Lietuvoje

2019.10.28 20:53

Sujudimas Astravo AE: branduolinis kuras jau pakeliui, Lietuva skundžiasi negavusi atsakymų dėl saugos

kol kas nepasirašyta sutartis dėl ankstyvojo informavimo nelaimės Astrave atveju
Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.28 20:53

Baltarusijos energetikos ministerija skelbia, kad jau lapkritį į Lietuvos pašonėje esančią atominę elektrinę Astrave gali būti pristatytas branduolinis kuras. Lietuvos valstybinės atominės energetikos saugos inspekcija sako, kad elektrinės įjungimui pritarti negali: iš Baltarusijos iki šiol ne tik nėra gauta atsakymų į klausimus dėl branduolinės saugos, bet ir nėra pasirašyta sutarties dėl ankstyvojo informavimo nelaimės Astrave atveju.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė konkursą dėl keturių milijonų jodo tablečių įsigijimo, o Vyriausybė pasirašė susitarimą su Raudonojo kryžiaus organizacija dėl bendradarbiavimo krizių ir branduolinių nelaimių atveju.

Prieš šešerius metus nuskambėjęs tuomečio premjero Algirdo Butkevičiaus pareiškimas buvo tik vienas iš daugelio Lietuvos protestų, kai statybų aikštelėje šalia Astravo dar tik kilo pamatai. Protestai vaisių nedavė.

Dabar Baltarusijos energetikos ministerija deda tašką ir skelbia: jau lapkritį į Astravo atominę elektrinę gali būti pristatytas branduolinis kuras. Vėliausiai – gruodį. Pirmąjį reaktorių paleisti planuojama praėjus mėnesiui po kuro pristatymo.

„Mes kaip branduolinės saugos specialistai, tam paleidimui, šiam momentui, nepritariam“, – sako Atominės energetikos saugos inspekcijos vadovas Michail Demčenko.

Baltarusija ne tik nėra atsakiusi į Lietuvos klausimus dėl branduolinės saugos užtikrinimo. Šalys vis dar nėra pasirašiusios ankstyvojo pranešimo sutarties, pagal kurią, Astrave įvykus nelaimei, Minskas Vilnių turėtų iškart informuoti. Paskutinį kartą į Baltarusiją dėl to kreiptasi dar šių metų rugsėjį.

„Su pasiūlymu tokį susitarimą pasirašyti iki galimo kuro užvežimo į Baltarusijos teritoriją. Deja, iki šiol tas dar neįvyko“, – teigia M. Demčenko.

Negalėdama pakeisti įvykių eigos, Lietuva tęsia pasirengimą. Kiekvieno gyventojo laukia jodo tabletės, kurios radiacijos pasklidimo atveju kuriam laikui sušvelnina žalą organizmui. Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė keturių milijonų tokių tablečių įsigijimo konkursą. Tiekėjas turėtų būti parinktas gruodžio pradžioje.

„Dėl išdalinimo, tai yra patys įvairiausi variantai. Tiek sveikatos įstaigos, tiek vaistinės, tiek dalis gyventojų gali turėti savo namuose iš karto. Kitas variantas yra dalį tų atsargų pasilikti tam tikruose taškuose, kad gyventojai žinotų, jog kažkam įvykus, galima jas greitai gauti“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Vyriausybė taip pat pasirašė susitarimą su raudonojo kryžiaus organizacija dėl bendradarbiavimo per ekstremaliąsias situacijas ar branduolines nelaimes. Raudonojo kryžiaus organizacija pasaulyje turi beveik šimtą milijonų darbuotojų ir savanorių.

„Dirbame ir su moderniomis technologijomis. Pavyzdžiui: dronai. Dronai svarbūs paieškos ir gelbėjimo situacijose, taip ir kitose krizėse, ar norint įvertinti stichinės nelaimės padarinius“, – sako Francesco Rocca.

Jungtinių tautų poveikio aplinkai, arba kitaip Espo konvencijos šalys pripažino: pati Astravo statybų aikštelė parinkta netinkamai. Šios lygumos – seismiškai aktyvi zona. Nuo XIX amžiaus pabaigos čia užfiksuoti penki žemės drebėjimai. Vienas iš jų 1908–aisiais pasiekė 7 balus pagal Richterio skalę.

Panorama. Grėsmė iš visų pusių: kol Lietuva negauna atsakymų dėl saugos iš Astravo, Nausėda gaisro padarinius Alytuje vadina apokaliptiniais

Populiariausi

Kęstutis Vitkus
5

Lietuvoje

2021.04.19 10:19

Mirė garsus chirurgas Kęstutis Vitkus

atnaujinta 12.48
5
Radviliškio mero rinkimai
10

Lietuvoje

2021.04.19 13:28

Po Konstitucinio Teismo sprendimo – merų raginimas keisti Konstituciją

Šimašius: nebalsavau už šį įstatymą; atnaujinta 15.40
10