Lietuvoje

2019.11.04 19:58

Nausėda į Turniškes kraustytis neskuba, jo namo apsaugininkai priversti naudotis lauko tualetu

Gabrielius Grubinskas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.11.04 19:58

Prezidentas Gitanas Nausėda dėl remonto delsia kraustytis į prezidentinį kvartalą Turniškėse ir iki šiol gyvena jam priklausančiame nuosavame name. Vadovybės apsaugos departamentas (VAD) teigia, kad tai kelia sunkumų organizuojant tinkamą apsaugą. Iššūkiu tampa ir gerų darbo sąlygų apsaugininkams užtikrinimas. „Juk mes nepasakysim prezidentui, kad tu staigiai kelkis ten (į Turniškių rezidenciją – LRT.lt), nes ateina šalčiai“, – LRT RADIJUI sako pirmos privačios saugos tarnybos steigėjas Alvydas Sadeckas.

Dirba lauko sąlygomis

Pavilnių regioniniame parke, šalia Pučkorių atodangos ir sraunaus Vilnios upelio gyvena Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Vos išrinktas, Nausėda sulaukė VAD rekomendacijų persikraustyti į rezidencinį namą Turniškėse. Tačiau iš asmeninio būsto jis nesikelia dėl rezidencijos remonto.

Šalies vadovo gyvenamąją vietą juosia tvora, aplinką stebi kameros. Visai šalia – Pučkorių patrankų liejyklos teritorijoje įkurtas VAD darbuotojų, saugančių šalies prezidentą, postas. Tai laikinas, mažiau nei 10 kv. metrų namelis. VAD vadovas Rymantas Mockevičius sako, kad esamos sąlygos yra gana geros – jos netrukdo apsaugininkams tinkamai atlikti darbo. Tačiau kaip keisis sąlygos šąlant orams, jis komentuoti atsisako.

LRT.lt primena, kad šiuo metu apsaugos darbuotojai šalia Nausėdos namų dirba lauko sąlygomis. Jie turi laikinąjį postą, kuriame yra šaldytuvas, o netoliese – ir lauko tualetas. Jei prezidentas gyventų Turniškėse, pareigūnai dirbtų kur kas geresnėmis sąlygomis.

VAD vadovas: reikia pakentėti

Pirmos privačios saugos tarnybos steigėjas Alvydas Sadeckas teigia, kad prioritetas yra prezidento, o ne apsaugininkų komfortas. „Tarnyba numato, kad jie (apsaugininkai – LRT.lt) ne visada gali dirbti labai jau komfortiškose ir tinkamose sąlygose. Tenka dirbti ir per lietų, ir per šaltį. Apsauga (prezidento – LRT.lt) yra būtina ir numatyta įstatymo“, – tikina pašnekovas.

Pasak jo, daug labiau svarbu, kad prezidentas gyventų priimtinose, jaukiose sąlygose. „VAD galvos, ar ten laikiną namuką pastatyti (apsaugos darbuotojams – LRTlt), ar kažką tai. Juk mes nepasakysim prezidentui, kad tu staigiai kelkis ten (į Turniškių rezidenciją – LRT.lt), nes ateina šalčiai, – teigia apsaugos ekspertas A. Sadeckas. – Tai jau ne pirmas kartas. Surasime sprendimą. Reikia pakentėti kol kas“.

Seimo narys Gediminas Kirkilas, ministro pareigas ėjęs 2006-2008-aisiais, prisimena, kad pirmąją darbo savaitę taip pat gyveno savo bute. Tačiau nepavykus užtikrinti saugumo, G. Kirkilas nedelsdamas persikėlė gyventi į Turniškes. Jo teigimu, dabartinė situacija, kuomet prezidentas saugomas savo namuose, skiriasi, tačiau apie patogią apsaugos darbo vietą kalbos nė negali būti.

„Atskirai stovintis namas yra visai kitoje saugumo situacijoje – aplinkui nėra namų. Tačiau atsiranda kitokios problemos. Laikinus tualetus ten galima statyt, ko, pavyzdžiui, negalima padaryti daugiabučių kieme. Turniškėse man teko gyventi bute, kur bent jau buvo atskiras kambarys (apsaugos darbuotojams – LRT.lt) ir su tualetu, ir su kitais dalykais tame pačiame name“, – sako G. Kirkilas.

Prezidentūra tyli

Praėjusios Seimo kadencijos Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius asmeniniuose namuose gyveno beveik dvejus metus. Tokia situacija susiklostė dėl rezidencijos Turniškėse remonto. Anot A. Butkevičiaus, tuo metu sėkmingą ir patogų apsaugininkų darbą padėjo užtikrinti greta buvęs neišnuomotas butas. „Šalia mano buto buvo laisvas 2 kambarių butas, kuris dar nebuvo spėtas išnuomoti. Jie (apsaugininkai – LRT.lt) gyveno bute. Aišku, darbo ir poilsio sąlygos jiems tikrai buvo sudarytos neblogos, – tikina A. Butkevičius. – Jie turėjo atskirus kambarius Turniškėse“.

Pasak jo, apsaugos darbuotojai buvo „tikrai darbingi ir matėsi, kad ir psichologiškai gerai nusiteikę“. „Apsaugos darbuotojai tampa tavo komandos nariais, nes su jais reikia nuolat būti. Reikia pagalvoti ir apie jų darbo sąlygas. Taip pat reikia nepamiršti ir pagalvoti apie jų poilsio sąlygas“, – sako Seimo narys.

Prezidentas G. Nausėda iš nuosavo namo Pavilnių regioniniame parke į rezidenciją Turniškėse žadėjo persikelti liepos viduryje, tačiau planus pakoregavo rezidencijos remonto idėja. „Kol kas Turniškių rezidencijos pobūdis neleidžia kviestis svečių, juo labiau užsienio valstybių vadovų. Todėl mes planuojame tam tikrą remontą, kuris leistų atšviežinti, atnaujinti šito pastato vidų. Manau, kad tai pavyks įgyvendinti per artimiausius mėnesius“, – taip G. Nausėda sakė 100 prezidentavimo dienų skirtoje konferencijoje.

Iki remonto pabaigos G. Nausėda lieka gyventi savo namuose, tad VAD apsaugos darbuotojams dar teks palaukti patogių ir komfortiškų darbo sąlygų Turniškėse.

LRT.lt primena, kad Prezidentūra neatsako, kada G. Nausėda persikels į rezidenciją Turniškėse. Prezidentui skirta rezidencija buvo remontuota 2009 metais, prieš įsikeliant Daliai Grybauskaitei. Tuomet ji sukritikavo po apkaltos pašalinto prezidento Rolando Pakso žmonos skonį ir rezidenciją susitvarkė pagal save.

Parengė Vismantas Žuklevičius