Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.26 20:27

Linkuviečius priešina galvijų kompleksai: prieštaraujantieji fermų statyboms renka parašus

Pakruojo rajono Linkuvos gyventojai skundžiasi turintys nuolat kęsti smarvę dėl miestelį beveik iš visų pusių supančių gyvulininkystės ūkių. Sužinoję, kad ruošiamasi statyti dar vieną didžiulį kompleksą, žmonės prašo pagalbos.

Į naujos fermos statybas investavęs verslininkas planų atsisakyti neketina, mat gautos tarnybų išvados jo verslo plėtrai palankios. Trūksta tik statybos leidimo. Jam, pasak rajono valdžios, kliūčių taip pat nėra.

Linkuvietės pasakoja, kad, dėl beveik iš visų pusių miestelį supančių gyvulininkystės ūkių, smarvę kęsti tenka dažnai.

„Smarvė jaučiama, ypač vasarą, kai atsineši išdžiūvusius drabužius ir juos reikia vėl į skalbimo mašiną kišti, nes jie smirda“, – sako linkuvietė Birutė Daveikienė.

Gyventojai bijo, kad nemalonūs kvapai dar sustiprės, jei po pusmečio bus pradėta statyti nauja ferma. Tai būtų jau ketvirtas galvijų kompleksas Linkuvos prieigose.

„Jaunos šeimos, ketinančios čia gyventi, apsispręs nebegyventi, išsiveš vaikus, nukentės mūsų mokykla ir mes patys. Mes patys toje smarvėje gyvendami nebenorėsime sulaukti orios senatvės. Ir nuvertės mūsų turtas“, – kalba linkuvietė Ligita Masiliūnienė.

Plėstis norinčioje Linkuvos žemės ūkio bendrovėje šiuo metu laikoma beveik 400 karvių. Bendrovės vadovas sako planuojantis naujas statybas, nes dabar prastos fermos nebeatitinka ir gyvulių laikymo reikalavimų.

„Vis tiek reikia išplėsti pieno ūkį, statyti šiuolaikinę fermą, kad būtų pagerintos sąlygos žmonėms, sukurtos naujos darbo vietos ir išlaikytos esamos.

Šiame etape mes planuojame pastatyti pirmą fermą, kur bus 550 melžiamų karvių blokas. Dar turėtų būti viena ferma su 650 karvių. Iš viso turėtų būti 1200 melžiamų karvių. Ligi šiol linkuviečiams mūsų senos fermos netrukdė, o dabar nauja pradės labai trukdyti kažkodėl.“, – komentuoja Linkuvos žemės ūkio bendrovės direktorius Laisvūnas Gudjurgis.

Pieno ūkyje dirba apie 30 žmonių. Šioje vietoje pastatęs naujas fermas verslininkas žada sukurti dar keliolika darbo vietų. Kad statybos prasidėtų beliko gauti leidimą.

Nors naujam galvijų kompleksui prieštaraujantys gyventojai surinko apie pusę tūkstančio parašų, pasak Pakruojo rajono mero, kompromisai vargiai įmanomi.

„Dabar sunku išspręsti ką nors, nes visi dalykai yra teisiškai patvirtinti. Belieka paskutinis etapas – išduoti leidimą, kuriam savivaldybė teisiškų kliūčių kaip ir neturi“, – teigia Pakruojo rajono meras Saulius Margis.

Skundų dėl taršos ir smarvės sulaukiama iš daugelio žemės ūkio veikla aktyviai besiverčiančių rajonų. Sveikatos apsaugos ministerija tikina radusi sprendimą – beveik perpus mažinama leidžiama kvapų koncentracija gyvenamosios aplinkos ore. Bet griežtesni reikalavimai įsigalios tik po penkerių metų.

Žinios. LNOBT premjera: žiūrovų kultūrinį alkį tenkins šokio opera „Amžinybė ir viena diena“
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi