Lietuvoje

2019.10.31 17:28

Sinoptikė apie tai, ko tikėtis lapkritį: šlapdribos ir plikledžio tikrai bus

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.31 17:28

Nors oro temperatūra lapkritį turėtų būti aukštesnė už standartinę klimato normą, sinoptikės Vidos Ralienės teigimu, šis mėnuo nelepins – laukia šalnos, šlapdriba ir plikledis.

– Pirmosios snaigės spalį – įprastas reiškinys?

– Tai tikrai įprastas reiškinys. Pagal vidutinius daugiamečius terminus, jau spalio 24-ąją Aukštaitijoje dažniausiai pasirodo pirmasis sniegas. Tai nebūna kelios nukrintančios snaigės – žemę nukloja ištisas sniego patalas, išsilaikantis bent jau kelias valandas.

– Laukia ilgasis savaitgalis. Ar bus labai šalta?

– Taip šalta, kaip trečiadienį ar ketvirtadienį, nebus, tačiau orai tikrai nelepins.

Penktadienį lietaus debesys pamažu keliaus per šalį. Pietiniuose ir rytiniuose rajonuose iškris negausūs krituliai, vyraus lietus. Nakties temperatūra svyruos tarp vieno laipsnio šalčio ir keturių šilumos. Neigiama temperatūra labiau tikėtina Žemaitijoje, kur turėtų būti giedra. Pūs vidutinio stiprumo pietvakarių vėjas. Oro temperatūra dieną – 5–8 laipsniai žemyninėje Lietuvos dalyje, o pajūryje ir Kuršių nerijoje – iki 10.

Šeštadienį ryškesnių oro pasikeitimų nenumatoma. Lietaus bus mažiau, vėjas pasisuks iš pietų. Nakties temperatūra bus nuo vieno laipsnio šalčio iki keturių šilumos. Pragiedrėjus temperatūra visoje šalyje gali kristi ir žemiau nulio, tik prie jūros išliks kiek šilčiau. Dieną iš pietvakarių artės ciklonas ir jo debesys vakare pasieks pajūrį. Pūs stiprokas pietryčių vėjas ir šeštadienį dienos temperatūra sieks 4–9 laipsnius šilumos.

Sekmadienio naktį atslenkantis ciklonas atneš lietų. Nors sekmadienis ir bus lietingas, neigiamos temperatūros naktį būti neturėtų. Apniukusią naktį žemiausia temperatūra bus 2–7 laipsniai šilumos. Sekmadienio diena turėtų būti dar šiltesnė, tačiau lietaus sulauksime jau daugelyje rajonų. Šils iki 7–12 laipsnių. Kadangi bus lietinga, deja, šiluma daug malonumo neteiks.

Lietingas turėtų būti ir pirmadienis. Žemo slėgio atmosferos sūkurys keliaus šiauriau Lietuvos ir atneš į šalį lietų. Naktis bus šilta ir apniukusi. Oro temperatūra sieks 5–10 laipsnių šilumos. Pirmadienio diena bus šilčiausia iš visos ateinančios savaitės ir oras sušils iki 8–13 laipsnių.

Antradienį bus debesuota ir lietinga. Nakties temperatūra išliks teigiama, tačiau dieną bus 2–3 laipsniais vėsiau nei pirmadienį.

Tikėtina, kad trečiadienį ir ketvirtadienį atkeliaus aukštesnio atmosferos slėgio sritis, bus giedriau, mažiau lietaus, tačiau išliks vėsu. Naktį temperatūra kai kur kris žemiau nulio.

– Atrodo, kad lapkričio pradžia gana šilta?

– Jeigu prisimintume pernykštį lapkritį, kai pirmosiomis šio mėnesio dienomis temperatūra kilo iki 14–16 laipsnių šilumos, šio lapkričio pradžios šiluma yra gana kukli.

– Ko galima tikėtis lapkritį? Bus kiek vėsiau?

– Pagal dabartinius klimatologų skaičiavimus, vidutinė lapkričio oro temperatūra turėtų būti aukštesnė už standartinę klimato normą. Kaip bebūtų, ši norma yra labai žema ir nesiekia nė dviejų laipsnių šilumos. Net jei lapkritis ir bus kiek šiltesnis nei įprasta, žiemai būdingų reiškinių – šlapdribos, plikledžio, šerkšno – tikrai sulauksime.

Ar lapkritis bus lietingas?

– Pagal visus skaičiavimus, pirmoji savaitė bus gana lietinga, o po to lietaus turėtų būti mažiau.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.