Lietuvoje

2019.10.27 22:00

Pajūryje planuojama švyturius atverti lankytojams: žvilgsnis į apylinkes iš keliasdešimties metrų aukščio

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.27 22:00

Pajūrio savivaldybės jau planuoja, ką veiks su joms perduotais švyturiais. Nidos, Juodkrantės ir Šventosios švyturius norima atverti lankytojams. Tikimasi, kad jau kitą vasarą į apylinkes bus galima pažvelgti iš keliasdešimties metrų aukščio.

Ant Urbo kalno esantis Nidos švyturys iškilęs 79 metrus virš jūros lygio, nuo jo atsiveria išties nuostabūs vaizdai: Kuršių marios, Baltijos jūra ir miškai.

Kol kas šiais vaizdais galima mėgautis vos kartą per metus, kai į švyturį būna įleidžiami lankytojai. Situacija pasikeis vasarą: Nidos švyturys, kaip ir dar du – Juodkrantės bei Šventosios – bus perduoti savivaldybėms, o šios žada atvirą švyturių lankymą.

„Kompleksiškai tvarkant ne tik švyturį, prieigas prie jo, bet ir priklausinį, galbūt mes įrengtume mini ekspoziciją, kuri galėtų pasakoti šio Nidos švyturio istoriją“, – pasakoja Neringos vicemeras Narūnas Lendraitis.

Švyturiu rūpinsis muziejus. Tiesa, šis Nidos švyturys – perstatytas, tikrasis per karą susprogdintas.

Nidos švyturys buvo išskirtinis dėl švytuoklinio spindulio – tiesa, prieš keletą metų senoji lempa pakeista moderniomis blyksinčiomis. Tačiau buriuotojų bendruomenė ir Neringos gyventojai rinko parašus, kad būtų grąžintas unikalus spindulys.

Vicemeras sako, kad jau yra mecenatas, žadantis padovanoti reikiamą mechanizmą. Skaičiuojama, kad tam prireiks kelių dešimčių tūkstančių eurų. Neringos savivaldybė valdys ir Juodkrantės švyturį.

Miške, ant Raganos kalno, iškilęs Juodkrantės švyturys – beveik 20 metrų aukščio. Jis iki šiol naudojamas kaip navigacinis įrenginys ir matomas iš 33 km atstumo.

Neringos pavyzdžiu seka ir Palanga – perima Šventosios švyturį. Iki Šventosios švyturio šiuo metu patekti galima tik per privatų sklypą, tačiau savivaldybė turi planų ir jį atverti lankytojams: tuomet į Palangos apylinkes pažvelgti būtų galima iš 40 metrų aukščio.

Greta švyturio žadama ir nedidelė ekspozicija, galbūt net švyturių miniatiūrų parkas.

„Būtų toks traukos objektas, kaip dabar yra madinga statyti įvairius statinius apžvelgti gamtovaizdį, tai turistai galėtų užkopti ten ir pamatyti iš paukščio skrydžio tiek Šventąją, tiek ir Palangos dalį, tiek ir pajūrį, tiek ir saulėlydį galbūt pasitikti“, – aiškina Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Klaipėdos švyturys, kuris yra pats seniausias ir unikaliausias iš visų Lietuvos švyturių, savivaldybei perduotas nebus: jo viršuje sumontuota ir uosto direkcijos, ir pasieniečių įranga.

Savivaldybėms perduoti švyturiai taip pat toliau atliks savo funkciją – navigacinė įranga juose lieka. Lietuvoje yra 7 švyturiai, bet atviri lankytojams dabar – tik du: Ventės rago ir Uostadvario.

Plačiau – nuo 06.29 min.:

Žinios. Nukautas ieškomiausias pasaulio nusikaltėlis Abu Bakras al Bagdadis
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt