Lietuvoje

2013.01.30 07:33

Plūsta norintieji pasikeisti asmens tapatybės dokumentus

Į šalies policijos komisariatų migracijos tarnybas plūsta norintieji pasikeisti asmens tapatybės dokumentus. Dauguma jų – vyresni žmonės, kuriems lietuviški pasai buvo išduoti prieš 20 metų. Pasų keitimo bumas yra sunkus tiesiogine šio žodžio prasme, rašo „Lietuvos žinios“.

Į šalies policijos komisariatų migracijos tarnybas plūsta norintieji pasikeisti asmens tapatybės dokumentus. Dauguma jų – vyresni žmonės, kuriems lietuviški pasai buvo išduoti prieš 20 metų. Pasų keitimo bumas yra sunkus tiesiogine šio žodžio prasme, rašo „Lietuvos žinios“.

Nemaža dalis dokumentus pasikeisti turinčių žmonių yra neįgalūs. Pas juos vyksta migracijos tarnybų darbuotojos, neretai pačios nešinos daugiau kaip 20 kilogramų sveriančia biometrinių duomenų registravimo įranga. Tačiau toli gražu ne visi policijos komisariatai ją turi.

Važinės visą mėnesį

Prie Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Migracijos skyriaus priimamojo durų pastaruoju metu nuolat būriuojasi žmonės. Anot skyriui laikinai vadovaujančios Irenos Beigienės, toks asmens dokumentus norinčių pasikeisti gyventojų pagausėjimas yra natūralus, nes 1992 metų pabaigoje– 1993 metų pradžioje Lietuvos piliečiams pasai buvo keičiami į lietuviškus. Asmenims, kurie tuo metu buvo vyresni nei 45-erių, pasai buvo išduodami dvidešimčiai metų. Būtent jų galiojimas šiuo metu ir baigiasi. Be to, nuo 2003 metų sausio 1 dienos pradėtos išduoti pirmosios asmens tapatybės kortelės. Jos išduotos 10 metų laikotarpiui. Tad ir šių galiojimo laikas jau baigiasi. Kiek iš viso žmonių šiemet turės pasikeisti asmens tapatybės dokumentus, duomenų neturima.

„Pakeisti asmens tapatybės dokumentus tiems, kurie gali atvykti į mūsų skyrių, nėra sudėtinga. Kur kas daugiau problemų kelia garbaus amžiaus žmonės, dažnai neįgalūs, kuriems atvykti į Marijampolę – ne jų jėgoms. Pas tokius į namus mums tenka važiuoti pačioms“, – teigė I.Beigienė.

Pasak jos, dažniausiai tai daroma dukart per savaitę. Tačiau per dieną spėjama aplankyti vos 4–5 žmones, nors prašymų atvykti sausio 29 dieną jau buvo užregistruota 40.

„Važinėjimo užteks visam mėnesiui, maždaug tiek reikės palaukti tiems, kurie šiuo metu kreipiasi“, – sakė I. Beigienė.

Kviečiasi pagalbininkus

I. Beigienės teigimu, aplankyti asmens dokumentus norinčius pasikeisti ligotus žmones būtų gerokai lengviau, jei skyrius turėtų tarnybinį automobilį. Tad prireikus prašoma policijos pareigūnų pagalbos. Jie skiria ne tik mašiną, bet ir nešioja nelengvą lagaminą su biometrinių duomenų registravimo įranga. Moterys šio įrenginio vienos panešti nepajėgios. Ypač jei tenka užlipti į daugiabučio namo ketvirtą ar penktą aukštą.

„Neužtenka lagaminą užnešti, dar reikia jį užkelti ant stalo, nes kitaip su juo dirbti neįmanoma“, – atviravo I. Beigienė.

Policijos pagalbos ir vežiojant po kaimus, ir nešiojant lagaminą prašo ir Vilkaviškio policijos komisariato Migracijos poskyrio specialistės. Anot jo vadovės Ritos Grėbliūnienės, kitaip jos neišsiverstų, nes taip pat neturi nei tarnybinio automobilio, nei nors vieno poskyryje dirbančio vyro, kuris tampytų nelengvą įrangą. Tad policijos pagalba – labai svarbi.

„Pastarosiomis dienomis jau aplankėme per porą dešimčių tokių gyventojų“, – teigė R. Grėbliūnienė ir neslėpė, kad netrukus jų atsiras kur kas daugiau. Mat jos prašymu Vilkaviškio rajono seniūnijų seniūnai pradėjo rinkti duomenis, kurių senyvų ir ligotų žmonių asmens dokumentų galiojimas baigiasi šiemet, kad specialistai galėtų sudaryti maršrutus ir be reikalo nevažinėtų po rajoną.

Turi ne visi

Šiuo metu Lietuvoje mobiliąja biometrinių asmens duomenų registravimo įranga yra aprūpinti tik apskričių VPK ir tų rajonų policijos komisariatai, kuriuose yra įkalinimo įstaigos. Tad didelė dalis šalies rajonų tokios įrangos neturi, o jų gyventojai yra priversti laukti, kol jų namuose apsilankys apskričių centruose dirbantys migracijos tarnybų specialistai.

Minėtos įrangos neturi ir Šakių rajono policijos komisariato Migracijos poskyris. Anot jo viršininko Gintauto Žemaičio, mėginama išsiversti dviem būdais – arba kviečiami specialistai iš Marijampolės, arba asmens dokumentai gyventojui, jei jis sutinka, išduodami be biometrinių duomenų.

„Mes patys iš Telšių važinėjame po visą apskritį, nes kitos išeities nėra“, – LŽ pasakojo Telšių apskrities VPK Migracijos skyriui laikinai vadovaujanti Asta Ežerskienė. Pasak jos, kol kas šioje apskrityje prašančiųjų atvykti į namus nėra labai daug – tik apie tris dešimtis. Todėl padedant policijos pareigūnams, seniūnams ar neįgaliųjų artimiesiems problemos išsprendžiamos.

Didmiesčiuose – paprasčiau

Su transporto ir sunkių lagaminų nešiojimo problemomis daugiausia susiduria kaimiškųjų rajonų migracijos tarnybų darbuotojai. Didmiesčiuose padėtis kiek kitokia, nors norinčiųjų pasikeisti asmens tapatybės dokumentus pastaruoju metu ten taip pat daugėja.

„Turime tarnybinį automobilį, yra skyriuje dirbančių vyrų, tad didelių rūpesčių vykstant pas gyventojus nėra“, – LŽ tvirtino Vilniaus apskrities VPK Migracijos valdybos Pasų skyriaus viršininkė Edita Prilepskienė.

Anot jos, Vilniaus apskrities VPK priklausančių rajonų policijos komisariatų migracijos poskyriai nei tarnybinių automobilių, nei specialios įrangos neturi, tad jie iš Vilniaus važiuoja ir į gretimus rajonus.

Yra, kaip yra

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis LŽ teigė, kad nėra susistemintų duomenų, kokiam skaičiui asmenų šiuo metu baigiasi asmens tapatybės dokumentų galiojimas. „Žmonės patys privalo pasirūpinti, kad turėtų galiojančius dokumentus“, – sakė jis.

Anot R. Matonio, kaip organizuoti specialistų iš apskričių centrų nuvykimą į mažesnius miestus ir kaimus, kiekvienas VPK sprendžia savarankiškai.