Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.29 12:59

Iš Respublikos ginklų fondo pavogti šimtai ginklų, prisidėjo buvęs darbuotojas

įtariama, kad ginklus naudojo Lietuvos nusikalstamos grupuotės; atnaujinta 14.18
Reda Stangytė, LRT.lt 2019.10.29 12:59

Policijos departamente pristatytas Lietuvos kriminalinės policijos biuro atliktas rezonansinis tyrimas. Jo metu atskleista, kad juodojoje rinkoje buvo parduodami Lietuvos ginklų fondo šaunamieji ginklai. Kaip teigiama, jie iš fondo buvo pavogti, juos galimai naudojo Lietuvos nusikalstamos grupuotės.

Konferencijoje dalyvavo policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis, Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša.

Lietuvos policijos šturmas: „Aro“ pareigūnai demaskuoja nelegalių valstybinių ginklų pardavėjus

„Šiuo metu atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais ir sprogstamosiomis medžiagomis, taip pat jų realizavimo. Sulaikymo ir kratų metu iš neteisėtos apyvartos išimta 224 įvairūs šaunamieji ginklai. Tyrimas parodė, kad šie šaunamieji ginklai į apyvartą pateko iš LR Ginklų fondo prie Vidaus reikalų ministerijos.

Atliekant veiksmus nustatyta, kad vienas iš sulaikytų įtariamųjų 1996–2006 metais dirbo šiame fonde, tuo metu jis buvo atsakingas už šaunamųjų ginklų ir šaudmenų priėmimą. Minėtas įtariamasis šiuos ginklus iš fondo pavogė, buvo neteisėtai juos užvaldęs su bendrininkais“, – teigia L. Pernavas.

Kiek vėliau jis patikslino, kad įtariamasis užėmė „techninio darbuotojo“ pareigas, turėjo priėjimą prie ginklų ir jų apskaitos.

„Gavus Kriminalinės žvalgybos informaciją tyrimas Kriminalinės policijos biure pradėtas prieš daugiau nei dvejus metus, 2018 metais pradėtas ikiteisminis tyrimas. Jis pradėtas pasitvirtinus minėtai Kriminalinės žvalgybos informacijai. (...) Buvo atlikta ilgalaikė policijos operacija, per kurią sulaikyti 7 asmenys, rasta daugiau nei 200 automatinių ginklų. Dauguma iš jų yra pilnai veikiantys koviniai ginklai“, – pasakojo R. Kiškis.

Pasak R. Kiškio, du iš sulaikytų asmenų yra žinomi ir susiję su organizuotu nusikalstamumu. Turimais duomenimis, pavogti ginklai fonde turėjo būti sunaikinti – buvo suklastoti sunaikinimo aktai ir ginklai kažkokiu būdu išvežti iš fondo.

Kaip teigia Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras M. Jovaiša, šioje byloje yra septyni įtariamieji, dalis jų – keturi – yra sulaikyti praėjusių metų vasarą, toliau vykdant ne viešo poveikio policijos veiksmus buvo nustatyti dar trys įtariamieji, jie sulaikyti šių metų rugsėjį–spalį.

Anot M. Jovaišos, jiems paskirtos įvairios kardomosios priemonės: vienam iš įtariamųjų taikomas suėmimas, kitiems taikomis švelnesnės kardomosios priemonės, nesusijusios su laisvės atėmimu.

„Siekiant patikrinti versiją, kad didžioji dauguma iš rastų šaudmenų ir šaunamųjų ginklų į apyvartą pateko neteisėtu būdu iš fondo, jame buvo atlikti dokumentų poėmiai. Toliau bus aiškinamasi, kuri dalis iš jų ir ar visi yra patekę į apyvartą iš ginklų fondo“, – supažindina jis.

Baudžiamoji atsakomybė, kuri gresia kaltinamiesiems, pagal Baudžiamojo kodekso 253 straipsnio 1 ir 2 dalį, būtent antroji dalis numato laisvės atėmimą iki 8 metų.

L. Pernavas atskleidžia, kad šiuo metu aiškinamasi, kada nusikaltimas įvykdytas, galimai neteisėti veiksmai galėjo būti įvykdyti, kuomet kaltinamasis dirbo ginklų fonde, o tarp sulaikytųjų šiuo metu dirbančiųjų fonde nėra.

R. Kiškis patikslina, kad tai tikrai įvyko ne per vieną tam tikrą laikotarpį, tai tikrai vyko sistemingai, „padaryta per kelis kartus“.

„Kol kas turime duomenų, kad šie ginklai galėjo būti realizuoti su Lietuvoje veikiančiomis nusikalstamo pobūdžio grupuotėmis, aukšto ar net labai aukšto lygio“, – sako Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas.

R. Kiškis pasakoja, kad šios nusikalstamos grupuotės yra veikiančios ir šiuo metu, jos užsiima ginklų prekyba, neteisėta prekyba narkotinėmis medžiagomis. Dalis ginklų ir šaudmenų, kaip pasakoja, aptikti įtariamųjų patalpose, puikiai užmaskuotose slėptuvėse.

Nelegalūs daiktai sulaikyti būtent jų realizavimo metu. Atskleidžiama, kad ginklų kainos, jeigu pistoletų, svyravo nuo 1000 iki 1500 eurų, o automatiniai ginklai – net iki 2–3 tūkst. eurų už vieną vienetą.

Tarp aptiktų ginklų – ir Agram, kuriuos, kaip teigia R. Kiškis, nusikalstamos grupuotės naudodavo santykių aiškinimuisi ir pavojingų nusikaltimų vykdymui – įbauginti ar net nužudyti kitus asmenis.

„Ginklų fondo darbuotojai bus apklausiami, atliekami kiti procesiniai veiksmai, neatmetame, kad bus rasta ir dar daugiau įtariamųjų“, – dėsto R. Kiškis.

Iš Respublikos ginklų fondo pavogti šimtai ginklų: juos galimai naudojo Lietuvos nusikalstamos grupuotės

LRT.lt primena, kad Ginklų fondas oficialiai užsiima ginklų realizavimu, pirkimu vyriausybinėms organizacijoms, taip pat prekyba savigynos, koviniais ginklais fiziniams asmenims.

Be to, juos aprūpina šaudmenimis, sprogmenimis ir specialiosiomis priemonėmis bei atlieka kitas teisės aktuose nustatytas ginklų, šaudmenų, sprogmenų ir specialiųjų priemonių apyvartos srities valstybės politikos įgyvendinimo funkcijas.

Žinios. Policijos tyrimas atskleidė – juodojoje rinkoje pardavinėjami iš Ginklų fondo dingę ginklai
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi