Lietuvoje

2019.10.31 14:02

Ekspertai: prezidento oficialus vizitas, virtęs dukros lankymu, kvepia interesų konfliktu

Laura Adomavičienė, LRT.lt2019.10.31 14:02

Lietuvos politikos ekspertai pažėrė kritikos šalies prezidentui Gitanui Nausėdai, kuris su pirmąja ponia Diana Nausėdiene po oficialaus vizito Japonijoje užsuko į Pietų Korėją aplankyti studijuojančios dukros. Politologai teigia, kad tokie vizitai primena turistines keliones ir siūlo ateityje tokių keistų sprendimų vengti.

Mykolo Romerio universiteto docentas, apžvalgininkas Virgis Valentinavičius tikina, kad vien jau prezidento kelionė į Japoniją buvo betikslis vizitas, ypač jį vertinant Lietuvą tuo pat metu krėtusių įvykių kontekste. G. Nausėdos vizitas, skirtas Japonijos imperatoriaus inauguracijai, užsitęsęs 5 dienas, esą buvo gerokai per ilgas. Be to, spręsti branduolinio saugumo ir Astravo branduolinės jėgainės klausimus, anot apžvalgininko, taip pat reikėtų ne šioje šalyje.

V. Valentinavičius teigia, kad tiek gaisro Alytuje atveju, tiek ir Seimui balsuojant dėl pasitikėjimo parlamento pirmininku Viktoru Pranckiečiu, reikėjo prezidento politinio vertinimo, tačiau jo reikiamu metu nebuvo.

„G. Nausėda visiškai ignoravo gaisrą Alytuje, V. Pranckiečio epopėją – buvo daugybė karštų klausimų, kuriems reikėjo prezidentinio komentaro ir jo nebuvo. Vietoje to komentaro mes gavome labai daug medžiagos ir labai gražių, pozuotų nuotraukų su ponios Nausėdienės drabužiais ir pono Nausėdos medaliais. O grįžęs, matyt, viešųjų ryšių atstovų patartas, suskubo taisyti šias klaidas ir nuvažiavo į Alytų, kur pareiškė, kad važiavo ne fotografuotis ir ne mojuoti šaukštais, bet, man atrodo, įvyko būtent tai: jis fotografavosi ir mojavo šaukštais po pietų.

Pati vizito į Japoniją vertė, mano nuomone, yra nulinė. Iš Lietuvos žiūrint atrodo, kad prezidentas turėjo turistines atostogas ir nuvažiavo į Japoniją mokesčių mokėtojų lėšomis. Jeigu dar prisideda vizitas į Pietų Korėją vaikų lankyti, kad ir savo lėšomis, atrodo mažų mažiausiai keistai. Akivaizdu, kad interesų konfliktu kvepia, juo labiau, kad visa delegacija ir visa apsauga turėjo keisti maršrutą. Apsaugos kelionės iš savo kišenės nemokėjo tikriausiai. Čia yra labai plačios galimybės tirti. Visuomenė turi žinoti visas aplinkybes: kiek ir už ką buvo mokėta, kas važiavo mokesčių mokėtojų sąskaita, kas važiavo savo sąskaita ir kad tai būtų įvertinta“, – komentavo apžvalgininkas V. Valentinavičius.

Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Ramūnas Vilpišauskas, buvęs prezidento Valdo Adamkaus patarėjas, nepamena, kad V. Adamkus būtų oficialaus vizito metu nuklydęs asmeniniais tikslais į kitas šalis. Politologo nuomone, tokios nenumatytos asmeninės kelionės, kurios suorganizuojamos grįžtant iš oficialaus vizito, kelia klausimų ir jų ateityje prezidentui derėtų vengti.

„Aš manau, kad prezidentui derėtų susilaikyti nuo tokių poelgių, kurie gali iškelti klausimų ar dviprasmybių, vertinant tokias situacijas ir jų atitikimą valstybės interesams ar etikos normoms“, – sako Ramūnas Vilpišauksas.

LRT.lt primena, kad G. Nausėda oficialaus vizito į Japoniją vyko praėjusią savaitę. Prezidento atstovai teigia, kad skrydis iš Japonijos į Vilnių per Seulą ir kitos kelionės išlaidos buvo apmokėtos šeimos lėšomis.

Populiariausi

Petras Gražulis
5

Lietuvoje

2021.04.12 16:02

Akibrokštas Klaipėdoje: miesto centre – Gražulio šokiai skambant prieš homoseksualius asmenis nukreiptam kūriniui

įvykiu susidomėjo pareigūnai, situaciją žada įvertinti ir Seimo etikos sargai
5
Remigijus Šimašius
9

Lietuvoje

2021.04.12 14:13

Šimašius: Vilniaus klinikinėje ligoninėje liko 8 laisvos koronaviruso pacientams skirtos lovos

penktadienį sostinėje bus pradėti skiepyti vyresni negu 55 metų asmenys; atnaujinta 15.12
9
Gaisras Vilniuje
41

Lietuvoje

2021.04.12 14:59

Po kilusio gaisro transformatorinėje lankytojams atvertas sostinės prekybos centras „Europa“

laikinai buvo užtvertos dvi gatvės; atnaujinta 18.35
41