Lietuvoje

2019.10.24 11:44

Veryga apie gaisrą Alytuje: jei raginama važiuoti iš namų, tai nereikia su respiratoriumi vaikščioti po kiemą

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.10.24 11:44

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga įsitikinęs, kad didžiausia problema, kovojant su gaisru Alytuje, slypi komunikacijoje. Anot jo, institucijos turi kalbėti vienu balsu, o gyventojai privalo tinkamai ir operatyviai reaguoti į perspėjimus apie pavojų.

Ketvirtadienį Seime surengtame neeiliniame Sveikatos reikalų komiteto (SRK) posėdyje, kuriame buvo aptariama situacija dėl gaisro Alytuje, sveikatos apsaugos ministras A. Veryga tikino manantis, kad tiek ugniagesiai, tiek Alytaus miesto savivaldybė, tiek kitos institucijos savo darbą atliko tinkamai. Tiesa, šis atvejis, anot A. Verygos, parodė, kad ekstremaliose situacijose vis dar neišmokome tinkamai reaguoti į pavojus.

„Kaip gyventojai reagavo? Girdėjome visokių situacijų, jie reagavo įvairiai. Tai susiję su civiline sauga, su mūsų nesupratimu, kaip reikia reaguoti apskritai į tokius įspėjimus. Jūs esate patys ne kartą matę, girdėję sirenų garsus. Kiek iš Jūsų įsijungėte kokią nors informaciją? Kai pastate suveikia priešgaisrinė signalizacija, žmonės galvoja, kad yra pratybos ir sėdi, toliau dirba savo darbą. Reiškia, iš tikrųjų yra blogai su mūsų civiliniu pasirengimu“, – kalbėjo A. Veryga.

Savo ruožtu jis tvirtino, kad beveik užgesinus gaisrą Alytuje, šiuo metu reikėtų susikoncentruoti į jo pasekmes gyventojų sveikatai. A. Veryga siūlė atlikti ilgalaikius sveikatos tyrimus.

„Dabar bus gera paskata ir šiame kontekste tą biomonitoringą atlikti, nes jis jau yra atliekamas ne dirvožemyje, ne vandenyje, o yra atliekamas žmogaus kraujyje, šlapime, tai yra biologinėse terpėse. Biomonitoringas negreitai padaromas, tai yra ilgalaikiai tyrimai ir juos, matyt, reikės daryti“, – dėstė A. Veryga.

Jis teigė, kad padangų gaisras Alytuje įrodė, kad iš tokių situacijų reikia mokytis. Ministro manymu, didžiausios klaidos, žvelgiant retrospektyviai, padarytos komunikacijoje, informacijos apie gaisrą, jo pavojų pateikime. A. Veryga tvirtino, kad situacijos, kuomet informacija vienu metu pateikiama iš skirtingų šaltinių, kai kiekviena institucija dalinasi skirtingomis interpretacijomis, negali pasikartoti.

Be to, sveikatos apsaugos ministras negailėjo kritikos ir Alytaus bei Alytaus rajono gyventojams. Anot A. Verygos, žmonės privalo suprasti, kad gaisro, apsinuodijimo dūmais pavojus yra tikras ir būtina reaguoti į atsakingų institucijų pranešimus.

„Galime dabar pirštais badytis, kas kaltas, bet gaisrai įvyksta. Deja, bet taip atsitinka. Atsitinka ir kitokių situacijų, įvyksta ir miškų gaisrai. Ir gyventojai galų gale turi išmokti reaguoti. Jeigu jiems yra sakoma, kad „važiuokite iš namų“, tai ne su respiratoriumi po kiemą reikia vaikščioti, o reikia važiuoti iš namų. Kai paskui yra klausiama, „kas mums kompensuos žalą už sveikatą?“, tai klausimas, „ar jūs reagavote, ar jūs klausėtės, kas buvo sakoma, o dabar reikalaujate kažkokios kompensacijos už žalą?“. Žalos sveikatai nebeatstatysi. Galime šnekėti apie kažkokius finansinius atlyginimus, bet žala sveikatai nėra atstatomas dalykas“, – komiteto posėdžio metu kalbėjo A. Veryga.

Gaisras padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“ Alytuje kilo praėjusio trečiadienio naktį. Penktadienį gaisras lokalizuotas, tačiau ugniagesiai įvykio vietoje dirba ir toliau, nes padangos gaisravietėje dar smilksta. Vėjo nešami teršalų debesys yra pavojingi žmonių sveikatai ir gamtai. Ekstremali situacija paskelbta Alytaus mieste ir Alytaus rajone.

Praėjusios savaitės ketvirtadienį pradėtas ikiteisminis tyrimas Alytuje esančioje padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilusio didžiulio gaisro.

Šį ketvirtadienį Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas SRK nariams pranešė, kad atvira liepsna suvaldyta. Aplinkos ministerijos atstovai patikino, kad praėjusios paros taršos matavimai rodo, kad taršos normos Alytuje, Alytaus rajone nėra viršytos.