Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.31 13:30

Gaisrą Alytuje gesinę ugniagesiai: pirmosiomis dienomis jautėmės kaip daržovės

atnaujinta 13.46
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.10.31 13:30

Gaisrą Alytaus padangų perdirbimo įmonėje gesinę ugniagesiai ketvirtadienį Vilniuje pradėjo sveikatos patikrinimus. Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centre planuojama patikrinti visus, kurie dirbo daugiau nei savaitę negesusiame gaisre. Patys ugniagesiai papasakojo apie tai, su kokiomis sveikatos problemomis susidūrė.

Ugniagesiai pasakojo susidūrę su galvos skausmu, pykinimu. Sveikatą tikrintis atvyko ir tie, kurie gaisro negesino, bet jame dirbo, pavyzdžiui, tiekė maistą.

Nenorėjo palikti kolegų

Druskininkų PGT skyrininkas Tadas Mankevičius žurnalistams pasakojo gaisre dirbęs dvi dienas. Jaunas vyras gaisre buvo savanoris. Anksčiau keletą metų Alytuje, bet dabar Druskininkuose dirbęs T. Mankevičius pasakojo į gaisrą atvykęs kiek galėdamas greičiau: „Sužinojęs nenorėjau palikti kolegų ir atvykau dalyvauti kaip savanoris.“

T. Mankevičius pasakojo, kad po gaisro jautė gerklės, galvos skausmus. „Žmona juokavo, sako „gal tu padangas valgei?“, nes iš burnos buvo labai blogas kvapas“, – pasakojo ugniagesys ir pridūrė, kad einant laikui simptomai dingo. Visgi jaunas vyras sakė norintis pasitikrinti sveikatą, nes visus jos sutrikimus galima pastebėti iš karto.

„Manau tikrai reikalinga tokia apžiūra. Kol kas su manimi viskas gerai“, – sakė ugniagesys.

Paprašytas papasakoti, ką teko išgyventi dirbant gaisre, T. Mankevičius pasakojo: „Gaisras buvo įspūdingas, neaprėpiami plotai tiek padangų, tiek viso kito. Tie, kas dirbo pirmomis dienomis jautėsi bejėgiais. Sunkiausia buvo, tai, kad atrodo, jog pili vandenį, gesini, bet esi bejėgis. Sunkiai tikrai gesinosi.“

Nors pats dabar jaučiasi gerai, T. Mankevičius pasakojo, kad kiti kolegos savijauta vis dar skundžiasi. Buvo tokių, kurie, anot ugniagesio, kosėjo krauju: „Kolegos skundžiasi, kiti, girdėjau, ir krauju kosėjo, yra kas turi daug nusiskundimų. Vienų organizmas vienaip reaguoja, kitų kitaip. Viską pasakys medikai.“

Vandens karštį jautė net per batus

Gaisre taip pat dirbęs Alytaus PGT budinčios pamainos ugniagesys-gelbėtojas Dainius Motiejūnas pasakojo, kad po budėjimų, kurių metu dirbo Alytaus padangų perdirbimo įmonės gaisre, jautėsi „kaip daržovė“. Vienas jo budėjimų truko beveik parą: „Pradėję darbą pusę 8, baigėme 5 val. ryto, kadangi buvo galvos skausmai, buvo per sudėtinga, pykino. Buvo baisu, kad įeisi ir gali kažkas nutikti. Vadui pranešėme jis pilnai sutiko ir leido pailsėti.“

Ugniagesys pasakojo, kad vanduo, kuriuo buvo gesinamos padangos, telkšodamas ant žemės buvo toks karštas, kad buvo justi per batus. „Darbas intensyvus, reikalaujantis jėgų. <...> Ryte atsikėlę visi matė dūmus, mes pradėjome budėjimą, reikėjo pažaboti ugnį, gesindami stengėmės, kad kuo greičiau“, – sakė D. Motiejūnas.

Alytiškis pasakojo, kad jaučiasi užkimęs, kosėja, tačiau nenorėjo spėlioti ar tai yra būtent gaisro pasekmė. „Važiuodami į darbą juokėmės, bet aš pasakiau, kad kaukės asmeninės nenusiimsiu, nes matėsi, kas ten darosi“, – kalbėjo D. Motiejūnas. Jis taip pat sakė iš kolegų girdėjęs, kad kai kurie jaučiasi stipresnius padarinius sveikatai. Prie to, jo manymu, galėjo prisidėti ir nuovargis, karštis tiek iš aplinkos, tiek dėl aprangos.

„Ko trūko – buvo pristatyta, o ar greitai, vertinti negalėčiau. Pačiam buvo prakiuręs batas, bet greitai gavau kitus batus. Buvo, kad pameti pirštinę, bet randi išeitį“, – paklaustas, ar visko užteko, atsakė ugniagesys. Jis pasakojo, kad pirmąją darbo dieną turėtas žingsniamatis po darbo rodė, jog nueita 20 km.

Pasakė, kokie tyrimai bus atliekami

VRM Medicinos centrui vadovaujantis Marius Buitkus kalbėjo, kad tikrinami bus visi gaisre dirbę ugniagesiai. Reguliariai ugniagesių sveikata tikrinama kas dvejus metus. Be kitų tyrimų gaisre dirbusiems ugniagesiams bus atlikti kraujo, kiti laboratoriniai tyrimai, jie turės vidaus ligų gydytojo konsultaciją, jei reikės, bus atliktas rentgenas, visiems bus atliekamos kardiogramos. Jie kuriems nors bus pastebėti kokie nors pakitimai, ugniagesiai gali būti guldomi į ligoninės stacionarą.

„Padarinių gali būti įvairiausių. Bet dažniausiai, jei įsivaizduojate, ką jie ten darė, tai tampė žarnas, pylė. Aišku, yra didžiulis karštis, jeigu bus dehidratacijos požymiai, elektrolitų sutrikimai, esame pasiruošę palašinti mineralų atstatyti, jei reikės. Taip pat gali būti stuburo pakitimai, nes svoris, tampymas. Taip pat širdies, kraujotakos sistema“, – kalbėjo M. Buitkus.

Jis pabrėžė, kad tai bendros būklės patikrinimas su ta, kokia buvo nustatyta jiems tikrinantis sveikatą anksčiau. Specifinių sutrikimų nebus ieškoma, bet jei vėliau bus nusiskundimų, ugniagesiai galės kreiptis bet kada.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi