Lietuvoje

2019.10.30 08:42

Kirkilas: biudžete neatsispindi bent trys koalicinės sutarties įsipareigojimai

sako, kad Pranckiečio įtaka sumažėjo; atnaujinta 09.03
Lukas Blekaitis, ELTA2019.10.30 08:42

Seimo vicepirmininkas, socialdarbiečių lyderis Gediminas Kirkilas sako, kad Seimui pateiktame kitų metų biudžeto projekte neatsispindi mažiausiai trys valdančiosios koalicijos sutartyje numatyti įsipareigojimai.

„Mūsų akimis žiūrint, bent jau trys punktai nėra įgyvendinami: vaiko pinigai, biurokratinio aparato mažinimas iki 15 proc. ir nemokamas bakalauras. Nemokamą bakalaurą bent jau dvi Vyriausybės svarsto ir niekaip nepriima sprendimo. Manau, kad tai yra būtina, jeigu norime sulaikyti savo jaunimą nuo emigracijos į kitas šalis. Daugelyje šalių yra toks sprendimas“, – „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė Seimo vicepirmininkas.

Anot G. Kirkilo, su biudžeto projektu pasiūlyti mokesčiai nesprendžia beveik jokių problemų.

„Tie mokesčiai, kurie buvo pasiūlyti, nesprendžia beveik jokių problemų. Vadinamasis taršos mokestis, kuris ten pasiūlytas su įvairiomis klaidomis ir panašiai, tai čia maždaug 9 mln. eurų. Nekilnojamojo turto (NT) mokestis apskritai nepatenka į biudžetą, tai yra savivaldybei mokestis. Sunku pasakyti, kodėl motyvuojama tuo, kad reikia sutaupyti nuo vaiko pinigų, o ne nuo biurokratų“, – laidoje sakė G. Kirkilas.

Kaip ELTA jau rašė, Seimas priėmė svarstyti Finansų ministerijos parengtą valstybės biudžeto įstatymo projektą. Kitų metų valstybės biudžete planuojama gauti 11,5 mlrd. eurų pajamų, o asignavimai sieks 12,6 mlrd. eurų.
Po pateikimo už kitų metų biudžeto projektą balsavo 57 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė – 36.

Valstybės biudžeto išlaidos augs 8 proc., iki 940 mln. eurų, „Sodros“ – 11,7 proc., iki 472 mln. eurų, Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) – 7,4 proc., iki 145 mln. eurų, savivaldybių – 11,6 proc., iki 339 mln. eurų.
Išlaidos socialinei apsaugai kitąmet sieks 6,19 mlrd. eurų, ekonomikai – 2,41 mlrd. eurų, sveikatos apsaugai – 2,3 mlrd. eurų, švietimui – 1,58 mlrd. eurų, gynybai – 1,1 mlrd. eurų.

Pajamos labiausiai augs socialinės apsaugos srityje – 761 mln. eurų, sveikatos apsaugos – 147 mln. eurų, ekonomikos – 134 mln. eurų, švietimo – 92 mln. eurų, gynybai – 76 mln. eurų.

Seimas taip pat grąžino Vyriausybei tobulinti NT ir automobilių taršos mokesčių projektus.

Pranckiečio įtaka sumažėjo

„Socialdarbiečių“ pirmininkas Gediminas Kirkilas sako, kad Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis nesilaiko žaidimo taisyklių, todėl jo įtaka yra stipriai sumažėjusi dirbant su diplomatinėmis atstovybėmis.

Politiko teigimu, Lietuvoje esančios užsienio šalių ambasados negali suprasti Seime susiklosčiusios situacijos logikos, kai jį delegavusios partijos paramą praradęs parlamento vadovas atsisako trauktis iš posto.

„Ypač europinės ambasados nelabai supranta, kodėl taip atsitiko, nes pas juos tokių dalykų nebūna. Jeigu parlamento spykeris neturi daugumos, jis paprasčiausiai atsistatydina. Jie prie tokių dalykų net neprieina“, – „Žinių radijui“ sakė G. Kirkilas.

„Ambasados gerai žino, kad dabartinis spykeris nesilaiko žaidimo taisyklių, kad jis nėra nei nuo opozicijos, nei nuo valdančiosios daugumos. Tai atitinkamai jo įtaka diplomatinėms atstovybėms yra sumažėjusi“, – sakė Seimo vicepirmininko pareigas einantis „socialdarbietis“.

Pasak jo, keistai atrodo parlamento pirmininko ir Seimo daugumos santykiai.

„Valdančioji dauguma ir koalicija dirba atskirai, be Seimo pirmininko. Tai yra labai keista... po to informuoja jį apie suformuotą darbotvarkę. Tokie ir santykiai“, –- stebėdamasis kalbėjo G. Kirkilas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.