Lietuvoje

2019.11.02 08:14

Premjero patarėjas: totorių bendruomenei svarstoma suteikti patalpas Vilniuje

Ramūnas Jakubauskas, BNS2019.11.02 08:14

Lietuvos totorių bendruomenei svarstoma suteikti patalpas Vilniuje, teigia premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas Skirmantas Malinauskas.

„Iš tiesų yra svarstoma idėja suteikti totorių bendruomenei patalpas, tačiau jokie sprendimai dar nėra priimti. Totorių bendruomenės lyderiai bendrauja su Vyriausybės atstovais, yra aiškūs poreikiai ir svarstoma, kokiu būdu juos geriausiai patenkinti“, – BNS sakė S. Malinauskas.

Praėjusiais metais vykusiame Lietuvos totorių kongrese buvo pristatyta premjero mintis buvusių totorių kapinių vietoje ateityje statyti totorių bendruomenei skirtą pastatą.

Vilniuje, Goštauto gatvėje, buvusios ir 1968 metais nugriautos mečetės vietoje, kelis dešimtmečius stovi Vilniaus universiteto kelių institutų pastatai. Anksčiau totorių bendruomenės atstovai teigė, kad bendruomenei skirtas pastatas galėtų atsirasti būtent šioje vietoje.

Anot premjero patarėjo S. Malinausko, Lietuvos totorių bendruomenė norėtų gauti patalpas, kurias naudotų savo poreikiams – muziejui, bendruomenės susitikimams bei maldai, taip pat totoriai norėtų Vyriausybės pagalbos patalpų išlaikymui, tačiau kol kas neaišku, kada ir kokie sprendimai bus priimti.

„Istoriniai duomenys rodo, kad šalia Lukiškių aikštės stovėjo totorių maldos namai. Sovietmečiu toje vietoje iškilo Puslaidininkių fizikos ir chemijos institutas. Buvęs pastatas buvo sunaikintas. Tai nesukuria teisinio pagrindo kokiu nors būdu bendruomenei grąžinti turėto nekilnojamojo turto, nes jis neišliko“, – teigė S. Malinauskas.

„Teisinio pagrindo kaip nors jų nuosavybes teises atkurti ar panašiai nėra. Tai būtų galima padaryti tik suteikiant patalpas naudojimui, bet ne nuosavybei. Tokie variantai svarstomi, bet kol kas nėra aišku, kada bus sprendimai ir dėl kokių sprendimų konkrečiai bus susitarta“, – pridūrė jis.

Lietuvoje šiuo metu gyvena apie 3 tūkst. totorių. Gausiausios totorių bendruomenės yra įsikūrusios Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Vilniaus, Alytaus, Trakų, Varėnos rajonuose.

Totorių įsikūrimas Lietuvoje siejamas su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu Vytautu. Pagrindinė totorių veikla buvo karyba, diplomatinė tarnyba, sargyba. Totoriai sudarė asmeninę Vytauto sargybą, kartu su juo dalyvavo Žalgirio mūšyje.

Totoriai tarnavo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės kariuomenėje, dalyvavo Abiejų Tautų respublikos kariniuose žygiuose, Tado Kosčiuškos bei 1831 ir 1864 metų sukilimuose, 1918 metų Lietuvos nepriklausomybės kovose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt