Lietuvoje

2019.10.24 15:38

Mažeika įžvelgia pavojų dėl gaisro atliekų pervežimo: imsis vertinti taršos sklaidą

Madona Lučkaitė, Giedrė Trapikaitė, LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2019.10.24 15:38

Ekstremalių situacijų komisija Alytuje dėl per gaisrą susidariusių šimtų tonų atliekų išvežimo kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą. Aplinkos apsaugos ministro Kęstučio Mažeikos teigimu, konteineriai ir transportas atliekų pervežimui yra paruošti, tačiau kol kas tai daryti pavojinga.

„Jau penktą kartą perkasamos tos pačios atliekos, nes jos vėl pradeda rusenti. [...] Bus transportuojama tik įsitikinus, kad tai yra saugu“, – LRT RADIJUI sako ministras.

Anot aplinkos ministro, ketvirtadienį Alytuje bus vertinami taršos sklaidos rodikliai.

„Po įmone esančio rūsio vanduo jau antrąkart naudojamas gesinimui. Svarbu paimti mėginius, kad jie būtų ištirti.

Reikės susitarti su aplinkosaugininkais, kokiu perimetru apžiūrėti teritorijas tiek dėl laukinių, tiek dėl beglobių gyvūnų. Veterinarijos specialistai turi įvertinti ir naminių ūkio gyvūnų sveikatingumą“, – sako jis.

Ministro aiškinimu, minėti vandens užterštumo tyrimai – gana sudėtingi procesai, todėl įvairių cheminių elementų nustatymo ciklas užtrunka skirtingai.

„Tas tyrimas gali trukti ir iki dviejų parų. Kalbant apie oro parametrus [...], jei laboratorija nėra perkeliama į kitą vietą, rezultatai fiksuojami kas valandą, o jeigu perkeliama, reikia trijų valandų, kad susikalibruotų įrenginiai ir būtų gaunami objektyvūs rezultatai“, – paaiškina K. Mažeika.

Anot aplinkos ministro, didžiausia atsakomybė dėl užterštos aplinkos Alytuje ir kituose miestuose visų pirma tenka padangų gamyklos „Ekologistika“ vadovybei.

„Toliau vyksta ikiteisminis tyrimas ir viskas bus išaiškinta. Galbūt yra tarnybų ar specialistų, kurie neįžvelgė problemos“, – komentuoja ministras.

Susirūpino sveikata

Alytaus miesto vicemerė Jurgita Šukevičienė sako, kad gaisro sukelti teršalai galėjo pasklisti po teritoriją, kur gyvena apie 100 tūkst. gyventojų. Sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio tikinimu, pirmieji duomenys rodo, kad didelės žalos gaisras žmonių sveikatai nepadarė.

Kaip LRT RADIJUI teigia Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės Priėmimo skyriaus vedėja Vilma Krušnienė, iš viso į ligoninę kreipėsi 15 gyventojų ir 5 ugniagesiai, kurių įtarimu, jų sveikata pablogėjo dėl gaisro padarinių. Gyventojams apsinuodijimas dėl dūmų nebuvo nustatytas, tačiau trims ugniagesiams dūmų poveikis, nuovargis ir išsekimas buvo diagnozuotas.

„Jiems kyla klausimų, nes dalis tų žmonių gyvena arti gaisro židinio. Jiems buvo kelias dienas neramu, kad kvėpavo dūmais ir gali būti apsinuodiję.

Trims ugniagesiams buvo nustatytas dūmų poveikis. [...] Kadangi jie dirba su specialia apranga, karštoje aplinkoje netenka skysčių, prakaituoja. Dėl šios priežasties buvo diagnozuotas ir bendras nuovargis, ir lengvas išsekimas. Buvo suteikta pagalba, skirti reikalingi medikamentai ir šie išleisti namo“, – sako V. Krušnienė.

Situacija gerėja

LRT RADIJO kalbintas dabartinis ugniagesių štabo vadovas Artūras Musinas sako, kad, nors dar yra ką gesinti, situacija gerėja. Jo teigimu, šiuo metu gaisrą likviduoja apie 35 ugniagesiai ir prisideda studentai.

„Palyginus su praėjusia diena, tikrai pasistūmėjome į priekį. Naudojome frontalinius krautuvus, kurie krauna ir perkasinėja gaisro gesinimo medžiagą, kuri dar smilksta. [...] Matome, kad situacija gerėja“, – sako A. Musinas.

Moterų, kurios gesintų gaisrą, nematyti, tačiau prisidedančiųjų prie bendro darbo – netrūksta. Dalis jų – specialistės iš Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos.

„Padedame ugniagesiams. Atskubėjome pamaitinti ir pagirdyti. [...] Maisto atneša ir savivaldybė, ir įmonės, ir gyventojai“, – sako viena iš kalbintų moterų.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt