Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.24 12:17

Medikai siūlo nuo gripo nemokamai skiepyti ir vaikus iki penkerių metų

Nuo gripo nemokamai turėtų būti skiepijami ir sveiki vaikai iki penkerių metų, teigia medikai.

Pasak Santaros klinikų Vaikų ligoninės Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėjos Ingos Ivaškevičienės, įtraukti sveikus vaikus į rizikos grupių sąrašą rekomenduoja ir Pasaulio sveikatos organizacija.

„Vaikai iki penkerių metų turėtų būti skiepijami nemokamai“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė medikė.

Šiuo metu nemokamai skiepytis nuo gripo gali 65-erių ir vyresni žmonės, nėščios moterys, taip pat visi sergantieji lėtinėmis ligomis, gyvenantieji socialinės globos ir slaugos įstaigose bei medikai.

„Yra rekomendacija skiepyti sveikus vaikus. Mūsų kolegos, latviai, yra pasirinkę pirmi metai, kad nemokamai skiepija sveikus vaikus nuo pusės metų iki dvejų metų. Pas mus nemokamai skiepijami vaikai, turintys lėtinių ligų“, – teigė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė.

Šiemet Valstybinė ligonių kasa naujam gripo sezonui nupirko beveik 13 tūkst. daugiau gripo vakcinos dozių nei pernai.

Iš viso 2019-2020 metų gripo sezonui už beveik 900 tūkst. eurų nupirkta daugiau nei 144 tūkst. keturvalentės vakcinos dozių, skirtų rizikos grupėms.

„Valstybė investuoja pakankamai nemažai į profilaktiką, į pirkimą, nes kiekvienais metais vakcinos perkama vis daugiau. Poreikį suteikia pačios asmens sveikatos priežiūros įstaigos (...) Jeigu būtų tas poreikis iš mūsų visuomenės ir iš medikų, tai galėtų būti ir 200 tūkst. ir 300 tūkst. vakcinos dozių nupirkta“, – sakė D. Razmuvienė.

Pasak medikės, norint sumažinti gripo atvejų ir mirčių skaičių, būtina skiepytis.

„Per dešimtmetį nuo gripo mirė virš 120 asmenų. Jeigu padarytume analizę, jie visi liko neskiepyti, bet priklausė vienai ar kitai rizikos grupei. Pagal tas penkias rizikos grupes, kurioms valstybė perka vakcinas, jie visi joms priklausė“, – teigė ULAC specialistė.

„Taip, tu gali sirgti pasiskiepijęs ir lengviau, ir sunkiau, ir komplikacijų gali būti sunkesnių ar lengvesnių, bet tu tikrai nenumirsi“, – pridūrė D. Razmuvienė.

Pasak Santaros klinikų Vidaus ligų centro vadovo Virginijaus Šapokos, sunku prognozuoti mirtingumą nuo gripo bei sergamumą juo, tačiau medikas pabrėžia, kad tai – ypač pavojinga liga.

„Gripas svarbus tuo, kad jis visada komplikuojasi įvairiomis ligomis. Tai reiškia, kad prisideda infekcinės ligos, nes virusas pralaužia mūsų apsauginius barjerus (...) Tai be galo sunkus gydymas ir būna, kad pasibaigia mirtimi“, – sakė V. Šapoka.

„Dažniausiai komplikacijos kyla tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis. Dažnai tai yra nėščiosios, kurios neštumo metu sekina savo organizmą, be galo daug vyresnio amžiaus žmonių (...) Šios grupės yra didelėje rizikoje“, – pridūrė medikas.

ULAC duomenimis, 2018-2019 sezono metu nustatytas 49 661 gripo atvejis, mirė 26 žmonės. Valstybės lėšomis pasiskiepijo kiek daugiau nei 129 tūkst. gyventojų, savo lėšomis – kiek daugiau nei 29 tūkst. žmonių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi