Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.24 09:36

Gaisras Alytuje: kaip teisingai apsaugoti organizmą nuo kenksmingų medžiagų

LRT.lt 2019.10.24 09:36

Gaisras padangų perdirbimo gamykloje Alytuje ne vieną privertė imtis pačių įvairiausių metodų, kaip apsaugoti organizmą nuo įkvepiamų nuodingų medžiagų. Alytaus vaistininkai atkreipia dėmesį, kad savavališkai vartojant vaistinius preparatus, rizikuojama dar labiau pakenkti savo sveikatai, sakoma.

Sveikatos specialistai sako, kad savaitę gesinamas gaisras į aplinką išskiria didžiulius kiekius įvairių nuodingų, kancerogeninių medžiagų, galinčių sukelti ilgalaikį efektą sveikatai. Kaip apsaugoti savo organizmą nuo užteršto oro, viešojoje erdvėje imta dalytis, pasak Alytaus „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Monika Danulevičiūtė, klaidinančia informacija, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Alytuje žmonės susiskirstė į kelias grupes, vieni suvokia galimą padidėjusios oro taršos žalą ir saugosi: lieka namuose arba nešioja apsaugines kaukes. Tačiau pastebiu ir miesto gatvėse be apsauginių kaukių vaikštančius senjorus bei mažamečius vaikus. Deja, dalis žmonių galvoja, kad jeigu kvėpuojant užterštu oru dar nepradeda svaigti ar skaudėti galvą, neraudonuoja oda, tai ir organizmui nėra grėsmės. Pro kvėpavimo takus į plaučius patekusios ir organizme susikaupę sunkieji metalai ateityje iš tikrųjų gali neigiamai atsiliepti sveikatai: plaukų slinkimu, mieguistumu, energijos stoka, virškinimo sutrikimais, koncentracijos stoka ir kt.“, – sako vaistininkė.

Jautriausi užterštam orui, anot vaistininkės, yra kūdikiai ir vaikai, nėščiosios moterys bei vyresnio amžiaus žmonės, kurie tokiais atvejais turėtų nešioti apsaugines kaukes, respiratorius.

„Visą informaciją, kuri skelbiama viešojoje erdvėje, reikėtų įvertinti gana kritiškai, o prieš pradėjus vartoti kažkokius preparatus, pirmiausia, reiktų pasikonsultuoti su profesionalais. Pavyzdžiui, neva nuodingas medžiagas iš organizmo gali pašalinti preparatai, kurių sudėtyje yra strichninas. Ši medžiaga ne tik kad organizmo nevalo, bet kai kuriems žmonėms gali būti ir nuodinga.

Taip pat viešumoje pasigirdo nuomonės, kad nuodingas medžiagas organizme „suriša“ aktyvinta anglis. Deja, bet pro kvėpavimo takus patekusioms medžiagoms aktyvinta anglis, kuri veikia tik virškinamąjį traktą, neturi jokios įtakos“, – teigia M. Danulevičiūtė.

Jos teigimu, nuo neigiamo oro taršos poveikio ir organizme susidariusių laisvųjų radikalų gali padėti apsisaugoti įvairūs antioksidantai, chlorofilas, gerinantis kvėpavimo takų funkciją, stiprinantis imunitetą, padedantis šalinti iš organizmo šlakus ir medžiagų apykaitos atliekas. Taip pat vitaminai A, C, E, selenas, cinkas, kofermentas Q10, preparatai, į kurių sudėtį įeina melsvadumblis spirulina.

„Dar labai svarbu vartoti daug elektrolitų turinčių skysčių, silpnai gazuoto vandens. Tačiau rekomenduojama vengti stipriai gazuoto vandens, nes gazuotame mineraliniame vandenyje esanti angliarūgštė tik skatina kietųjų dalelių įsisavinimą. Taip pat reiktų negerti vandens tiesiai iš čiaupo, nes jame taip pat gali būti nusėdusių kietųjų dalelių“, – patarė vaistininkė M. Danulevičiūtė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi