Lietuvoje

2019.10.26 08:02

Primename: savaitgalį vėl suksime laikrodžių rodykles

sekmadienį įvedamas žiemos laikas
LRT.lt, BNS 2019.10.26 08:02

Šį savaitgalį iš šeštadienio į sekmadienį laikrodžių rodykles suksime viena valanda atgal. Žiemos laikas prasideda paskutinį spalio sekmadienį, 4 valandą nakties, ir galioja iki paskutinio kovo sekmadienio, kai vėl įvedamas vasaros laikas.

Tikimasi, kad tai bus vienas paskutiniųjų kartų, kai suksime laikrodžių rodykles. Šių metų kovą Europos Parlamentas pritarė pasiūlymui, kad šalys narės laiko nebesukiotų nuo 2021 metų. Siūloma, kad paskutinį kartą laikrodžiai ES valstybėse, pasirinkusiose vasaros laiką, būtų persukti paskutinį 2021 metų kovo sekmadienį, o pageidaujančios pasilikti žiemos laiką, tą padarytų 2021-ųjų paskutinį spalio sekmadienį.

Kaip LRT.lt teigė Susisiekimo ministerijos Komunikacijos skyrius, Europos Komisijos siūlymas nebekaitalioti sezoninio laiko bus priimtas tik tuomet, kai Europos Parlamentas ir ES Taryba turės priimtas savo pozicijas ir galutinai susiderins tarpusavyje.

Anot Susisiekimo ministerijos, nepriklausomai nuo to, kad EP jau priėmė savo poziciją šiuo klausimu, šiuo metu EK pasiūlymo stabdyti sezoninio laiko sukiojimą svarstymas yra sustojęs. Progresas dėl sprendimo priėmimo įmanomas tik sulaukus naujo Transporto komisaro ar komisarės.

Ministerijos atstovai pažymi, kad nedaug valstybės narių demonstruoja realias pastangas veikti, tačiau, pavyzdžiui, Baltijos šalys ir Suomija atliko nuomonių apklausas ir konsultacijas bei apsikeitė šia informacija tarpusavyje.

„Lietuvos nuomone, daug aktualiau būtų priimti direktyvą ir joje numatyti konkretų terminą, kuomet laiko sukiojimas būtų sustabdytas. Tai paskatintų valstybes nares greičiau ieškoti susitarimo ir suderinti savo laiko juostas tarpusavyje. Pažymėtina, kad Lietuvos nuomonė iš esmės atitiktų EP priimtą poziciją“, – teigiama ministerijos pranešime.

Galiojant vasaros laikui, šviesusis paros metas ryte prasideda vėliau ir vakare trunka ilgiau, palyginti su žiemos laiku. Esant žiemos laikui, šviesusis paros metas rytais prasideda anksčiau, bet anksčiau sutemsta vakarais.

Žiemos ir vasaros laiką nuspręsta įvedinėti, kad būtų geriau išnaudojamas šviesusis paros metas. Tačiau kritikai teigia, kad laiko kaitaliojimas gali kenkti sveikatai.