Lietuvoje

2019.10.28 09:35

Ekologija besirūpinantys skatina pirkti mažiau kapų žvakių – jų per metus iš kapinių galėtų būti išvežta 40 vagonų

Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.28 09:35

Prekybininkų skaičiavimu besiruošiantys Vėlinėms įsigyja vidutiniškai po 10 žvakių. Per metus iš Lietuvos kapinių galėtų išvažiuoti apie 40 vagonų panaudotų žvakių, todėl pasisakantys už ekologiją ragina taupyti ir pinigus, ir gamtą, ant mirusiųjų amžinojo poilsio vietos statant po vieną žvakę.

Sostinės kapines prižiūrinčioje įmonėje „Sebulė“ dirbančiam Dariui Jakutoniui artėjančios Vėlinės pakeičia įprastą darbotvarkę. Paprastai tik administracinį darbą dirbantis vyras padeda prižiūrėtojams ir rūšiuoja tai, ką už kapinių tvoros sumetė kapus valę žmonės.

„Visi neša kuo daugiau, kad tik jų kapas būtų labiausiai apšviestas, daugiau nei pas kaimyną. Nežinau, čia gal taip meilę parodo? Kuo daugiau žvakių, neša pakuotėmis, o ne tai, kad po žvakutę atneštų“, – pasakoja D. Jakutonis.

Darius skaičiuoja, kad kiekvieną mėnesį iš jo prižiūrimų 25 Vilniaus kapinių išvežama beveik 600 konteinerių, kuriuose maždaug 200 tonų atliekų. Vėlinių laikotarpiu šis kiekis patrigubėja.

„Lapkričio 2-osios draugija“ ragina mirusiųjų atminimą pagerbti uždegant ant kapo vieną žvakę.

„Yra šalių, kurios tvarkosi geriau ir, pavyzdžiui, Slovėnija suskaičiavo, kad per metus 2 milijonai gyventojų į kapines atneša 2 tūkst. tonų (žvakių – LRT.lt) per metus, o tai yra 40 vagonų sąstatas. Tai kadangi mes jau „nebebiedna“ tauta ir esame gausesni, tai sunešamas kiekis į kapines nėra mažesnis“ , – sako „Lapkričio 2-osios draugijos“ vadovas Valdas Kaminskas.

Prieš Vėlines parduotuves užplūstant pirkėjams, prekybininkai pastebi, kad vis daugiau dėmesio skiriama aplinką tausojančioms žvakėms. Vis dėlto žvakių pardavimai tikrai nemažėja.

„Pernai žvakių pardavėm 12 proc. daugiau nei 2017 metais. Mūsų duomenys rodo, kad per paskutines 2 spalio savaites vidutiniškai vienas žmogus įsigijo apie 10 žvakių“, – tikina „Maxima LT“ atstovė Rima Aukštuolytė.

Prekybininkai pastebi, kad tarp dažniausiai įsigyjamų žvakių ir žvakidžių – keičiami įdėklai. Vis dėlto patys pirkėjai sako, kad dažniau galvoja apie tradicijas nei ekologiją.

Tradicija per Vėlines ant kapų degti žvakes Lietuvoje išplito praėjusiame šimtmetyje.

Žinios. Kalifornijoje paskelbta nepaprastoji padėtis: beveik 200 tūkst. evakuoti, milijonas žmonių neturi elektros
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt