Lietuvoje

2012.06.14 12:48

Prašo atnaujinti ikiteisminį tyrimą dėl A. Paleckio veiksmų

ELTA 2012.06.14 12:48

Nepriklausomybės akto signataras ir Laikinosios gynybos vadovybės narys Zigmas Vaišvila prašo prokurorų atnaujinti ikiteisminį tyrimą Socialistinio liaudies fronto pirmininko Algirdo Paleckio atžvilgiu dėl šmeižto, įžeidimo ir mirusiųjų paniekinimo. 

Nepriklausomybės akto signataras ir Laikinosios gynybos vadovybės narys Zigmas Vaišvila prašo prokurorų atnaujinti ikiteisminį tyrimą Socialistinio liaudies fronto pirmininko Algirdo Paleckio atžvilgiu dėl šmeižto, įžeidimo ir mirusiųjų paniekinimo. 

„Vilniaus apygardos teismui prieš dvi dienas nustačius įsiteisėjusiu nuosprendžiu, kad įžeidimas, šmeižtas, mirusiųjų paniekinimas buvo, vakar įteikiau generaliniam prokurorui Dariui Valiui asmeniškai parašytą pakartotiną prašymą dėl reikalavimo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl šmeižimo, įžeidimo ir mirusiųjų paniekinimo A. Paleckui ir jo vadovaujam Socialistiniam frontui. (...) Dabar turime teismo įsiteisėjusį nuosprendį, todėl prašome dar kartą atnaujinti ikiteisminį tyrimą dėl šmeižto, įžeidimo, mirusiųjų paniekinimo“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje Seime kalbėjo Z. Vaišvila. 

Pasak jo, prokuratūra ne kartą atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, tačiau tai garbės jai nedaro. Nepriklausomybės akto signataro teigimu, visa A. Paleckio ir jo vadovaujamos organizacijos veikla rodo, kad padedama Rusijai vykdyti jos valstybinę politiką. Tai ir yra pagrindas atnaujinti ikiteisminį tyrimą. 

Savanorių gynėjų būrio vadas Antanas Kliunka sakė, kad savanorių sąjunga dėl A. Paleckio žada taip pat kreiptis į Aukščiausiąjį Teismą. 

ELTA primena, kad Vilniaus apygardos teismas antradienį panaikino išteisinamąjį nuosprendį ir pripažino Socialistinio liaudies fronto pirmininką A. Paleckį kaltu dėl sovietinės agresijos neigimo. Įžeidžiamos frazės „saviškiai šaudė į savus“ autorius A. Paleckis turės sumokėti 10 400 litų baudą. 

Teismas pažymėjo, kad A. Paleckio pasakyti žodžiai negali būti vertinami kaip nuomonė, – tai yra tyčia viešai paskleista dezinformacija. 

Šių metų pradžioje Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas, neradęs nusikaltimo požymių, buvo išteisinęs dėl sovietų agresijos neigimo kaltintą frontininką A. Paleckį. Šis teismas A. Paleckio kalbas, jog „saviškiai šaudė į savus“, buvo pripažinęs nuomone ir atmetęs prokurorų siūlymus nuteisti vieno iš sovietų Lietuvos komunistų lyderio anūką. 

Išnagrinėjęs bylą, teismas buvo padaręs išvadą, kad surinktais įrodymais nėra nustatyta, kad pasisakydamas radijo laidoje kaltinamasis A. Paleckis neigė ir šiurkščiai menkino 1991 metų sausio 11-13 dienomis, Lietuvos Respublikos teritorijoje SSRS vykdytos agresijos prieš Lietuvos Respublikos gyventojus metu įvykdytus labai sunkius ir sunkius nusikaltimus. 

Apklaustas teisme A. Paleckis savo kaltės nepripažino, paaiškino, kad laidoje diskutuodamas su politikos apžvalgininku Alvydu Medalinsku pasakė, kad „saviškiai šaudė į savus“, neminėjo nei agresijos, nei Sovietų Sąjungos, nei aukų. Jis pasakė, kad šaudė ne tik tarybiniai kariai, ir tai sakydamas rėmėsi rašytiniais šaltiniais, buvusio Krašto apsaugos departamento vadovo Audriaus Butkevičiaus prisipažinimu, Vytauto Petkevičiaus liudijimais knygoje „Durnių laivas“.

A. Paleckio išteisinimas – pirmasis sprendimas Lietuvos teismų istorijoje dėl Sovietų Sąjungos įvykdytos agresijos neigimo.