Lietuvoje

2015.08.14 16:12

Kada kavai pasigaminti gali prireikti dienos

Paulius Olšauskas, LRT.lt2015.08.14 16:12

Norintiems paragauti šaltai brandintos kavos gali tekti laukti pusę paros, sako kavos ekspertas Žygimantas Jakimovas. Savo ruožtu kavos meistras Emanuelis Ryklys priduria, kad kuo ilgiau kava ruošiama, tuo ji stipresnė.

Norintiems paragauti šaltai brandintos kavos gali tekti laukti pusę paros, sako kavos ekspertas Žygimantas Jakimovas. Savo ruožtu kavos meistras Emanuelis Ryklys priduria, kad kuo ilgiau kava ruošiama, tuo ji stipresnė.

Kavos žinovai teigia, kad šiuo metu Lietuvoje viena populiariausių šaltų kavų, gaminamų ne espreso pagrindu, yra šaltai brandinta kava. Daugeliui, ko gero, tektų nusivilti išgirdus, kad kava iš karto nesubėga į puodelį, o tik po truputį laša į indą.

„Šios kavos gamybos procesas gali trukti net 12–14 valandų“, – teigia kavos ekspertas Ž. Jakimovas.

Tiesa, per tiek laiko vienu aparatu yra pagaminami apie 3 litrai kavos, kuri supilama į specialius butelius. Tad, jei kavos butelyje dar yra, norintiems paragauti nereikės laukti 14 valandų.

„Ši kava užpilama šaltu vandeniu ir yra visiškai nekarti. Ji – švelni, nes vandens temperatūra nesiekia 60 laipsnių. Tačiau kava labai stimuliuojanti, mat per ilgą gamybos procesą joje ištirpsta beveik visas kofeinas“, – apie šaltai brandintą kavą pasakoja E. Ryklys.

Nors ištirpęs kofeinas suteikia kavai stiprumo, kavos mėgėjams nereikėtų išsigąsti ryškaus stimuliuojančio poveikio, nes į stiklinę pilamas nedidelis kiekis kavos, o, laikui bėgant, poveikį šiek tiek sumažina ištirpę ledukai.

Ž. Jakimovas siūlo paragauti dar dvi šaltas kavas, pagamintas  „V60“ ir „Chemex“ aparatais. Abi kavos yra ruošiamos naudojant išskirtinio dizaino indus bei specialius filtrus. „Tie filtrai sulaiko skrudinimo metu susikaupusius eterinius aliejus bei dulkes, todėl viskas, kas prateka pro filtrą, tampa tyra kava“, – kalba pašnekovas.

Anot Ž. Jakimovo, namuose kavą ruošti įdomiau „V60“ aparatu. „Šis aparatas leidžia žaisti, eksperimentuoti ir išbandyti kažką neragauto.

„Chemex“ aparatu gaminama kava turi pastovų skonį. Jį renkasi tie, kurie nenori prašauti su skoniu“, – sako kavos mylėtojas.

Prieš perkant aparatą ir bandant pasidaryti kavos namie, kavos ekspertas siūlo išbandyti kuo daugiau profesionalų paruoštų kavų.

„Profesionalai paaiškins, kokiais akcentais viena kava skiriasi nuo kitos, padės suprasti, kokios pupelės tinka naudojant vieną aparatą, kokios – kitą“, – siūlo Ž. Jakimovas.

Espreso ir filtruotos kavos skirtumai

„Daug žmonių vis dar galvoja, kad espreso yra stipri kava, tačiau savo kofeino kiekiu ji nusileidžia filtruotai kavai“, – tikina E. Ryklys.

Espreso yra padaroma per 20–30 sekundžių, o filtruota kava  – nuo minutės iki trijų.

„Per tą laiką ištirpsta dvigubai–trigubai daugiau kofeino. Esminis skirtumas tarp šių gaminimo būdų būtent ir yra skirtinga koncentracija ir kofeino kiekis“, – teigia kavos ekspertas.

Pasak E. Ryklio, filtruotos kavos gamyboje dažniausiai naudojama gravitacinė arba žmogaus raumenų jėga. Pastaroji pasitelkiama, kai spaudžiamas vienas iš naudojamų įrankių, o gravitacinė – kai užpilama kava prasifiltruoja pro filtrą.

„Tarsi ir artėjama prie espreso, tačiau slėgis – nepalyginamai mažesnis“, – sako kavos meistras.

Ką daryti, kad kavos stiprumas nekistų

Nemažai žmonių darbe geria karštu vandeniu užpiltą kavą ir palieka nuosėdas. Kai kurie mėgsta ir vėsią kavą, tad puodelį su nuosėdomis gurkšnoja visą dieną.

„Jei žmogus visą dieną dirba ir po truputį gurkšnoja kavą su nuosėdomis, darbo pabaigoje jis gauna tikrą kofeino „bombą“, nors ir nebuvo įsidėjęs daug kavos“, – tikina E. Ryklys.

Užpylus kavą, jis rekomenduoja palaukti apie 3 minutes.

„Per jas vanduo pritraukia kavą ir ištraukia iš jos skaniausias savybes, reikėtų ją persikošti per sietelį arba persipilti atskiriant nuosėdas“, – moko pašnekovas.

Jo teigimu, tada kavos stiprumas beveik nebekinta, o kava išlieka tokia pat skani.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5