Lietuvoje

2019.10.25 14:59

Elvinas Jankevičius žada, kad skolos advokatams bus sumokėtos kitą savaitę

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius žada, kad skolos advokatams už valstybės teikiamą nemokamą teisinę pagalbą bus sumokėtos iki kitos savaitės vidurio.

„Šiuo metu skola siekia apie 440 tūkst. eurų, viskas yra suplanuota, kada tie mokėjimai įvyks. Šią savaitę buvo rezervuoti pinigai. Kai pinigus rezervuoji, negali tą pačią dieną jų sumokėti, yra procedūra, bet kitos savaitės viduryje tikrai skola bus visiškai sumokėta“, – penktadienį BNS sakė E. Jankevičius.

Advokatūra pranešė, kad dėl susidariusios valstybės skolos kitą savaitę neeiliniame Advokatų tarybos posėdyje svarstys galimybę laikinai nutraukti nemokamą teisinę pagalbą.

Advokatūros teigimu, paslaugų teikimo stabdymas reikštų, kad negalės būti atliekami dauguma ikiteisminio tyrimo veiksmų, pavyzdžiui, asmens suėmimas, suėmimo pratęsimas ir apklausa, taip pat reikšmingai strigs teismų darbas.

Teisingumo ministras teigė, kad jam „labai apmaudu dėl šios situacijos“, o moratoriumą nemokamai teisinei pagalbai svarstyti ketinanti Lietuvos advokatūra, jo žodžiais, „elgiasi nederamai“.

Ministras taip pat sakė nenorintis tikėti, kad Advokatūra taip sureagavo į Vyriausybės šią savaitę priimtą sprendimą teikti Seimui pataisas, kurios leistų į advokatų, antstolių ir notarų garbės teismus įtraukti visuomenės atstovus.

„Nesinorėtų tikėti, kad jie pyksta dėl visuomenės atstovų dalyvavimo advokatų garbės teismuose, jie labai nepatenkinti šiuo Vyriausybės nutarimu ir mano, kad taip neturėtų būti“, – sakė ministras.

Advokatų, antstolių ir notarų bendruomenių atstovai abejoja tokių pataisų nauda sakydami, kad visuomenininkai neturės pakankamos kompetencijos nagrinėti etikos ir kitus pažeidimus.

Šių metų biudžete antrinės teisinės pagalbos teikimui buvo numatyta apie 3,8 mln. eurų, tačiau dėl išlaidų Sausio 13-osios byloje jų nepakako ir susidarė skola.

Rugsėjo pradžioje Vyriausybė iš rezervo fondo jau skyrė 350 tūkst. eurų sumokėti už darbą valstybės skirtiems teisiamųjų gynėjams Sausio 13-osios byloje.

Valstybės garantuojamą teisinę pagalbą paslaugas Lietuvoje teikia 553 advokatai.