Lietuvoje

2019.10.28 13:01

Palionis: klausimas, ar gyvulius, kurių pienas Alytaus rajone yra užterštas, bus galima toliau auginti

Tamašunienė pripažino, kad gaisro gesinimo metu būta klaidų; atnaujinta 13.37

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis sako, jog gali būti taip, kad gyvuliai, kurių pienas Alytaus rajone po gaisro yra užterštas, ateityje negalės būti auginami. Jis taip pat tikina, kad žala gyvulių augintojams bus kompensuota.

„Nustatyta žala tikrai bus kompensuota, nes, kur buvo nustatyta, kad pieno tyrimai yra blogi, klausimas, ar tuos gyvulius bus galima toliau auginti. (...) Išsigimimų tikimybė yra labai didelė“, – pirmadienį žurnalistams po Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisijos posėdžio sakė A. Palionis.

Pasak jo, vienoje dalyje užterštos teritorijos yra 35 ūkiai, kitoje – 21.

Žemės ūkio ministras taip pat patikino, kad šioje teritorijoje esantiems ūkiams sankcijos už įsipareigojimų nevykdymą negrės.

„Tai natūralu, nes force majeure yra. Dar klausimas kilęs, tiems ūkiams, kur turi įsipareigojimus – pienininkystės, mėsinių galvijų ūkiai, tai po dirvožemio tyrimų ar mes galėsime kompensuoti ir iš karto jie galės įsigyti naujus gyvulius. Gal jie negalės ganyti. Dar turėsime išvalyti gruntą, tai yra pajamų praradimo kompensavimas. Laukia didelis darbas“, – teigė A. Palionis.

Pasak jo, žalos sumos neįmanoma įvertinti, kol negauti tyrimų rezultatai.

„Tik gavus pirminius duomenis penktadienį dėl pirmųjų pieno tyrimų, buvo šeštadienį Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) paimti visų ūkių, kur yra daugiau nei 3 karvės, pieno tyrimai. Buvo paimti kontroliniai poėmiai ir dar toliau.

Preliminarūs Lietuvoje atliekamų tyrimų rezultatai bus trečiadienį ketvirtadienį, o tų, kurie siunčiami į Vokietiją ar Latviją, tyrimai atliekami per 10 dienų“, – sakė A. Palionis.

R. Tamašunienė: bus atliktas vidinis patikrinimas

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė po pirmadienį Vyriausybėje vykusio Nacionalinio saugumo komisijos posėdžio pripažino, kad atliekant gaisro Alytuje likvidavimo darbus buvo klaidų, dėl kurių bus atliktas vidinis patikrinimas – bus siekiama išsiaiškinti, kaip efektyviai veikia tarpinstitucinis bendradarbiavimas.

Jos teigimu, būtina užtikrinti, kad visos savivaldybės būtų pasiruošusios bet kokiai ekstremaliai situacijai, dėl to, informavo ministrė, suburta darbo grupė ruošia specialius civilinės saugos testus.

„Reikia susikoncentruoti ir iš tų klaidų labai pasimokyti. Pirmas dalykas, tai (reikalingas. – ELTA) įvadinis civilinės saugos mokymas valstybinėse institucijose ir kitose, ypač kuomet keičiasi vadovai, (...) kad būtų ne formaliai pasirašoma, parengiami planai, bet tikrai sustiprinti mokymus, paaiškinti, kaip svarbu yra žinoti, įvertinti savo savivaldybėse esančias įmones, ypač taršias, pavojingas, taip pat visuomenės sambūrio vietas“, – sakė R. Tamašunienė.

Ministrė taip pat atkreipė dėmesį, kad institucijos turės galimybę susipažinti su visomis civilinės saugos taisyklėmis laikydamos specialius testus, o įmonės, pasak jos, privalo atitikti griežtinamus priešgaisrinės saugos reikalavimus bei taršos ribojimo taisykles.

„Jau yra surinkta mūsų darbo grupė, kuri daro testus, kuriuos gebėtų institucijos, susipažinusios su visa reikalinga medžiaga, kas priskiriama civilinei saugai, išlaikyti ir žinoti, kokios yra mūsų visų pareigos ir atsakomybės“, – kalbėjo R. Tamašunienė.

Ji taip pat pridūrė, jog Vidaus reikalų ministerijoje bus atliktas vidinis patikrinimas.

„Vidinis patikrinimas bus atliktas, mes pripažįstame klaidas, jų buvo ir komunikacinių, ir kitokių – bus įvertinta, kaip sąveikauja institucija viduje, tarpusavyje. Tas bus atlikta“, – patikino vidaus reikalų ministrė.

ELTA primena, kad spalio 16-osios naktį Alytaus miesto padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilo didžiulis gaisras. Degė apie 2 tūkst. kvadratinių metrų ploto sandėliai, kuriuose laikomos naudotos padangos. Gaisrą gesino ugniagesių pajėgos iš Alytaus, Kauno, Lazdijų, Vilniaus, Varėnos ir Marijampolės. Jis užgesintas penktadienį.

Penktadienį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba paskelbė, kad tyrimai parodė, jog gaisro paveiktoje Alytaus rajono teritorijoje esančių ūkių pienas yra užterštas kenksmingomis medžiagomis.

Atsižvelgiant į tyrimų rezultatus, ūkiams, kurie pateko į užterštą teritoriją, uždrausta tiekti žalią pieną supirkimo punktams, naudoti jį asmeninėms reikmėms ar gyvūnams šerti.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika gaisrą yra pavadinęs viena didžiausių pastarojo meto ekologinių nelaimių. Jo teigimu, gaisro padaryta žala gamtai gali siekti 5 mln. eurų.

K. Mažeika: gaisro atliekų likvidavimo išlaidos nekris Alytaus savivaldybei ant pečių

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sako, kad po gaisro susidariusių atliekų išvežimas Alytuje bus kompensuotas iš valstybės rezervo. Tiesa, tikslus išlaidų dydis dar nėra įvardijamas.

„Tai yra ekstremalios situacijos padarinys ir tai bus finansuojama iš valstybės rezervo ir, aišku, nekris savivaldybei ant pečių, nes tai yra nemažos išlaidos. Jų dydis dar nežinomas, nes turi būti apskaičiuojama, kiek to kiekio bus ir kokie bus priimti sprendimai dėl betono luitų, kiek jie yra pavojingi, ar bus rūšiuojama, ar nebus“, – žurnalistams pirmadienį sakė K. Mažeika.

Pasak jo, gaisro padaryta žala gali būti didesnė nei 5 mln. eurų.

„Čia yra 5 mln. eurų žala orui. Yra skaičiuojama žala aplinkos orui, vandeniui, dirvožemiui ir visiems kitiems. Ta žala gali būti didesnė“, – teigė K. Mažeika.

Aplinkos ministras įvardijo, kad pirmadienį visos laboratorijas turinčios institucijos rinksis aptarti reikiamus atlikti augalų, žiemkenčių, pievų, dirvožemio, vandens ir kitus tyrimus.

„(...) Bus sudaromas darbų planas ir mėginių paėmimas iš požeminių, gruntinių vandenų, Nemuno vandens, kas yra aktualu. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras paims mėginius iš gyvenamųjų aplinkų, vaikų darželių, mokyklų ir t.t.“, – teigė K. Mažeika.

Pasak jo, šie darbai turėtų būti atlikti iki lapkričio 15 dienos.

Tuo metu degiosios atliekos, pasak ministro, turėtų būti transportuojamos į pavojingų atliekų tvarkymo bendrovę „Toksika“, dėl kitų dar sprendžiama.

„Gumos ir kitas mišinys, kuris yra degusis, greičiausiai bus transportuojamas ir sudegintas „Toksikos“ deginimo įrenginyje. Tam jis yra pritaikytas. Kalbant apie kitas betono ir gumos atliekas, šiandien imami mėginiai ir sprendžiama, ar išrūšiuoti, ar visą tą masę talpinti „Toksikos“ pavojingų atliekų sąvartyne“, – kalbėjo K. Mažeika.

R. Juonys: planuojama finansinė pagalba mus tenkina

Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Rolandas Juonys po pirmadienį Vyriausybėje vykusio Nacionalinio saugumo komisijos posėdžio sakė, kad savivaldybę tenkina planuojama skirti finansinė pagalba gaisro Alytuje padarinių likvidavimo darbams užtikrinti, tačiau pripažįsta – informacijos apie gaisro sukeltą taršą pritrūko.

„Jeigu pažadėtą skirti finansavimą visapusiškai vykdys, tai taip, tos sąlygos mus tenkins“, – žurnalistams po posėdžio sakė R. Juonys.

Vis dėlto, nors savivaldybės administracijos direktorius ir neskuba kaltinti Vidaus reikalų ministerijos ir kitų institucijų neveiklumu, tačiau pripažįsta, jog informacijos apie gaisro paskleistą taršą pritrūko.

„Mes pasigedome tos informacijos apie tas medžiagas, jų kenksmingumą, koks tai gali būti poveikis. Šito trūko iš institucijų, bet aš nemanau, kad buvo nepakankamas dėmesys pačiam gesinimo procesui – juk tą gaisrą gesino specialistai, jie turi ir rekomendacijas, ir taktikas, kaip reikia elgtis ir, manau, kad ugniagesiai darė ir padarė viską, ką galėjo“, – tvirtino R. Juonys.

Jo teigimu, Alytaus miesto savivaldybė savo vardu kreipsis į ministerijas, prašydama pakonsultuoti, kaip reikėtų pasielgti su įvairiomis po gaisro likusiomis taršiomis atliekomis.

„Vyksta konsultacijos ir mes patys, kaip savivaldybė, šiandien parašysime keletą raštų į ministerijas su paklausimais, kaip elgtis su atliekomis, su tuo vandeniu, kuris yra susikaupęs apačioje rezervuaruose, kuris buvo naudojamas gesinimui. Daug tokių klausimų, kur mums reikėtų pagalbos ir patarimų, kaip tai išspręsti. (...)

Negali ministerijos darbininkas ar specialistas žinoti, ko mums reikia. Paklausimai turi būti iš mūsų pusės“, – pridūrė R. Juonys.