Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Maskva tikisi opozicijos žurnalisto A. Nekrasovo išdavimo

BNS2015.09.08 13:45

Maskva tikisi, kad Lietuvos institucijos nuspręs Rusijai išduoti opozicijos žurnalistą Andrejų Nekrasovą, kurį Kipras perdavė Lietuvai ir kurio paiešką Rusija yra paskelbusi per Interpolą. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad šalies institucijos atidžiai išnagrinės jo politinio prieglobsčio prašymą.

Maskva tikisi, kad Lietuvos institucijos nuspręs Rusijai išduoti opozicijos žurnalistą Andrejų Nekrasovą, kurį Kipras perdavė Lietuvai ir kurio paiešką Rusija yra paskelbusi per Interpolą. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad šalies institucijos atidžiai išnagrinės jo politinio prieglobsčio prašymą.

„Tikimės, kad Lietuvos valdžia atsižvelgs į mūsų kreipimąsi bei juridinį pagrindą ir patenkins mūsų prašymą išduoti A.Nekrasovą, tuo pačiu priimdama ne politizuotą, o grynai teisinį sprendimą“, – rašoma ketvirtadienį Rusijos užsienio reikalų ministerijos (URM) paskelbtame viešame pareiškime.

Jame taip pat reiškiamas nusivylimas Kipro sprendimu A. Nekrasovą perduoti Lietuvai, o ne Rusijai. Pareiškime pabrėžiama, kad A. Nekrasovas kaltinamas turto prievartavimu.

„Tokių Kipro valdžios veiksmų negalima kvalifikuoti kitaip kaip konjunktūrinių. Jie kenkia teisėtiems Rusijos interesams, neatitinka dvišalių santykių ir teisės normų, tarp jų ir dvišalio susitarimo dėl teisinės pagalbos civilinėse ir baudžiamosiose bylose“, – teigiama URM pareiškime.

A. Nekrasovą praėjusį mėnesį sulaikė Kipro policija, remdamasi Interpolo orderiu. Rusas netrukus pasiprašė politinio prieglobsčio.

Kipras nepatenkino Rusijos prašymo A. Nekrasovą išduoti Maskvai ir nusprendė grąžinti jį į Lietuvą, kuri yra išdavusi jam nacionalinę vizą. Kipras rėmėsi ES teisės nuostata, kad prašymą dėl prieglobsčio svarsto ta ES šalis, į kurią asmuo atvyksta pirmiausia.

Trečiadienį į Vilnių atskridęs Rusijos pilietis paprašė jam suteikti politinį prieglobstį. Jis tvirtino Rusijoje esąs persekiojamas politiniais motyvais.

Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius, BNS komentuodamas Maskvos raginimą, teigė, kad sprendimą dėl politinio prieglobsčio priims kompetentingos institucijos.

„Jis kreipėsi į Lietuvą dėl politinio prieglobsčio, jis nustatyta tvarka yra nagrinėjamas. Priklausomai nuo sprendimo, bus tolimesni veiksmai. Negaliu užbėgti už akių sprendimui ir kištis į tų institucijų, kurios priima sprendimus, kompetenciją. Visa tai vyksta nustatyta tvarka ir niekas tikrai neketina nieko niekam perduoti“, – BNS ketvirtadienį sakė ministras.

Pasak A. Nekrasovo, Rusijoje jam iškelta baudžiamoji byla už turto prievartavimą. Pareiškimą dėl to padavė buvęs koncerno „Kalashnikov“ generalinis direktorius, šiuo metu Rusijos federalinės valstybės sienos infrastruktūros plėtros agentūros vadovas Konstantinas Busiginas. Koncerne, kuriam jis vadovavo, A.Nekrasovas su profesine sąjunga siekė pakelti minimalų darbo užmokestį.

„Tai asmeninių sąskaitų suvedinėjimo už mano veiklą profsąjungoje, kuri vyko 2013 metais, liudijimas“, – sakė A. Nekrasovas.

Trečiadienį  Į Vilnių po sulaikymo Kipre atskridęs Andrejus Nekrasovas paprašė Lietuvos suteikti jam politinį prieglobstį. A. Nekrasovą praėjusį mėnesį sulaikė Kipro policija, remdamasi Interpolo orderiu.

Žurnalistas netrukus paprašė politinio prieglobsčio. Kipras netenkino Rusijos prašymo A. Nekrasovą išduoti Maskvai ir nusprendė grąžinti į Lietuvą, kuri yra išdavusi jam nacionalinę vizą.  

Organizacija „Reporteriai be sienų“ teigia, kad A. Nekrasovas yra persekiojamas, nes atskleidė korupciją Rusijos Udmurtijos respublikoje.