Lietuvoje

2019.10.31 19:11

Advokatai kol kas stabdo planus dėl streiko – derėsis su ministerija

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.31 19:11

Teisingumo ministerijos esą grąžinta beveik pusės milijonų skola, apramino su valstybės bylomis dirbančius advokatus. Advokatų taryba apsisprendė derėtis su ministerija ir nepradėti streiko – laikinai neteikti valstybės garantuojamų teisinių paslaugų.

Advokatūra norėtų, kad būtų išspręsti advokatų valandinio atlygio, biudžeto formavimo, krūvių perskirstymo klausimai. Teisingumo ministras sako, kad tikisi sėkmingų derybų, o pasiūlymų kaip išspręsti problemas esą turi.
Neeiliniame advokatų tarybos posėdyje – neeilinis klausimas. Ar sustabdyti valstybės garantuojamų teisinių paslaugų teikimą?

Advokatas Mindaugas Paukštė atėjo išgirsti sprendimo. Sako, kantrybė advokatams trūko: situacija nesikeičia nuo pat 2008-ųjų krizės, valandinis atlygis per mažas.

„Tai nėra, kad tu tik gavai tuos eurus ir čia viskas tavo. Turi mokėti ir mokesčius, išlaikyti ir kontorą, biurą, darbuotojus, realiai išgyventi teikiant valstybei teisinę pagalbą yra neįmanoma“, – sako advokatas M. Paukštė.

Lietuvoje maždaug pusšešto šimto advokatų gali dirbti su bylomis, kuriose valstybė garantuoja teisines paslaugas. Pagal dabartinę sistemą, už valandą valstybė advokatui moka 13 eurų, tad po mokesčių kokie 7 eurai gal ir lieka. Bent porą kartų daugiau moka latviai ar estai. Advokatai piktinasi, užmokestis pernelyg mažas. Negana to, laikas, kurį praleidžia dirbdami su byla ribojimas.

O valstybė šįmet dar sumažino biudžetą beveik 800 tūkstančių. Skolos augo, advokatai ėmė svarstyti nutraukti valstybės garantuojamų teisinių paslaugų teikimą. Advokatūra po kelias valandas trukusių diskusijų nusprendė derėtis su ministerija, todėl streikas neskelbiamas.

„Yra būtina imtis neatidėliotinų veiksmų – pradėti VGTP reformą, kuri sąlygotų ir tinkamą paslaugų teikimą, biudžeto tinkamo suformavimą ir krūvių advokatams paskirstymą“, – teigia Advokatų tarybos pirmininko pavaduotojas Mindaugas Kukaitis.

Teisingumo ministerija suskubo dar šią savaitę padengti skolas teisininkams. Jos siekė beveik pusę milijono. Ministras Elvinas Jankevičius sako, kad esama situacija nėra tobula, bet viliasi kartu su advokatais ras sprendimus.
„Kartais advokatai yra skiriami ten, kur jų nereikėtų. Tarkim apeliacijoje neatsižvelgiant į žmogaus pajamas. Vis tiek yra skiriamas advokatas. Yra daug tokių mūsų pasiūlymų ir mes kartu dirbdami su Lietuvos advokatūra išsiaiškinom, kur yra perteklinis, pertekliniai samdomas valstybės advokatas, kur jo išvis nereikėtų“, – aiškina Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Ministras sako, kad kitąmet valstybės garantuojamai teisinei pagalbai numatytas 1,5 milijono eurų didesnis biudžetas nei šįmet. Neatmetama, kad advokatams valandinis atlygis gali pakilti nuo 13 iki 16 eurų.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Žinios. Artėjant Seimo rinkimams – premjero Sauliaus Skvernelio ateities dėlionės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Patikros punktas
COVID-19 TRUMPAI