Lietuvoje

2019.10.28 11:03

„Socialdarbiečiai“ reikalauja didinti vaiko pinigus: būtų labai keista, jei finansų ministras neišgirstų

atnaujinta 11.28
Modesta Gaučaitė, LRT.lt, BNS2019.10.28 11:03

„Valstiečių“ koalicijos partneriai nerimsta. Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) atstovai, Seime surengę spaudos konferenciją, sakė nesuprantantys, kodėl nėra laikomasi koalicijos sutartyje numatyto punkto – vaiko pinigus didinti iki 70 eurų. Reikšmingiau vaiko pinigus norintys didinti „socialdarbiečiai“ ragina šiam koalicijos sutartyje įtvirtintam siekiui panaudoti valstybės įmonių dividendus, taip pat efektyviau tvarkyti išlaidas viešiesiems pirkimams.

LSDDP lyderis Gediminas Kirkilas spaudos konferenciją pradėjo cituodamas koalicijos sutartį, pasirašyta su kitomis partijoms, taip pat ir „valstiečiais“. G. Kirkilas teigė, kad pasiūlymai biudžetui, ypatingai susiję su mokesčiais, netenkino ne tik „socialdarbiečių“, bet, greičiausiai, ir kitų koalicijos partnerių.

„Apie mokesčius plane buvo parašytas vienas sakinys: „2019 metų rudenį parengti politinių partijų susitarimą dėl mokesčių sistemos tobulinimo atsižvelgiant į Europos Komisijos rekomendacijas Lietuvai.“ Tos rekomendacijose, kurios kartojasi metai iš metų ir nėra įgyvendinamos, yra keli dalykai – gamtosauginiai mokesčiai, nekilnojamojo turto ir t.t.“ – kalbėjo G. Kirkilas.

Pasak jo, su biudžetu pasiūlyti mokesčiai ne tik neatitinka susitarimo, bet ir neatneša į valstybės biudžetą pajamų, kurios yra reikalingos. Anot LSDDP vedlio, taršos mokestis atneštų 8-9 mln. eurų, o nekilnojamojo turto mokestis iš viso neatneštų pajamų į valstybės biudžetą.

Politikas dėstė, kad vienintelis susitarimo punktas, kuris nėra vykdomas, yra vaiko pinigai. Jo teigimu, šiuo metu siūloma vaiko pinigų suma neatitinka partijų pasiekto susitarimo. Koaliciniame susitarime, kurį skaitė G. Kirkilas, nurodyta, kad po sausio 1-osios vaiko pinigai turėtų kilti iki 70 eurų, o daugiavaikėms šeimoms – 100 eurų.

„Mums neaišku, kodėl nepasiekta ir kodėl nesiūloma pasiekti. Visose derybose dalyvavo Finansų ministerija, ministras, jo pavaduotojai. Derybos prasidėjo nuo gerokai didesnio skaičiaus, buvo siūloma net virš 100 eurų. Įvertinus būsimas biudžeto pajamas, kitus aspektus <...> buvo sutarta, kad bus 70 eurų mokestis“, – teigė G. Kirkilas, pridurdamas, kad būtent vaiko pinigai labiausiai mažina socialinę atskirtį ir šis įpareigojimas turi būti vykdomas.

„Socialdarbiečiai“ siūlo tobulinti biudžeto projektą pagal koalicijos susitarimus, nedidinant mokesčių ten, kur nereikia, o panaudojant kitus šaltinius. Jis kalbėjo, kad vaiko pinigų didinimą palaiko ir kitos koalicijos frakcijos

„Seimas priims pats sprendimą. Būtų labai keista, jei finansų ministras, būdamas politiku ir priklausydamas nuo šitos valdančiosios daugumos, neišgirstų. Būtų labai keista“, – sakė G. Kirkilas.

Jie taip pat tvirtina, jog didesni „Lietuvos geležinkelių“ ar valstybės energetikos įmonių dividendai galėtų atsverti kitus siūlomus pajamų šaltinius – Vyriausybės rengtus automobilių taršos, nekilnojamojo turto mokesčius, kuriuos Seimas grąžino iniciatoriams tobulinti.

Frakcijos seniūnas Rimantas Sinkevičius pirmadienį spaudos konferencijoje tvirtino, kad „Lietuvos geležinkeliai“, Lietuvos energija ir kitos įmonės galėtų mokėti didesnius dividendus.

„Manyčiau, kad vienas iš šaltinių galėtų būti valstybės įmonių dividendai. „Lietuvos geležinkeliai“ buvo nusimatę elektrifikuoti geležinkelius nuo Kaišiadorių ir į viršų Klaipėdos link. Tam buvo numatyta 600 mln. eurų (...), tačiau konkursas neįvyko, ir beveik esu užtikrintas, kad darbai kitais metais nebus pradėti: nėra nugalėtojo, vyksta teisiniai ginčai. Taigi kofinansavimui numatyti pinigai galėtų būti išmokėti į valstybės biudžetą, kaip dividendai“, – tvirtino R. Sinkevičius.

Jis stebisi, kad kitų metų biudžeto projekte numatoma skirti 32 mln. eurus kompensacijoms už nuostolingą keleivių vežimą, tuo metu pati įmonė esą perveda 30 mln. eurų dividendų. R. Sinkevičius tikina, kad iki šiol už nuostolingą keleivių vežimą kompensacijų nebūdavo skiriama.

Anot jo, didesnius dividendus galėtų mokėti ir valstybinės energetikos įmonės.

„Dividendai galėtų būti ir toliau didesni mokami ir tai galėtų pilnai, su kaupu padengti arba kompensuoti kai kurių mokesčių įvedimo būtinumą“, – tvirtino jis.

R. Sinkevičius taip pat tikino, kad „5 ar 10 procentų“ būtų galima sutaupyti ir skaidrinant viešuosius pirkimus, o dar apie 200 mln. eurų – įgyvendinant Valstybės kontrolės rekomendacijas dėl efektyvesnio fiksuoto finansavimo programų valdymo.

Socialdarbiečiai nėra patenkinti Vyriausybės siūlymu kitąmet iki 60 eurų padidinti vaiko pinigus, tai yra kiek mažiau, nei vasarą sutarė siekti koalicijos sutartį pasirašę valdantieji.

Socialdarbiečiai anksčiau tvirtino, jog paliktų koalicija, jei vaiko pinigai nebus padidinti iki 70 eurų visoms šeimoms ir dar 30 eurų papildomai daugiavaikėms, nepasiturinčioms, jei nebus įvestas nemokamas pradinukų maitinimas, nemokamos bakalauro studijos.

„Būtų labai keista, jei finansų ministras, būdamas politikas, priklausydamas nuo dabartinės koalicijos, to neišgirstų“, – tikino partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas, paklaustas, kaip frakcija elgsis, jei Finansų ministerija neįsiklausys į siūlymus.

Teisės aktų pataisų dėl dividendų ir kitų siūlymų socialdarbiečiai teikti nežada ir sako, kad savo poziciją yra išsakę koalicijos partneriams „valstiečiams“.

Premjeras Saulius Skvernelis anksčiau tvirtino, kad koalicija sutarė siekti vaiko pinigų augimo, ir šis siekis išlieka.

Lyginant su šiais metais, universalioji išmoka vaikui turėtų didėti nuo 50 iki 60 eurų, vaiko pinigai neįgaliems, gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams - nuo 70 iki 100 eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.