Lietuvoje

2019.11.01 18:12

Sibire lietuvių kapus tvarkantis kunigas: sutvarkyti kapai skatina pasitempti ir vietinius

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.01 18:12

Tremtinių vaikai Vėlines pasitinka, kai sutvarko Sibiro kapus. Panevėžietis kunigas Rimantas Gudelis, kurio tėvus sovietai buvo ištrėmę į Sibirą, su komanda ne tik sutvarkė kapavietes, aukojo mišias, bet ir atstatė rūpintojėlius lietuvių tremčiai atminti. 

Į Sibiro gūdumas kunigas Rimantas Gudelis su suburta komanda jau ne pirmus metus vyksta tvarkyti kapaviečių. Ne tik vedamas kilnios misijos išsaugoti istorinę atmintį, bet ir dėl ten ištremtų tėvų ir senelių.

Neseniai grįžęs iš Sibiro dvasininkas pasakoja, kad darbų ten yra daug, ypač po šiųmečių potvynių.

„Upė paplovė lietuvių kapelius, reikėjo perkelti, tą padarė savivaldybė, o atminimo lentas, paminklus jau pastatė lietuvių bendruomenė. Sibire yra apie šešis šimtus lietuviškų kapaviečių, kur yra palaidoti lietuviai tremtiniai, ten darbų iš tikrųjų yra daug“, – sakė jis.

Sibiro lietuvių bendruomenės dalis jau nekalba lietuviškai, bet nepamiršta tradicijų – lapkričio pirmąją ir antrąją aukoja mišias, lanko kapavietes. Sutvarkyti, gėlėmis papuošti lietuvių kapai skatina pasitempti ir vietinius gyventojus.

Rimantas Gudelis aplankė ir Krasnojarsko krašto kapinaites. Jose ir Korbiko gyvenvietės kapinėse stovinti Dievo Motinos skulptūra. Pasak dvasininko, šią skulptūrą išdrožė politiis kalinys, dešimt metų praleidęs lageriuose. Šis jo kūrinys tapo lietuvių tremtinių dvasiniu tiltu su Lietuva.

„Tas tremtinys, kuris ištremtas čia, padarė šitą skulptūrą per 5O-uoius, net netikėjo ir negalėjo tikėti, kad šventasis tėvas, pats popiežius prie padarytos jo skulptūros padės gėlių“, – prisiminė kunigas.

Tiesa, dabar šiose kapinaitėse liko skulptūros kopija, originalas atvežtas į Vilniaus arkikatedrą. Tačiau lietuvių bendruomenės nariai ir vietiniai gyventojai nuolat lanko šią vietą, nes teigiama, kad skulptūra įgijusi sakralinę reikšmę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.