Lietuvoje

2019.10.24 18:52

LRT.lt iš gaisravietės Alytuje – kaip atrodo ugniagesių darbas iš arti ir kas dar laukia

Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.10.24 18:52

Nors atvira ugnis Alytuje užsidegusioje padangų perdirbimo įmonėje jau užgesinta, pastato viduje esančios atliekos dar smilksta, o įeiti į vidų dar pavojinga. Tuo įsitikino ir ketvirtadienį šioje gaisravietėje apsilankiusi LRT.lt komanda.

Privažiavus arčiau gaisravietės teritorijos mus pasitinka policijos automobilis. Policijos pareigūnai stebi, kas nori įvažiuoti į teritoriją, ir kontroliuoja šią zoną. Vis dėlto LRT komandai į gaisravietės teritoriją įvažiuoti pavyksta.

Privažiavus šalia gaisravietės mus pasitinka ugniagesių brigados – visai šalia įsikūrusiame štabe ugniagesiai nagrinėja degusio pastato planą, čia nuolat pypsi racijos, iš jų sklinda pastato viduje esančių ugniagesių pranešimai. Šiek tiek toliau ilsisi iš ugniagesių gelbėtojų mokyklos atvykę pagalbininkai.

„Jiems tai geriausios, kokios tik gali būti, pratybos“, – aiškina ugniagesiai.

Šalimais, savadarbėje virtuvėlėje, taip pat verda gyvenimas. Čia ruošiamas maistas, čia ugniagesiai ateina pailsėti ir užkąsti. Ant stalo – sumuštiniai, daržovės, vaisiai. Iki pietų liko nedaug laiko, tad Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento antrosios komandos specialistė Sigita ir karininkė Violeta skuba ruošti maistą.

„Ir šilti patiekalai, ir vaisiai, ir daržovės, yra ir medučio – racionas labai įvairus. Ir saldumynai. Vyrai valgo visi normaliai. Su maitinimu problemų nėra“, – užtikrina Violeta.

Sigita priduria, kad iš pradžių maistą ugniagesiams nešė ir miesto gyventojai, ir įvairios įmonės, tačiau vėliau buvo paprašyta to nedaryti, kadangi tiek maisto ugniagesiai nebesugebėjo suvalgyti.

„Padedame ugniagesiams gelbėtojams, atskubėjome į pagalbą – pamaitinti, pagirdyti. Toks mūsų darbas. Turime paruošti ir patiekti maistą, kad ugniagesiai greičiau pavalgytų ir vėl skubėtų į darbą“, – pasakoja Sigita.

Paklausus, ar jau seniai abi čia dirba, Violeta nusijuokia: „Nežinau, jau pamiršau kelinta diena. Aš esu pati karininkė, privalau žmonėms padėti, juk jie mano bendradarbiai, kolegos. O galų gale aš juk vietinė“.

Išsiaiškiname, kad Violeta ugniagesiams padeda nuo pat pirmosios gaisro dienos. Teiraujamės, ar po tiek laiko, praleisto šalia gaisro, nesiskundžia sveikata. Violeta skuba patikinti, kad laiku ėmėsi apsaugos priemonių ir dėvėjo apsauginę kaukę, tad nuodingų medžiagų į organizmą nepateko. Nors nuovargis jaučiamas, abi moterys nusiteikusios pozityviai: „Saulutė šviečia, oras geras, ruošiame stalą pietums“, – šypsosi abi.

Virtuvėlėje sutinkame ir ugniagesį. Tiesa, šiuo metu jis nedėvi uniformos – nors šiandien jam laisva diena, vis vien atvažiavo pažiūrėti, kaip sekasi kolegoms, ar nieko netrūksta.

„Negaliu išbūti be žinių apie situaciją gaisravietėje, pravažiuodamas pro šalį užsukau, įdomu, ar viskas gerai, ar gesinimo darbai bus tuoj baigti“, – pasakoja nenorėjęs prisistatyti ugniagesys.

Prognozuoti gaisro pabaigos dar nesiryžta

Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos komandos viršininkas Artūras Musnys pasakoja, kad šiuo metu gaisravietėje vykdomi gaisro gesinimo darbai, dirba sunkioji technika. Komandos viršininkas nuramina, kad, palyginus su vakar diena, darbai pasistūmėjo į priekį – nors viduje dar vyksta smilkimo procesai, liepsnos jau nėra, iš gaisravietės dūmai praktiškai nekyla, todėl galima būti be apsaugos priemonių, o ir kvapo nebejaučiame. Vis dėlto A. Musnys dar nesiima prognozuoti, kada gesinimo darbai bus baigti.

Išties, priėję prie degusio pastato kylančių dūmų nebematome, tačiau įeiti į vidų – dar pavojinga.

„Viduje pavojinga, gaisras sugadino konstrukcijas, po nuolaužomis gali būti pavojingų detalių, todėl eiti į vidų neleidžiame ne šiaip. Pavojinga“, – įspėja ugniagesiai.

Nors situacija gerėja, ugniagesiai džiaugtis neskuba – dar laukia ilgas darbas, o vėliau, visiškai užgesinus gaisrą, lauks kiti sunkumai. Spėjama, kad užsidegusio pastato viduje yra maždaug 500 tonų atliekų, o jų išvežimas gali trukti ir mėnesį. Ugniagesiai svarsto, kad pradėjus vežti atliekas gali vėl atsirasti ugnies, todėl jie pasiruošę ir toliau budėti bei prižiūrėti situaciją.

Šiek tiek nutolstame nuo pagrindinio gaisravietės židinio ir paeiname toliau. Matome dar kelias ugniagesių brigadas, prie įvažiavimo į teritoriją stovi dar vienas policijos ekipažas. Vienos gaisravietėje įsikūrusios įmonės darbuotojai leidžia apsižvalgyti iš aukščiau – kylame laiptais, kol atsiduriame ant pastato stogo. Iš čia atsiveria aiškesnis vaizdas – matome išdaužytus degusios įmonės langus ir apgriuvusias sienas. Nors kurį laiką ramu, vėliau pamatome iš lėto kylančius dūmus.

„Tikriausiai, toje vietoje vyksta gesinimo darbai, todėl paspartėja padangų smilkimas“, – svarsto įmonės darbuotojas.

Apžvelgę gaisravietę ir jos teritoriją iš aukščiau, vėl leidžiamės žemyn ir grįžtame prie pagrindinio ugniagesių štabo. Čia darbas verda ir toliau.

LRT.lt primena, kad gaisras padangų perdirbimo gamykloje kilo praėjusio trečiadienio naktį. Tada užsidegė apie 2 tūkst. kvadratinių metrų ploto sandėliai, kuriuose laikomos naudotos padangos. Penktadienį gaisras lokalizuotas, tačiau ugniagesiai įvykio vietoje dirba ir toliau, nes padangos gaisravietėje dar smilksta. Šiuo metu gaisravietėje dirba 35 ugniagesiai, dar 13 žmonių atvyko iš ugniagesių gelbėtojų mokyklos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.