Lietuvoje

2019.10.31 09:35

Mažeika: realios grėsmės, kad „Ekologistika“ neteks veiklos licencijos, nebuvo

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sako pritariąs, kad pažeidimus darančioms perdirbimo įmonėms būtų galima atimti veiklos licencijas, tačiau „Ekologistikai“ realios grėsmės, kad neteks licencijos, nebuvo.

„Realios grėsmės, kad įmonė neteks veiklos licencijos ir taršos leidimo, kuris yra esminis, norint pradėti tokią veiklą ir vystyti, nebuvo. Tie pažeidimai buvo fiksuojami įvairaus didumo, privalomi įrodymai duodami, kiek jie („Ekologistika“. – ELTA) reaguodavo, kiek ne, kiek apskųsdavo teismui, kad tai per griežtas nurodymas. Tas laiko vilkinimas atvedė iki tokios situacijos“, – „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė K. Mažeika.

Ministro teigimu, Lenkija turi tokių įrankių, kad tokiems asmenims 10 metų iš viso draudžia užsiimti panašia veikla. „Tai realūs įrankiai, kurie gali padėti spręsti problemas,. Turime 7 tokias įmones Lietuvoje, kurios yra po padidinamuoju stiklu, nors mūsų specialistai situaciją žinojo seniai, bet kažkokio realaus įrankio su tuo tvarkytis nebuvo politinės valios“, – laidoje teigė K. Mažeika.

Perdirbimo įmones, anot ministro, prižiūri Aplinkos apsaugos departamentas, tačiau šiuo metu trūksta specialistų.

„Kokiais būdais įmonės tvarkosi, turi būti nuolatinė priežiūra. Sistemoje šiandien trūksta inspektorių, kurių nemažai yra išėjusių dėl įvairiausių priežasčių – reformos, pokyčių, gal nepalankių darbo sąlygų. Specialistai šiandien pagal patikrinimus, nustatytus pažeidimus daro viską, tačiau jie neturi įrankio, kuris tokią veiklą stabdytų ir užtikrintų, kad įmonės veiktų saugiai ir neatsitiktų tokių nelaimių“, – sakė jis.

ELTA primena, kad spalio 16-osios naktį Alytaus miesto padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilo didelis gaisras. Degė apie 2 tūkst. kvadratinių metrų ploto sandėliai, kuriuose laikomos naudotos padangos. Gaisrą gesino ugniagesių pajėgos iš Alytaus, Kauno, Lazdijų, Vilniaus, Varėnos ir Marijampolės. Jis užgesintas penktadienį.

Penktadienį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba paskelbė, kad tyrimai parodė, jog gaisro paveiktoje Alytaus rajono teritorijoje esančių ūkių pienas yra užterštas kenksmingomis medžiagomis.

Pirmadienį Vyriausybės nacionalinio saugumo komisijos posėdyje Aplinkos ministerijai pavesta įvertinti, ar tinkamai reglamentuota taršias atliekas tvarkančių įmonių veikla, Sveikatos apsaugos ministerija atliks gyventojų sveikatos monitoringą. Žemės ūkio ministerija atlieka pieno ir daržovių užterštumo tyrimus, skelbiama, kad netrukus bus pradėtas tirti ir gruntas.

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis sakė, kad gyvulius, kurių pienas Alytaus rajone užterštas, gali tekti skersti.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigė, kad Vyriausybė atlygins visą pagrįstai gaisro padariniams priskirtą žalą.

K. Mažeika: atsiprašome visų Lietuvos gyventojų, kad neužkirtome kelio Alytaus gaisrui

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika atsiprašo visos Lietuvos gyventojų, kad nebuvo imtasi priemonių, jog Alytaus gaisro būtų išvengta.

„Turime atsiprašyti Alytaus rajono, (Alytaus. – ELTA) miesto gyventojų ir visos Lietuvos gyventojų, kuriems gaisras sukėlė nerimą“, – „Žinių radijo“ laidoje apgailestavo K. Mažeika, akcentuodamas, kad nebuvo imtasi pakankamai priemonių, jog nelaimės būtų išvengta.

Aplinkos ministras dėl tokios situacijos kaltina liberalius įstatymus. Pasak ministro, net ir pažeidus veiklą, esami teisės aktai leidžia ir toliau įmonei tęsti verslą, atsipirkus tik įspėjimais arba minimaliomis baudomis.

„2009 metais buvo liberalizuotos visos tvarkos ir įstatymai sudėlioti taip, kad įmonės praktiškai galėjo tik gauti įspėjimą arba kažkokią minimalią baudą, kuri yra šiek tiek virš 1000 eurų, ir toliau tęsti savo veiklą, kuri, kaip matome, priveda prie tokių pasekmių“, – sistemos klaidas pripažino aplinkos ministras.

ELTA primena, kad spalio 16-osios naktį Alytaus miesto padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilo didžiulis gaisras. Degė apie 2 tūkst. kvadratinių metrų ploto sandėliai, kuriuose laikomos naudotos padangos. Gaisrą gesino ugniagesių pajėgos iš Alytaus, Kauno, Lazdijų, Vilniaus, Varėnos ir Marijampolės. Jis užgesintas penktadienį.