Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.26 11:03

Ypatinga Antano Kraujelio-Siaubūno radimo istorija: pranašiški sapnai ir ištesėti pažadai

Sekmadienį atsisveikinama su partizanu, kariu savanoriu Antanu Kraujeliu–Siaubūnu. Paskutiniojo Aukštaitijos partizano palaikai rasti praėjusį birželį. Artimieji sako, kad laidotuvės – ir palengvėjimas, ir džiaugsmas – po daugybės metų bus išpildytas pažadas, duotas partizanui, tinkamai jį palaidoti.

A. Kraujelis–Siaubūnas bus palaidotas Vilniaus Antakalnio kapinių vietoje, kurioje laidojami Lietuvos kariuomenės karininkai.

Buvusi A. Kraujelio-Siaubūno žmona Janina Mykolaitienė pasakoja praėjusį birželį susapnavusi sapną. Esą skrenda baltas lėktuvas, o pro langą keli keleiviai pamato partizaną A. Kraujelį-Siaubūną.

„Aš pabudau, skambinu sūnui, sakau žinai ką, aš jį sapnavau. Kad darys DNR, kad jį rado, kad lėktuvėlis baltas žvalgo. Jis sako: „Aš tau ką pasakysiu. Nebereikia DNR, jį jau ruošia laidotuvėms“, – pasakoja J. Mykolaitienė.

A. Kraujelio-Siaubūno artimieji ilgus metus svarstė, kas tiksliai nutiko paskutiniam Aukštaitijos partizanui. Ilgi metai virto dešimtmečiais paieškų ir vilties. Viena iš šešių partizano seserų Bronė Žukienė prisimena, kad anuomet vos sužinojusi, jog brolis rastas, išvyko pas jį. Tik dar nežinojo, kad taip nieko ir nepamatys.

„Nuvažiavau į Uteną ir nieko ten neradau. Galiausiai suradau policiją ir ant laiptelių stovėjau iki vakaro. Visi praeina ir nieko man nesako. Tada vienas paklausė: „ko jūs laukiate?“. Pasakiau, kad noriu sužinoti, ar Antanas Kraujelis yra. Paklausė: „O jūs kas? Sesuo?“ O tai reikėjo pasakyti, kad gyvas buvo. Aš nežinojau kur jis buvo. Sako: „nieko aš jums nepadėsiu, iš kur atvažiavote – važiuokite“, – skaudžiausi prisiminimais dalijasi partizano sesuo.

Pagarbą atiduoti A. Kraujeliui atėjo ir archeologas Gintautas Vėlius. Praėjusį birželį G. Vėlius į vietą, kur buvo užkasti palaikai, lydėjo partizano artimuosius. Viltis surasti A. Kraujelį-Siaubūną gimė Našlaičių kapinėse aptikus Adolfo Ramanausko-Vanago palaikus. A. Kraujelis buvo paslėptas už kelių dešimčių metrų. Vėlius sako, laidotuvėse aplankė dviprasmiški jausmai.

„Bandau surasti vietą liūdesiui, bet jos nerandu. Galbūt negražu tokiu laidotuvių atveju, bet tikrai pripažinkime, kad tai yra neeilinė situacija. Jau žmogus yra apverktas, jau liūdėta ne vieną dešimtmetį ir dabar matau vietą tik tai džiaugsmui“, – teigia archeologas.

Apie džiaugsmą kalba ir artimieji. Seserys buvo pažadėjusios A. Kraujeliui jį tinkamai palaidoti. Tas pažadas pildosi.

Kraujelis okupacijai priešinosi kone du dešimtmečius, nepasidavė. Jam suteiktas kario savanorio statusas, vyriausiojo leitenanto laipsnis, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medalis.

Kariuomenės vadas sako, tai – tikras pavyzdys.

„Partizaninis judėjimas arba karas po karo ir partizanų kova tai – mums visiems, kariuomenei bendrai kaip organizacijai, visiems vadams ir pavaldiniams, pavyzdys, kaip galima kariauti. Tikrai, net taktiniai pavyzdžiai yra iš šito karo kaip galima stipresnį priešą paveikti“, – pasakoja kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.

Antanas Kraujelis-Siaubūnas sekmadienį iškilmingai bus palaidotas Antakalnio kapinėse.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi