Lietuvoje

2019.10.25 20:22

Nustojus sukti laikrodžius Lietuva ir Latvija gyvens tuo pačiu laiku, Estija gręšis į Suomiją

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.10.25 20:22

2021 metai turėtų būti paskutinis kartas, kai teks sukti laikrodžio rodykles, tačiau kol kas galutinis sprendimas nėra priimtas. Kaip sako Europos Komisijos (EK) atstovybės ryšių su žiniasklaida grupės vadovė Agnė Kazlauskaitė, tam, kad įvyktų pokyčiai reikia Europos Parlamento (EP) ir Europos Sąjungos Tarybos pritarimo. Kol kas šiai idėjai pritarė tik EP.

„Kol kas galutinis sprendimas dėl laiko sukiojimo nėra priimtas“, – patvirtino A. Kazlauskaitė.

EK siūlė laiką nustoti sukioti jau šiemet, tačiau tam reikėjo EP ir Europos Sąjungos Tarybos pritarimo. EP pritarė pasiūlymui, nustoti sukti 2 kartus per metus, tačiau sprendimą atidedant iki 2021 metų. Dabar sprendimas – Europos Sąjungos Tarybos rankose, kuri dar nepriėmė sprendimo – sukti ar ne laiką.

Kai kurios Europos Sąjungos (ES) šalys, tarp jų ir Lietuva, kreipėsi į EK, kad būtų peržiūrėta direktyva dėl laiko keitimo. Į tai reaguodama EK vykdė praėjusią vasarą apklausą, kurioje dalyvavo rekordinis skaičius žmonių – 4,6 mln.

„Apklausoje buvo klausiama, ar reikia sukti laiką, ar ne. 84 proc. sakė, kad reikia nustoti sukti laiką. Lietuvoje net 90 proc. norėtų, kad laikas nebūtų kaitomas. Į tai reaguodama EK iš karto pateikė rugsėjį pasiūlymą, nustoti keisti laiką du kartus per metus“, – pasakoja A. Kazlauskaitė.

EK sako, kad pačios valstybės turi nuspręsti, kokį laiką – vasaros ar žiemos – jie pasirinks. Tačiau siūloma, kad kaimyninės valstybės susitartų, kokį laiką ims. Tokios rekomendacijos išsakomos todėl, kad nebūtų per daug nesusipratimų.

Atliktais tyrimų duomenimis, du trečdaliai lietuvių nori likti prie vasaros laiko. Kartu su jais tokį pasirinkimą planuoja padaryti Latvija ir Lenkiją. Estija žvalgosi į Suomiją ir planuoja rinktis jų pasirinktą laiką. Kol kas suomiai linksta likti prie žiemos laiko.

Ekonomistai tikiną, kad naudingesnis būtų vasaros laikas, tačiau A. Kazlauskaitė pasakoja, kad EK atliktais tyrimo duomenimis, objektyvių duomenų apie laiko sukiojimo įtaką sveikatai ar ekonomikai nenustatyta.

„Svarbiausia, kad keitimas laiko būtų vienodas visoje Europoje. Sprendimas turi būti taikomas visoje. Visos ES valstybes priklauso vienai didelei rinkai – čia skraido lėktuvai, plaukioja laivai vyksta transporto, logistikos veiksmai. Svarbu, kad laikas būtų vienodas“, – teigia ji.

Visos ES valstybės EK iki 2020 metų balandžio turi pranešti apie savo sprendimą. Nauja tvarka būtų taikoma 2021 metais.

Šį savaitgalį iš šeštadienio į sekmadienį laikrodžių rodykles suksime viena valanda atgal. Žiemos laikas prasideda paskutinį spalio sekmadienį, 4 valandą nakties, ir galioja iki paskutinio kovo sekmadienio, kai vėl įvedamas vasaros laikas.

Visas pokalbis – nuo 47.55 min.

Laba diena, Lietuva. Po savaitės tvarkysime artimųjų kapus: kol Lietuvoje vyrauja tradiciniai sprendimai, pasaulyje – išradingumas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt