Lietuvoje

2019.10.30 13:43

Seime – pyktis dėl viceministro pasiteisinimo: apie gaisrą Alytuje negirdėjo beveik savaitę, nes buvo Čilėje

viceministras atsakingas už civilinę saugą
Benas Brunalas, ELTA 2019.10.30 13:43

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK) aiškinantis civilinės saugos spragas po Alytuje kilusio gaisro, užvirė aštrios diskusijos. Politikų pasipiktinimą sukėlė vidaus reikalų viceministro Česlovo Mulmos pasiteisinimai, kodėl kilus gaisrui nebuvo skelbiama ekstremali padėtis šalyje.

NSGK narys Vytautas Bakas teigė, kad tam pagrindo buvo, nes įstatymai tokią galimybę numato. Todėl, teigė jis, už šią spragą atsakomybę turėtų prisiimti šiuos reikalus kuruojantis viceministras Č. Mulma.

Tuo tarpu šis raginimų prisiimti atsakomybę kratėsi, nes, akcentavo jis, gaisro metu fiziškai nebuvo Lietuvoje.

„Kodėl jūs nerekomendavote ministrei skelbti ekstremalios situacijos, nes tai jūsų kuravimo sritis?“, – NSGK posėdyje Č. Mulmos klausė V. Bakas, pridurdamas, kad pagrindas ekstremaliai situacijai skelbti buvo.

„Tomis dienomis aš nepatarinėjau ministrei, aš buvau išvykęs į Interpolo asamblėją ir grįžau tik 22 dieną, neturėjau jokio ryšio ir informacijos apie tai, kas vyksta čia. Aš ją gavau tada, kada gavau“, – kalbėjo Č. Mulma. Tokie viceministro atsakymai sukėlė NSGK narių pasipiktinimą.

„Jūs turėjote būti Alytuje“, – reaguodamas į viceministro atsakymą sakė konservatorius Laurynas Kasčiūnas, primindamas, kad Č. Mulma yra Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos sudėtyje. Tačiau toks argumentas viceministrui nepasirodė svarbus. Jis teigė, kad apskritai kurį laiką apie kilusį gaisrą nežinojo nieko.

„Manęs nebuvo Lietuvoje, aš nepatarinėjau šiais klausimais (...) aš net nežinojau, kad tas įvykis yra, nebuvau informuotas tą pačią dieną apie tai, aš apie jį vėliau sužinojau“, – kalbėjo viceministras, reaguodamas į konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio reiškiamą nuostabą.

Viceministro stojo ginti ministrė Rita Tamašunienė. Pasak jos, dalyvavimas konferencijoje yra pateisinama priežastis, nes tai buvo Lietuvai svarbi konferencija.

Viceministras buvo konferencijoje Čilėje.

„Niekas neplanuoja gaisro ar kitos ekstremalios situacijos. Du viceministrai dalyvavo svarbiose Lietuvai konferencijose, buvo Interpolo asamblėja ir buvo susitikimas migracijos klausimais“, – kalbėjo R. Tamašunienė.
NSGK posėdžiui beveik pasibaigus G. Landsbergis neslėpė, kad jį labiausiai šokiravo viceministro pozicija. Politikas pareiškė abejojantis, ar Č. Mulma apskritai gali eiti toliau užimamas pareigas.

„Ar jūs nematote savo asmeninės atsakomybės kaip žmogus, kurio tai ir yra darbas. Jūs turėjote vieną darbą ir šito darbo metu jūs nebuvote, nekėlėte ragelio, neskaitėte elektroninio pašto. Ar jūs esate tinkamas eiti savo pareigas?“, – klausė konservatorius.

Viceministras į tokią repliką kitų argumentų neberado tik patikslino, kad pirmosiose savo išsakytose pozicijose turėjo galvoje tai, kad ministerijai nepatarinėjo priimti konkrečių sprendimų.

„Aš atsakiau, ar aš patarinėjau, ar nepatarinėjau. Patarimo nebuvo, nes aš nebuvau vietoje – aš tai atsakiau. Aš negalėjau patarti nes nebuvau vietoje“, – sakė Č. Mulma, pridurdamas, kad asmeniškai tikėjosi kitokių sprendimų.
„Aš buvau tikras, kad sprendimai bus kitokie“, – apibendrino jis.