks, kad tiesiog reikia išsiaiškinti, jog turėtume atsakymus. Nuotraukas mačiau, bet dar sykį pakartosiu, aš neturiu pozicijos šituo klausimu, nes aš nesuprantu, kodėl ir kas yra padaryta, galbūt yra kažkokie motyvai sprendinių. Kaip atrodė, kaip atrodo – emocinis vertinimas yra vienas dalykas“, – BNS antradienį sakė valdančiųjų „valstiečių“ lyderis.

„Aš matau, kad visuomenėje diskutuojama, Seimo narys Vytautas Kernagis parodė iniciatyvą, kad tai aptarinėtų Kultūros komitetas, aš su tuo sutikau. Tam, kad susipažintume su situacija, klausimas bus įtrauktas į darbotvarkę mūsų posėdyje. Kviečiame į svečius išsiaiškinti, kas ten buvo padaryta ir kodėl, kad atsakytume visuomenei į tą klausimą“, – teigė R. Karbauskis.

„Aš tikiuosi, kad tie, kurie ateis, pasakys, kodėl tokie sprendimai buvo priimti, ką jie reiškia ir kiek tai naudinga yra šio objekto apsaugai“, – pridūrė Seimo Kultūros komiteto pirmininkas.

Kaip BNS antradienį informavo Kultūros paveldo departamento atstovė Rytė Šerėnaitė, pirmadienį kartu su Kultūros ministerija pradėtas šalia Zapyškio esančios erdvės renovacijos dokumentų patikrinimas. Jį planuojama atlikti per savaitę.

LRT.lt primena, kad prie Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios liejama betono aikštė. Dėl prie architektūros paminklo rengiamų statybų iniciatoriai susilaukė architektų ir visuomenės kritikos. Projekto autorius, architektas Gintaras Prikockis sako, kad taip atkuriama prie bažnyčios buvusi aikštė, o betonas – tinkamiausia medžiaga. Antradienį Kultūros ministerija, išsikvietusi Kauno paveldosaugininkų vadovą, žada aiškintis, ar projektas derintas laikantis visų procedūrų.

XVI amžiuje statyta Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia yra vienas reikšmingiausių gotikinės architektūros paminklų Lietuvoje. Ši bažnyčia saugoma valstybės.

Taip pat saugoma ir daugiau nei septynių hektarų erdvė aplink bažnyčią – Zapyškio senojo miesto vieta.