Lietuvoje

2019.11.04 22:07

Alytaus merą erzina specialistų neveiksnumas ir tyla: kažką matavo ir tyrė, bet duomenimis nesidalija

LRT.lt 2019.11.04 22:07

Gaisras Alytuje jau 10 dienų kaip užgesintas, šiandien pranešta, kad dar septyniuose iš Alytaus gaisro paveiktos teritorijos atrinktuose pieno mėginiuose rastas padidėjęs dioksinų kiekis, tačiau didesnių veiksmų specialistai regione nesiima, bent taip socialinėje erdvėje rašo Alytaus meras Nerijus Cesiulis, kuris piktinasi tik pirmadienį sulaukęs Aplinkos apsaugos agentūros specialistų gaisravietėje.

„Aplinkosaugininkai žiūri į mane. „Jei žadėjo, dar nereiškia, kad taip ir bus“, - šypsosi. Pirmiausia reikia parengti planus ir suteikti šansą susitvarkyti savininkui. Tada duoti jam laiko pamąstyti, gali jis kažką sutvarkyti, ar ne. Jeigu taip – vienas kelias, jeigu ne – kitas kelias. Ir vėl procedūros. Kitaip tariant, jeigu tą brudą pradės kažkas vežti po trijų mėnesių – bus geriau nei gerai“, – nuostabos ir pasipiktinimo neslepia N. Cesiulis.

Erzina ir glumina specialistų neteikiami duomenys

Mero teigimu, į gaisravietę buvo atvažiavusios, ko gero, visos institucijos, kokios tik veikia Lietuvoje, tačiau, kokie tiksliai surinkti duomenys, ką rodo skaičiai, N. Cesiulio teigimu, su visuomene nesidalijama ir viskas lieka nežinioje.

„Visos kažką tyrinėjo, matavo, skaičiavo. Ir nė viena turimais duomenim nesidalija. Trumpai tariant – kairė nežino, ką daro dešinė. O dar tiksliau – kiekviena gyvena savo atskirą gyvenimą. Taigi atvažiuoja specialistai be jokios faktinės informacijos. Ir vėl negali eilinių žmonių kaltinti – nes čia jau apačia nežino, ką veikia viršus. Ir praktiškai čia taip pat visi gyvena atskirus gyvenimus. Ir tuos pačius darbus dirba kelis kartus. Juk kažkas davė leidimus, kažkas suskaičiavo ir pasakė, kad yra N tūkst. padangų. Paskui pasakė, kad skaičiai kur kas didesni, atsirado penkiaženklės sumos. Ar jos atsirado... iš akies?“, – rašo meras.

N. Cesiulio teigimu, labiausiai pastaruoju metu slegia nežinomybė, kada nėra jokios apčiuopiamos informacijos, jokių tikslesnių duomenų ir rimto darbo iš specialistų.

„Nežinomybė, aišku, slegia. Bet kai žinai tiesą – jausmas irgi ne ką geresnis. Pavyzdžiui, reikėjo specialių svarstyklių ir technikos, kad galėtų tiksliai apskaičiuoti, apie kokį atliekų dydį eina kalba. Suradom, užsakėm, pristatėm į vietą. Atvažiuoja aplinkosaugininkų žmonės ir tada mes juos įkalbinėjam, kad vyrai – padarykite tai šiandien, rytoj vėl reikės iš naujo prašyti svarstyklių ir technikos. Sutinka. Paskui persigalvoja – juk nedegantis reikalas. Galiausiai sutinka. O finalas toks – paaiškėja, kad Aplinkos apsaugos agentūra pati turi sutartis, gali paprastuoju būdu gauti tas svarstykles, bet nenori rizikuoti. Nes o jei nieks nesumokės? Tai lai savivaldybė tvarkosi“, – teigia meras.

Nereikia pamiršti galimai užteršto vandens gaisravietėje

Visame gaisro gesinimo „pragare“ iš arti dalyvavęs N. Cesiulis siūlo nepamiršti ne tik likusių nuodėgulių, bet ir gesinimui naudoto vandens, kuris prisikaupė rūsiuose, ir, galimai, yra užterštas ir nuodingas.

„Rūsiuose – dešimtys tūkstančių kubų juodo drumzlino vandens. Ir pamažu jis kažkur dingsta. Ar į mūsų Gulbynę, ar į Nemuną, ar dar velniai žino kur. Tie patys atvažiavę aplinkosaugininkai man aiškino, kad šioj žemėj didesnio š... yra, nėra čia ko bijoti. Bet aš nenoriu rizikuoti. Sukviečiau komandą specialistų, dabar daromi vandens tyrimai, strateguojama, kaip tą vandenį išsiurbti“, – sako meras, kuris neslepia pykčio, jog situacija tokia, jog būtų tikrai juokinga, jei nebūtų graudu.

LRT.lt primena, kad spalio 16-osios naktį Alytaus miesto padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilo didžiulis gaisras. Degė apie 2 tūkst. kvadratinių metrų ploto sandėliai, kuriuose laikomos naudotos padangos. Gaisrą gesino ugniagesių pajėgos iš Alytaus, Kauno, Lazdijų, Vilniaus, Varėnos ir Marijampolės.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika gaisrą pavadino viena didžiausių pastarojo meto ekologinių nelaimių. Jo teigimu, gaisro padaryta žala gamtai gali siekti 5 mln. eurų.