Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.30 10:53

Nepaisant integracijos sunkumų, mažesniuose miestuose daugėja atvykstančių ukrainiečių

Ukrainiečiams Lietuva – patraukli šalis gyventi ir dirbti. Jie renkasi ne tik didmiesčius – pavyzdžiui, vien Tauragės įmonėse dirba apie 200 ukrainiečių. Darbdaviai sako, kad užsieniečiai nėra pigi darbo jėga, noriai užima darbo vietas, kurių atsisako lietuviai. Norėdama greičiau integruoti atvykėlius Tauragės valdžia siūlo nemokamus lietuvių kalbos kursus, tik mokytojai sako, kad labai trūksta vadovėlių.

Ukrainietė Tania su ketverių sūnumi į Lietuvą atvyko ieškoti geresnio gyvenimo, prieš metus apsistojusi Tauragėje įsidarbino stambioje norvegų kapitalo įmonėje. Kol sūnus vaikų darželyje, ji audžia tinklus, kuriuose bus auginamos žuvys.

„Tiesą pasakius, pirmą mėnesį buvo labai sunku. Paskui pripratau, o dabar jau patinka šis darbas. Todėl čia ir pasilikau. Geras kolektyvas, susiradau draugių“, – teigia ukrainietė Tania Jurčišin.

Tinklų gamybos įmonėje iš 300 darbuotojų – apie 10 ukrainiečių. Siūlomas atlyginimas į rankas nuo 500 eurų. Atvykėliams tai nemenki pinigai. Šiuo metu Tauragėje dirba apie 200 ukrainiečių. Jų būtų dar daugiau, tačiau darbo paieškas ir integraciją apsunkina kalbos barjeras. Todėl dalis lanko lietuvių kalbos kursus.

Į lietuvių kalbos pamokas du kartus per savaitę susirenka 10 ukrainiečių. Mokytojai tokie mokiniai – nemenkas iššūkis. Sako niekada neteko pamokų pradėti nuo abėcėlės, mokymąsi apsunkina ir vadovėlių trūkumas, skirtų rusakalbiams beveik nėra.

„Buvo apie 2000–2014 išleista, iki dabar jau jų nėra, ir į leidyklas skambinau. Tikrai būtų gerai ir pratybų sąsiuvinius turėti ir kokias ten įgarsintas, nieko nėra“, – teigia lietuvių kalbos mokytoja Kristina Nevelkienė.

Tačiau mokiniai stropūs. Per kelias pamokas išmoko suregzti nesudėtingus sakinius.

„Planuoju čia likti gyventi. Man reikės bendrauti su žmonėmis. Ne visi moka rusiškai. Gyvename Lietuvoje, vadinasi reikia mokėti tą kalbą“, – pasakoja ukrainietis Andrej Dončenko.

„Sunkiausia tarimas ir rašyba. Skaitome vienaip, o rašome kitaip. Yra ilgosios, trumposios raidės, rusų kalboje to nėra“, – antrina ukrainietė Aliona Galaičiuk.

Tauragės savivaldybė, viena pirmųjų šalyje rengianti nemokamus lietuvių kalbos kursus ukrainiečiams, siekia, kad jie kuo greičiau čia pritaptų ir galėtų įsilieti į darbo rinką.

„Tauragė vis tiek gauna žmones, kurie moka mokesčius, GPM, gauname pinigus į biudžetą. O Tauragei tai yra labai svarbu, kad gali užimti tas vietas, kurių galbūt lietuviai ir nenori“, – teigia Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas.

Įdarbinti atvykusius ukrainiečius, pasak verslininkų, nėra paprasta. Pasak užsieniečių, įdarbinimu užsiimančios įmonės vadovo, darbo viza išduodama metams.

Tačiau procedūros trunka apie pusantro mėnesio, kai kaimyninėse šalyse – vos kelias dienas. Dar ilgiau reikia laukti leidimo, norint laikinai apsigyventi Lietuvoje.

„Leidimas išduodamas, jeigu skubiai per 2 mėnesius, kainuoja kelis šimtus eurų. Arba paprasta tvarka per 4 mėnesius. Ką tai reiškia, kad labai ilgi atstumai. Mėnesį lauki eilėje, 5–4 laukia. Kai gauna, dar kartą turi užsiregistruoti, kad jam išduotų tą leidimą, tai iki pusės metų gali užtrukti tas procesas“, – supažindina „Darbo turo“ direktorius Tomas Juodikis.

Nepaisant sunkumų, atvykstančių į Lietuvą ukrainiečių daugėja. Skaičiuojama, kad šiuo metu jų šalyje gyvena beveik 20 tūkstančių.

Žinios. Ukrainiečiams Lietuva – patraukli šalis gyventi ir dirbti: Tauragėje tokių jau keli šimtai, dešimtys mokosi lietuvių kalbos
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi