Lietuvoje

2019.11.02 18:13

Ekonomistų įspėjimai – nė motais: kitų metų Seimo, Vyriausybės ir prezidentūros biudžetai išsipūs

opozicija kai kuriuos norus vadina absurdiškais

Nors ekonomistai perspėja apie lėtėjančią ekonomiką, Seimo, Vyriausybės ir Prezidentūros biudžetai kitąmet turėtų augti. Pinigai skiriami institucijų pastatams tvarkyti, Turniškių rezidencijos remontui, taip pat algoms kelti. Opozicijos atstovai piktinasi tokiais valdžios norais ir siūlo iš esmės mažinti valstybinių institucijų išlaidas.

Išgirdęs, kad Seimo valdyba kitąmet prašo skirti pusę milijono salės programinei, vaizdo ir garso įrangai atnaujinti Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas Kęstutis Glaveckas juokauja, kad dar galima ir skraidykles virš salės įrengti.

„Jei Seimo narys ateina ir turi idėją, tai gali užsikabinti ir, perskrisdamas per tribūną, pasakyti pastabas. Romantizuoju, bet dar gali kėdės, kai Seimo narys kalba, pasikelti aukštyn. [...] Kitaip tariant, kvailoms idėjoms – beribis horizontas“, – kalbėjo K. Glaveckas.

Tačiau Seimo valdyba nutarė, kad atnaujinimo reikia – esą ir dėl kibernetinio saugumo, ir dėl modernesnės įrangos.

„Ji yra per lėta, pirmininkaujant matai, kad reikia laukti, kol įsijungs. Matyt, per mažos atminties, reikalauja atnaujinimo tai akivaizdu“, – aiškino Seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas.

Visas Seimo biudžetas kitąmet turėtų augti 4 milijonais. Seimo valdyba prašo dar pusantro milijono eurų. Be salės įrangos norima sutvarkyti Sausio 13-osios memorialą bei pakelti politinio pasitikėjimo darbuotojų atlyginimus – jų algos koeficientas pagal įstatymą didesnis (8,85) nei dabar mokamas (6.6 bazinio algos dydžio).

„Yra įstatymai priimti dėl patarėjų padėjėjų, jų koeficientai keičiami, tai reikės tą daryt arba vėl mes atsidursim visokiuose teismuose dėl kompensacijų ir panašiai“, – komentavo G. Kirkilas.

360 tūkstančių eurų iš taip pat didėjančio prezidentūros biudžeto ruošiamasi skirti Turniškių rezidencijos remontui, ten turėtų persikelti prezidentas Gitanas Nausėda.

„Ketinama atidaryti ją visuomenei. Kaip prezidentūra atvėrė duris visuomenei, taip ir Turniškės atvers kitais metais. Iš šeimos namo ji virs svečius priimančia rezidencija. [...] Šiuo metu ruošiamasi jos atnaujinimui, jis įvyks kitų metų pirmoj pusėj“, – pasakojo prezidento patarėjas Antanas Bubnelis.

Daugiau nei pusė milijono eurų – politinio pasitikėjimo darbuotojų algoms kelti. Iš viso prezidentūros piniginė kitais metais turėtų būti pusantro milijono storesnė.

„Aš užregistravau siūlymą, kuriuos prezidentūrai siūlau sumažinti išlaidas. Jie 1,5 milijono prašo, sakau, milijonu mažiau, kad pinigai būtų globos namams... [...] Išlaidos dar didinamos kelionei – 100 000, reprezentacijai – virš 100 000. Suprantu, kad to reikia, bet, ar visada tai duoda naudos“, – aiškino K. Glaveckas.

Prie Vyriausybės pluša darbininkai. Kitais metais pastato atnaujinimo projektui numatyti kone 800 000 eurų. Tai – tik dalis išlaidų.

Iš viso Vyriausybės biudžetas turėtų būti milijonu 1, 7 mln. eurų didesnis nei šiemet.

Finansų ministras Vilius Šapoka nuolat kalba apie tai, kad ekonomika jau lėtėja ir reikia taupyti, taigi visų norus teks nuodugniai peržiūrėti.

„Kalbant apie bet kurios institucijos pasiūlymus, svarbiausia yra pagrindimas skaičiais ir tikslais, tuomet priimsim teigiamą sprendimą, jei ne – sprendimas neigiamas“, – dėstė V. Šapoka.

Daugiau nei pustrečio milijono eurų kitais metais Seimui kainuos valdžios pasikeitimas – teks mokėti išeitines neperrinktiems Seimo nariams ir politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojams.

Žinios. Lietuvoje saldumynai bus sveikesni: nuo lapkričio 1-osios – reikalavimas mažinti transriebalų kiekį maisto produktuose