Lietuvoje

2019.11.04 10:46

Koalicijos partneriai žvilgčioja į „laisvą“ ministro portfelį: jei būtų garbingi, tai pasiūlytų

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.11.04 10:46

Ekonomikos ir inovacijų ministro portfelis tebepriklauso Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS), tačiau į šias pareigas ima dairytis ir ne visada „valstiečių“ veiksmais pastaruoju metu patenkinti koalicijos partneriai. Frakcijos „Lietuvos gerovei“ seniūnas Vytautas Kamblevičius neslepia, kad, jei „valstiečiai“ yra garbingi, frakcijai ministro poziciją pasiūlytų. „Socialdarbiečiai“ taip pat užsimena turintys ne vieną eksministrą, galintį vadovauti svarbiai ministerijai.

Spalio pradžioje Europos Parlamento (EP) komitetai patvirtino ekonomikos ir inovacijų ministrą Virginijų Sinkevičių eurokomisaru. Nors EP dar balsuos dėl visos Europos Komisijos (EK) sudėties, jau dabar aišku, kad V. Sinkevičius EK bus atsakingas už aplinką ir vandenynų priežiūrą. Tai reiškia, kad Vyriausybei reikės ieškoti naujo ekonomikos ir inovacijų ministro.

Pagal valdančiosios koalicijos sutartį, minėtas ministro portfelis priklauso LVŽS, tačiau, LRT.lt šaltinių teigimu, į šias pareigas norėtų savo atstovą deleguoti ir su valdančiaisiais tarpfrakcijinę bendradarbiavimo sutartį pasirašiusi parlamento frakcija „Lietuvos gerovei“, ir koalicijos partneriai „socialdarbiečiai“.

Neoficialiai teigiama, kad frakcija „Lietuvos gerovei“ ekonomikos ir inovacijų ministro portfelio norėtų dėl to, kad partija „Tvarka ir teisingumas“, kurios buvę nariai susibūrė į minėtą frakciją, taip ir nedelegavo nė vieno savo atstovo į Sauliaus Skvernelio ministrų komandą. Neseniai nuspręsta „tvarkiečius“ pašalinti iš valdančiosios koalicijos.

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) ir „valstiečių“ santykiai, kaip teigė šaltiniai, yra gana įtempti, mat „socialdarbiečiai“ taip ir negavo Seimo pirmininko pozicijos, Seime nepavykus iš šių pareigų atstatydinti Viktoro Pranckiečio. Be to, kitų metų biudžeto projekte nėra įgyvendinti bent trys LSDDP siūlymai, tai yra didesni vaiko pinigai, biurokratinio aparato mažinimas ir nemokamos bakalauro studijos. Dėl to esą „socialdarbiečiai“ gali reikalauti „valstiečių“ jiems perleisti ekonomikos ir inovacijų ministro portfelį.

Ministro pirmininko patarėjas nekalbus

Pasak LRT.lt šaltinių, savo žodį dėl atsilaisinančių pareigų ministrų kabinete yra taręs ir premjeras S. Skvernelis, kuris ekonomikos ir inovacijų ministro pareigose neva norėtų matyti savo patarėją ekonomikos ir strateginių pokyčių valdymo klausimais Luką Savicką.

Trečiadienį premjeras S. Skvernelis, žurnalistų paklaustas apie ekonomikos ir inovacijų ministro postą, tikino, kad šis klausimas dar yra ankstyvas.

„Iki gruodžio 1 dienos užima (ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas – LRT.lt) V. Sinkevičius. [...] (Europos – LRT.lt) Komisija turėjo pradėti veikti lapkričio pradžioje, bet neveikia. Kol kas neskubėkime“, – kalbėjo S. Skvernelis.

LRT.lt susisiekus su S. Skvernelio patarėju L. Savicku, šis tikino, kad kalbų apie jo kandidatūros siūlymą į ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas nėra girdėjęs.

„Nebuvo tokių kalbų. Niekas su manimi nebuvo to derinęs“, – pažymėjo L. Savickas.

Jis nenorėjo atskleisti, ar sulaukęs tokio siūlymo pasiryžtų vadovauti ministerijai.

„Dabar nesamprotaučiau. Jeigu gaučiau tokį pasiūlymą, tada ir galvočiau apie jį“, – teigė premjero patarėjas.

L. Savickas, prieš tapdamas ministro pirmininko patarėju, dirbo asociacijoje „Investor`s Forum“. Taip pat dirbo su „Kurk Lietuvai“ programa. Vyriausybėje jis ėmė dirbti nuo 2016-ųjų.

Ekspremjeras lauktų S. Skvernelio iniciatyvos

Seimo frakcijos „Lietuvos gerovei“ seniūnas V. Kamblevičius LRT.lt neslėpė, kad jo vadovaujama frakcija neprašo postų, tačiau LVŽS pasiūlymo deleguoti savo atstovą į ekonomikos ir inovacijų ministro poziciją neatsisakytų.

„Jeigu jie yra garbingi mūsų partneriai, turėtų patys pasiūlyti. O mes neprašome“, – teigė V. Kamblevičius.

Anksčiau neoficialiai kalbėta, kad į ministro pareigas galėtų kandidatuoti buvęs socialdemokratų lyderis, ekspremjeras, dabartinis frakcijos „Lietuvos gerovei“ narys Algirdas Butkevičius, tačiau V. Kamblevičius abejojo, ar kolega norėtų vadovauti ministerijai. Jis teigė A. Butkevičiui užsiminęs apie kandidatavimą į ministrus, jei tokia galimybė atsirastų, bet, pasak V. Kamblevičiaus, kolegai jis galiausiai pasiūlė dirbti Seimo Biudžeto ir finansų komitete.

„Pagalvojau, kad, ko gero, sutiks A. Butkevičius su pasiūlymu. Taip ir baigėsi“, – teigė V. Kamblevičius.

Pats A. Butkevičius LRT.lt sakė, kad apie jo galimybes kandidatuoti į ekonomikos ir inovacijų ministrus kalbėti yra dar per anksti. Tiesa, jis neslėpė, kad tokį pasiūlymą apsvarstytų.

„Tai turi būti pasiūlymas tik iš premjero. Kalbėti kategoriškai yra lengviausia. Kai yra likę iki Seimo rinkimų metai, tai suprantame, kad ministras neturi pakankamai laiko. Bet elgsiuosi atsakingai. Bet šiandien dienai į šitą klausimą negaliu atsakyti“, – kalbėjo A. Butkevičius.

„Tvarkietis“: tai atrodytų keistai

Frakcijos „Lietuvos gerovei“ seniūnas V. Kamblevičius sako, kad jei frakcijai būtų pasiūlyta deleguoti savo kandidatą į ekonomikos ir inovacijų ministrus, jis siūlytų savo buvusius bendražygius, su kuriais neseniai paliko partiją „Tvarka ir teisingumas“.

„Jeigu realiai kalbant, tai faktiškai, pirmiausia, būtų pirmenybė buvusiems mūsų partijos nariams – K. Bartkevičiui, A. Dumbravai. Apie tai būtų svarstoma frakcijoje. Jeigu būtų toks siūlymas, tai aš, kaip frakcijos seniūnas, pirmiausia pasiūlyčiau buvusiems mūsų partijos nariams“, – kalbėjo V. Kamblevičius ir akcentavo, kad greičiausiai kandidatu į ministrus būtų pasiūlytas būtent K. Bartkevičius.

Tiesa, frakcijos „Lietuvos gerovei“ atstovas K. Bartkevičius dar nėra pasitraukęs iš partijos „Tvarka ir teisingumas“. Tai LRT.lt patvirtino ir pats politikas.

„Mes su bendražygiais esame kartu, neskubame. Bus ta diena, kai susirinksime, pakalbėsime, kokia bus mūsų ateitis. Aš niekur durimis nesitrankau, nelakstau, nesiblaškau. Esu kol kas vienintelis partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys frakcijoje „Lietuvos gerovei“. Gal ir keistai atrodo, bet man tai keistai neatrodo“, – kalbėjo K. Bartkevičius.

Jis priminė, kad partija „Tvarka ir teisingumas“ yra pašalinta iš valdančiosios koalicijos, tad jei jis būtų siūlomas į ekonomikos ir inovacijų ministrus, situacija atrodytų keistai.

„Labai keistai atrodytų, kai („tvarkiečių“ – LRT.lt) frakcijos nebėra, o vienas žmogus siektų (posto – LRT.lt), nors nesiekiu. Keistai viešojoje erdvėje atrodytų“, – komentavo K. Bartkevičius.

Vis dėlto K. Bartkevičius neslėpė žinantis, kad jo, kaip galimo kandidato į ministrus, pavardė yra nuolat minima.

„Aš toje srityje esu kantrus, bet premjeras, mano nuomone, turi spręsti ir siūlyti. Bet aš tiesiogiai iš premjero neturiu pasiūlymo. [...] Aišku, pakalbame, bet tyliai, be jokio entuziazmo“, – kalbėjo parlamentaras, paklaustas, ar svarstytų galimybę tapti ekonomikos ir inovacijų ministru, jei tokio pasiūlymo sulauktų.

G. Kirkilas mini eksministrų pavardes

LRT.lt kalbintas LSDDP lyderis, parlamentaras Gediminas Kirkilas teigė su „valstiečiais“ ir kitais koalicijos partneriais „socialdarbiečių“ galimybę siūlyti savo kandidatą į ekonomikos ir inovacijų ministro poziciją dar nėra diskutavę, tačiau tvirtino, kad LSDDP šiuo klausimu yra pasiruošę padėti.

„Jeigu koalicijos partneriams reikės paramos iš mūsų, tai mes surasime galimybę ką nors deleguoti, bet tai yra ankstyvas klausimas“, – patikino G. Kirkilas.

Jis teigė tikintis, kad ekonomikos ir inovacijų ministro likimo klausimas iškils „natūraliai“.

G. Kirkilas tikino, kad „socialdarbiečiai“ savo gretose turi ne vieną patyrusį politiką, eksministrus, kurie galėtų vadovauti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai.

„Mes turime, pavyzdžiui, Rimantą Sinkevičių, kuris yra buvęs susisiekimo ministras, dabar – Ekonomikos komiteto pirmininkas. Turime ir daugiau. Turime Kęstutį Daukšį, buvusį ūkio ministrą. Pas mus partijoje yra daug žmonių, kurie galėtų šios pareigose dirbti“, – kalbėjo „socialdarbiečių“ lyderis.

„Valstiečių“ lyderis: esame garbingi partneriai

„Valstiečių“ pirmininkas, Seimo narys Ramūnas Karbauskis, LRT.lt paklaustas, ar ekonomikos ir inovacijų ministro pozicija galėtų būti perleista frakcija „Lietuvos gerovei“ arba „socialdarbiečiams“, tvirtino, kad šį sprendimą, visų pirma, priima premjeras ir prezidentas.

„Tai nėra mūsų frakcijos sprendimo klausimas. Šis klausimas, pirmiausia, premjero ir prezidento dispozicijoje. Be abejonės, aš tikiuosi, kad su mumis jie konsultuosis, bet šiuo atveju galiu pasakyti, kad man atrodo, kad esame garbingi partneriai. Bet negaliu atsakyti į šį klausimą, nes mes to sprendimo priėmime nedalyvaujame“, – dėstė R. Karbauskis.

LVŽS vedlys pažymėjo, kad kol kas apie ekonomikos ir inovacijų ministro portfelio atidavimą koalicijos partneriams nėra diskutuojama. R. Karbauskis vis dėlto neatmetė galimybės, kad minimos pareigos galėtų būti perleistos kažkam iš koalicijos partnerių. Be to, kaip užsiminė „valstiečių“ pirmininkas, jei dabartiniai frakcijos „Lietuvos gerovei“ nariai sukurs partiją, ji gali būti pakviesta prisijungti prie valdančiosios koalicijos.

„Čia nėra klausimo apie tai, kas sąžininga ar nesąžininga. Aš manau, kad tai (ekonomikos ir inovacijų ministro portfelio perleidimas koalicijos partneriams – LRT.lt) gali būti svarstoma. Kita vertus, mes sveikiname jų ketinimus sukurti naują partiją. Aš manau, kad, kai jie sukurs partiją, galima bus šnekėti apie koalicinę sutartį su naujai susikūrusia partija, kuri turės frakciją Seime. Manau, tai būtų logiška. Atitinkamai visi klausimai yra darbotvarkėje, nėra klausimų, kad kažkurie partneriai yra mažiau svarbūs ar daugiau svarbūs“, – dėstė R. Karbauskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.