Lietuvoje

2019.11.05 10:31

„Valstiečiai“ pritarė Karbauskio kritikuojamam sprendimui dėl automobilių nuomos

atnaujinta 14.47

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis privilegijų grąžinimu pavadino Seimo valdybos sprendimą dėl automobilių nuomos. Klausimą svarstant Etikos ir procedūrų komisijoje (EPK) tam neprieštaravo ir „valstiečių“ frakcijos atstovai, o Virgilijus Poderys buvo vienas projekto rengėjų.

Spalio 23 dieną Seimo valdyba balsavo dėl parlamentinei veiklai skiriamų lėšų naudojimo tvarkos pakeitimų, tarp jų – grąžinti automobilių nuomą, tam leidžiant panaudoti iki 30 proc. šių lėšų, leisti pirkti kompiuterinę techniką, apmokėti kvalifikacijos kėlimo, svečių priėmimo išlaidas.

Už sprendimą balsavo šeši Seimo valdybos nariai, tarp jų „valstietis“ Arvydas Nekrošius, o vienintelė Seimo pirmoji vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė, susilaikė.

Parlamento vadovas Viktoras Pranckietis šio Seimo valdybos sprendimo nepasirašė, nors pats už jį balsavo, ir teikia jį valdybai persvarstyti „dėl posėdžio metu iškilusių abejonių“.

LVŽS vadovas R. Karbauskis antradienį išplatino pareiškimą, jog Seimo Etikos ir procedūrų komisijos siūlymu minimus pakeitimus priėmusi valdyba „pamažu grąžina privilegijas“.

Tarp rengėjų – „valstietis“

Seimo Etikos ir procedūrų komisija spalio viduryje bendru sutarimu priėmė sprendimą siūlyti valdybai keisti su parlamentine veikla susijusių išlaidų naudojimo tvarką. Išvadų rengėjai šiuo klausimu buvo V. Poderys ir opozicijos atstovė liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

V. Poderys komentuodamas situaciją BNS sakė nemanantis, jog automobilių nuomos grąžinimas būtų privilegija.

„Mes siūlėm, kad būtų galima panaudoti iki 30 proc. lėšų, kad nebūtų piktnaudžiavimo. Dabar, jei žmogus nusipirko automobilį ir tapo Seimo nariu, per laiką patiria amortizacijos arba nusidėvėjimo sąnaudas. Jei būtų nuomos santykiai, tai būtų padengiama, o dabar visos Seimo nario išlaidos nėra padengiamos, nors naudojama parlamentinei veiklai“, – sakė V. Poderys.

„Ar čia privilegija – aš niekur nematau, kad čia būtų privilegija. Paprastai darbovietėse, jei darbuotojai naudoja (automobilius – BNS) darbo reikalams, dengiamos ir nusidėvėjimo sąnaudos“, – tvirtino „valstietis“.

LVŽS frakcijos seniūno pavaduotoja, EPK vicepirmininkė Aušrinė Norkienė BNS irgi teigė nematanti privilegijų grąžinimo.

„Mes numatėm, kad tai nėra išperkamoji nuoma, negrąžinom į buvusią tvarką, tai nebus išperkamoji nuoma. Neįžvelgiu privilegijų, yra limitas, jei tu gali iš kanceliarinių skirti 30 proc. nuomai, tai važiuok“, – sakė Seimo narė.

Liberalų atstovė V. Čmilytė-Nielsen sakė besilaikanti pozicijos, kad siekiantys piktnaudžiauti vis viena suras landas, kokios bebus taisyklės.

„Mano požiūris toks: tie, kas nori piktnaudžiauti, piktnaudžiauti randa kur. Tie, kas veikia skaidriai ir tvarkingai, taip ir elgiasi, nepriklausomai nuo to, ar yra draudimai, ar ne“, – BNS sakė V. Čmilytė-Nielsen.

V. Pranckietis teikia persvarstyti

Seimo valdyba dėl lėšų naudojimo tvarkos pakeitimo balsavo prieš porą savaičių, tačiau parlamento vadovas Viktoras Pranckietis, nors pats balsavo „už“, jo nepasirašė ir dokumentas iki šiol neįkeltas į teisės aktų bazę.

„Seimo pirmininkas jo nepasirašė ir praėjusią savaitę, spalio 30 dieną, parašė raštą, kuriuo prašo klausimą persvarstyti valdyboje dėl posėdžio metu iškilusių abejonių“, – BNS sakė V. Pranckiečio atstovė spaudai Karolina Frolovienė.

Pasak atstovės, viešojoje erdvėje kilus diskusijoms dėl priimto sprendimo Seimo pirmininkas „iš dviejų blogybių pasirinko mažesnę“ ir siūlo valdybos nariams dar kartą apsvarstyti siūlymus.

Klausimas įtrauktas į trečiadienio Seimo valdybos darbotvarkę.

Seimo pirmoji vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė sako, kad parlamento vadovas turi teisę grąžinti valdybai persvarstyti sprendimą. Ji pati vienintelė valdyboje susilaikė balsuodama dėl parlamentinei veiklai skiriamų lėšų naudojimo tvarkos.

„Jei Seimo pirmininkas mano, kad kažkas buvo neišgirsta, nesuprasta, gali nepasirašydamas grąžinti valdybai ir dar kartą prašyti įsigilinti, jeigu toks jo sprendimas yra, mes artimiausiame posėdyje apie tai kalbėsime“, – BNS sakė R. Baškienė.

Parlamento pirmoji vicepirmininkė sakė palaikanti dabartinę tvarką, kuomet lėšas galima leisti tik automobilio eksploatacijai, ir nemato priežasčių grąžinti nuomą, ypač kadencijai einant į pabaigą.

„Būtent mūsų iniciatyva buvo nustatyta daugiau atskaitomumo, ir ypač dėl automobilių naudojimo, nes praėjusių kadencijų praktikoje beveik visos lėšos buvo naudojamos automobilių nuomai ir eksploatavimui, buvo negražių situacijų, kad kai kurie Seimo nariai automobilius, nuomotus už parlamentinei veiklai skirtus pinigus, išsipirkdavo“, – kalbėjo vicepirmininkė.

„Aš dėl to ir susilaikiau, manydama, kad anas sprendimas buvo teisingas. Etikos ir procedūrų komisija mano, pasiūlydama kompromisinį sprendimą, kad tik 30 proc. parlamentinei veiklai skiriamų lėšų gali būti naudojama automobilių nuomai. Aš vis tik laikiausi savo nuomonės, juo labiau, kad ši kadencija eina į pabaigą, kad reiktų ją pabaigti (su tokia tvarka – BNS), kaip pradėjom“, – pažymėjo R. Baškienė.

R. Karbauskis kalba apie „opozicijos pinkles“

R. Karbauskis komentuodamas Seimo valdybos sprendimą teigia, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisijos siūlymu minimus pakeitimus priėmusi valdyba „pamažu grąžina privilegijas“.

„Sudaryti sąlygas Seimo nariams privilegijoms ir savo reikmėms leisti mokesčių mokėtojų lėšas yra apgailėtinas, žemas ir neteisingas veiksmas prieš visus Lietuvos žmones“, – frakcijos pranešime cituojamas R. Karbauskis.

„Valstiečių“ vadovas R. Karbauskis taip pat tvirtina, jog „Seimo valdyboje sprendimus priima opozicija, nes dauguma valdybos narių yra opozicijos atstovai“.

Tačiau už šį valdybos sprendimą balsavęs patvirtino pats „valstietis“ A. Nekrošius, sakydamas, jog taip balsavęs, nes buvo aišku, kad „sprendimas vis vien bus priimtas“.

„Valstiečius“ palikusį V. Pranckietį, kurio „valstiečiams“ nepavyko išversti iš posto, kritikuojantis R. Karbauskis pranešime taip pat „ragina visą Seimą išlikti budriam ir nepakliūti į opozicijos pinkles“.

„Opozicija visada pabrėždavo, kad naikins viską, ką pasiūlė ir priėmė LVŽS. Tokie valdybos posėdžiai ir sprendimai tai patvirtina“, – teigia R. Karbauskis.

Remdamasis Seimo statutu, R. Karbauskis sprendimą dėl parlamentinei veiklai skiriamų lėšų naudojimo skundžia Seimui.

Komitetai ir frakcijos gali apskųsti Seimo valdybos sprendimus Seimui, jeigu manoma, kad jie priimti viršijant valdybai suteiktus įgaliojimus. Tokius skundus nagrinėja ir sprendžia Seimas, išklausęs Etikos ir procedūrų komisijos išvadas.

Seimo valdyba spalio pabaigoje Etikos ir procedūrų komisijos teikimu pakeitė parlamentinei veiklai skiriamų lėšų naudojimo aprašą, grąžindama automobilių nuomą. Tam galima panaudoti ne daugiau kaip 30 proc. parlamentinei veiklai mėnesiui skiriamų lėšų, išskyrus išperkamąją nuomą.

Taip pat pakeitimais leidžiama ne tik nuomoti, bet ir pirkti kompiuterinę įrangą Seimo nario biurui, apmokėti Seimo nario organizuojamų renginių ir kitų su parlamentine veikla susijusių svečių priėmimo Seimo rūmuose, įskaitant maitinimo, išlaidas, kvalifikacijos kėlimo išlaidas.