Lietuvoje

2019.10.27 12:44

Vyriausybė finansuotų tyrimus tikrinant informaciją dėl Basanavičiaus žmonos kapo

LRT žurnalistas Bružas Vyriausybėje pristatė savo atradimą
Saulius Jakučionis, BNS2019.10.27 12:44

Vyriausybė finansuotų istorikų darbus tikrinant, ar spalį Bulgarijoje iš tiesų buvo rastas tautos patriarcho Jono Basanavičiaus žmonos kapas.

LRT žurnalistas Rimas Bružas spalio pradžioje paskelbė radęs Eleonoros Mohl kapą Lomos mieste, apleistose žydų kapinėse.

Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis BNS sakė, kad Vyriausybėje šią savaitę buvo surengtas pasitarimas, kur R. Bružas pristatė savo atradimą, tačiau jis kol kas kelia klausimų.

„Mes kalbėjome, kad jeigu istorikai imtųsi pradžioje pasižiūrėti archyvinius dokumentus, nuotraukas, darytas karo metu, jeigu kažką surastų, tai mes galėtume finansiškai prisidėti prie jų darbo iš Europos Sąjungos lėšų ar Istorinės atminties programos“, – BNS sakė D. Matulionis.

„Tačiau istorikai dar nėra apsisprendę, ar imsis to darbo, nes tos paieškos dabar atrodo kaip adatos vežime“, – pridūrė jis.

LRT žurnalistas R. Bružas spalio pradžioje paskelbė, kad Lomos žydų kapinėse rado anksčiau rašytiniuose šaltiniuose minėtą raudono granito kapo apvadą, o pats kapas buvo sutvarkytas nebūdingai Balkanų šalims.

Jis teigė esąs beveik įsitikinęs, kad rado E. Mohl kapą.

D. Matulionis teigė, kad Vyriausybė paprašys Užsienio reikalų ministerijos kreiptis į Bulgariją dėl prieigos prie jos archyvinių duomenų, kurie galėtų pagelbėti tikrinant informaciją.

J. Basanavičius su Čekijos vokiete G. E. Mohl susituokė 1884 metais Vienoje. Ji mirė 1889 metais nuo džiovos.

Devyniolikto amžiaus lietuvių tautinio atgimimo lyderis, Didžiojo Vilniaus Seimo iniciatorius J. Basanavičius pirmininkavo Lietuvos Tarybos posėdžiui, 1918 metais priėmusiam Vasario 16-osios aktą.

1927 metais miręs J. Basanavičius yra palaidotas Vilniuje, Rasų kapinėse.