Lietuvoje

2019.10.26 15:50

Gentvilas: palaikytume biudžetą, jei nebūtų įvedami nauji mokesčiai

Dainora Karklytė, ELTA 2019.10.26 15:50

Liberalas Eugenijus Gentvilas, reaguodamas į socialdemokratų lyderio Gintauto Palucko teiginius, esą reikia gelbėti Vyriausybę ir premjerą Saulių Skvernelį nuo valdančiųjų sabotažo ir palaikyti Vyriausybės teikiamą kitų metų biudžetą, sako, kad toks scenarijus yra įmanomas.

Vis dėlto E. Gentvilas pabrėžia – liberalai svarstytų palaikyti Vyriausybės teikiamą kitų metų biudžeto projektą, jeigu nebūtų įvedami nauji mokesčiai. Finansinių resursų, pasak jo, turime ieškoti kitur.

„Bandykime įsivaizduoti žiauriausią scenarijų: nelieka Vyriausybės, naujos Vyriausybės nepavyksta suformuoti, ateina pirmalaikiai rinkimai kokie nors. Tada paaiškėja, kad dar nėra biudžeto – čia būtų baisiausias scenarijus valstybei gyventi kitais metais iki metų vidurio su 1/12. Šito mes negalime leisti, net ir būdami opozicijoje“, – Eltai teigė E. Gentvilas.

Parlamentaro teigimu, liberalai kalbėjosi apie tai, kaip nepalikti valstybės be biudžeto, kai valdantieji nepritaria daugeliui mokestinių pakeitimų.

„Aš irgi svarstau, ir su kolegomis ketvirtadienį šiek tiek kalbėjome, tai nėra joks formalus sprendimas, o tik pasikalbėjimas, kaip variantą palaikyti biudžetą, o tada, jei jau sugrius Seimo dauguma arba ir visas Seimas pasitrauks, tai nieko – liks bent valstybė su patvirtintu biudžetu. Todėl biudžetui galima būtų pritarti, tačiau tik esant kai kurioms sąlygoms, mūsų, liberalų, akimis žiūrint“, – sakė E. Gentvilas.

Kritikuoja naujų mokesčių įvedimą

Valdžia, pasak liberalo, pirmiausia privalo taupyti ir ieškoti vidinių resursų padengti visus valstybės poreikius.

„Man, kaip liberalui, pagrindinis kriterijus yra toks: ar valdžia ieškos vidinių resursų, kaip sutaupyti ir neištaškyti pinigų, ar eis tokiu keliu, kaip pabandė eiti dabar, pačiu bukiausiu keliu – įvesti naujus mokesčius. Jeigu bus įvedinėjami nauji mokesčiai arba didinami mokesčių tarifai, tai tikrai mano ir, turbūt liberalų, balso biudžetas nesulauks“, – kalbėjo E. Gentvilas.
Pats kvailiausias sprendimas, pasak liberalo, yra neieškant vidinių resursų, apkrauti gyventojus naujais mokesčiais tam, kad būtų įgyvendinti valdančiųjų duoti pažadai.

„Paskutinis mulkis, atsiprašau, gali paimti ir apmokestinti visus Lietuvos gyventojus tam, kad keturių partijų lyderių pasirašytus pasižadėjimus galėtų įgyvendinti. Maža kas ką susigalvos ir apkraus visus Lietuvos gyventojus mokesčiais.Aš labai norėčiau, kad šitie lyderiai būtų pasirašę, kad mažinsime valdžios administracines išlaidas, – ne, jie šito nerašė. Jie tiesiog įsipareigojo vienas prieš kitą padidinti vaiko pinigus, seneliams nemokamus vaistus duoti, – na, gal ir gražu, bet nuo savęs tai nepaimsime. Juk jie nepasižadėjo ir neįsipareigojo taupyti savo sąskaita“, – Eltai teigė E. Gentvilas, pridūręs, kad papildomo finansavimo prašo ir Seimas, ir Prezidentūra, ir kitos valdžios institucijos.
Pateikė savo pasiūlymus, kur ieškoti papildomų lėšų

Jo teigimu, vienas iš rezervų, kuriame galima ieškoti papildomų lėšų, yra valstybės administracinio aparato veiklos efektyvinimas.

„Turime rasti politinę valią, kaip sutaupyti pačios valdžios išlaidų sąskaita. Kodėl mes turime 59 tūkst. valstybės tarnautojų ir jų nemažėja? Tai mažinkime, štai čia yra vienas iš rezervų, resursų. Valdžia nuo savęs nepradeda, o nutaria apmokestinti visus Lietuvos gyventojus. (...) Jeigu ieškos būdų, kaip atrasti rezervą lėšų savo veiklos viduje, tada galima atrasti pinigų tiek mokytojams, kuriems pažadai neįgyvendinami, tiek kitoms sferoms, kur buvo pasižadėta, – tiems patiems vaiko pinigams“, – pažymėjo E. Gentvilas.

Kitas rezervas, pasak Seimo nario, yra šešėlinė ekonomika, iš kurios, E. Gentvilo nuomone, lėšų išieškoma per mažai, nepaisant skambių reklamų.

„Mes žinome, kad šešėlinė ekonomika sudaro 23 proc. nuo BVP. Tai reiškia, per metus šešėlyje prasisuka 7 mlrd. eurų. Labai garsiai trimituojama sėkminga kova su šešėline ekonomika: pagal Valstybės kontrolės išvadas, pernai ištraukė iš šešėlio 115 mln. Tai kur dar 6,9 mlrd.? Tai gal čia nėra jokios sėkmingos kovos, gal čia tik imitacija?“, – svarstė politikas.

Antradienį Seime sėkmės nesulaukė keli Vyriausybės siūlyti mokesčiai, primena ELTA. Tobulinti grąžinti taršių automobilių bei nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo projektai. Iš kol kas Seimo pritarimo nesulaukusių mokesčių kitąmet planuojama papildomai surinkti apie 90 mln. eurų.
Socialdemokratų lyderio G. Palucko teigimu, Seimo valdantieji Vyriausybės vadovą paliko likimo valiai ir atvirai sabotuoja Vyriausybės veiklą.
Apie tai ketvirtadienį „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Ne spaudai“ prabilo ir S. Skvernelio patarėjas Skirmantas Malinauskas. Jo teigimu, valdantieji supranta, kad priėmus nesubalansuotą biudžetą premjeras pasitrauktų, todėl, žeriant populistinius pasiūlymus biudžeto tobulinimui, Vyriausybei yra daromas spaudimas.