Lietuvoje

2019.10.23 15:48

Po „tvarkiečių“ išvarymo iš koalicijos Karbauskis lieka ramus: daugumą turime

atnaujinta 16.49
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.10.23 15:48

Valdantieji nutarė nutraukti koalicinę sutartį su partija „Tvarka ir teisingumas“ tačiau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis įsitikinęs, kad valdantieji daugumą Seime turi.

Trečiadienį valdančioji koalicija nutarė nutraukti koalicinę sutartį su partija „Tvarka ir teisingumas“, nes ji „šiurkščiai pažeidė koalicijos sutartį ir prarado savo frakciją Seime“.

LRT.lt primena, kad „tvarkiečių“ gretose įsiplieskus nesutarimams, jų frakcijos Seime atstovai įkūrė naują frakciją – „Lietuvos gerovei“. Vėliau šios naujos frakcijos nariai Vytautas Kamblevičius, Algimantas Dumbrava, Juozas Imbrasas išėjo iš partijos „Tvarka ir teisingumas“. Parlamento mažumoje liko tik vienas „tvarkietis“ – partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

Frakcijai „Lietuvos gerovei“ pasirašius bendradarbiavimo sutartį su valdančiąja koalicija, valdantieji nusprendė, kad R. Žemaitaitis turėtų pasitraukti iš Seimo pirmininko pavaduotojo pareigų, tačiau politikas atsisakė trauktis.

R. Karbauskis trečiadienį Seime po valdančiosios koalicijos tarybos posėdžio sakė, kad R. Žemaitaitis dirba parlamento opozicijoje.

„Vienintelis partijos atstovas (R. Žemaitaitis – LRT.lt) Seime veikia opozicijoje. Atitinkamai šiurkščiai pažeista koalicijos sutartis“, – pažymėjo „valstiečių“ lyderis.

Anot jo, nors bendradarbiavimas su „tvarkiečiais“ nutrauktas, valdančioji koalicija Seime daugumą turi, mat yra pasirašę bendradarbiavimo sutartį su frakcija „Lietuvos gerovei“.

„Taip, [...] su frakcijine sutartimi, kurią sudarėme su nauja frakcija, mes turime daugumą“, – trečiadienį po valdančiosios koalicijos tarybos posėdžio žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis.

R. Žemaitaičiui teks trauktis, o parama biudžetui išliks

„Valstiečių“ lyderis užsiminė, kad koalicijai nutraukus sutartį su „tvarkiečiais“, R. Žemaitaičiui teks trauktis iš Seimo pirmininko pavaduotojo pareigų. Tiesa, R. Karbauskis nebuvo užtikrintas, kad R. Žemaitaitis trauksis.

„Nežinau (ar trauksis R. Žemaitaitis iš Seimo pirmininko pavaduotojo pareigų – LRT.lt). Negaliu atsakyti. Tikėtina, kad koalicija šiuo atveju negalės turėti koalicijos balsais išrinkto atstovo Seimo vadovybėje“, – tikino R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderis kartojo, kad valdantieji turi daugumą Seime ir tai pademonstruos, kai bus priimamas kitų metų biudžeto projektas.

„Turime daugumą. Galiu tai šiandien drąsiai pasakyti. Biudžeto priėmime matysite daugumą labai ryškiai“, – aiškino R. Karbauskis.

Antradienį R. Karbauskis tikino ieškosiantis parlamentarų, kurie nedalyvavo slaptame balsavime, kurio metu nepavyko įgyvendinti valdančiųjų siūlymo atleisti iš pareigų Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį. Trečiadienį politikas teigė, kad „valstiečiai“ tų politikų neieškojo.

„Mes nesiaiškinome. [...] Mūsų tikslas, einant į balsavimą, buvo parodyti, kiek žmonių pas mus remia Seimo pirmininką. Dabar žinau skaičius – jų yra 5, kurie balsavo. Dalyvavo Mišrios Seimo narių grupės nariai. Dėl to ten ne visi yra iš mūsų koalicijos. Atsakymas yra duotas“, – komentavo R. Karbauskis.

Anot jo, tie parlamentarai, kurie gadino balsavimo biuletenius balsavime dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų, esą iš tikrųjų tai darė ne dėl to, kad palaikė Seimo pirmininką, o dėl to, kad „taip pažiūrėjo į šį klausimą“.

„Valstiečių“ lyderis patikino, kad kitų metų valstybės biudžeto projektas bus koreguojamas, atsižvelgiant į visuomenės, interesų grupių poreikius. R. Karbauskis spėjo, jog biudžeto projektą parlamente palaikys apie 80 Seimo narių.

Parlamentinės lėšos automobilių nuomai nebus skirtos

R. Karbauskis žurnalistams teigė, kad trečiadienį pasirodžiusi informacija apie Seimo valdybos sprendimą leisti parlamentarams automobilių nuomai naudoti 30 procentų jiems skiriamų parlamentinių lėšų, nereiškia, kad valdantieji tam pritaria.

„Koalicijos sprendimas, kad mes tikrai nepalaiminsime“, – sakė jis.

„Valdyba yra opozicijos, jūs tą žinokite ir neabejokite. Opozicijos siūlymas patvirtintas opozicijos balsais“, – apie iniciatyvą kalbėjo „valstiečių“ pirmininkas.

R. Karbauskis neslėpė, kad valdantieji sieks, jog parlamento valdyboje jų atstovų būtų daugiau. Tiesa, jis pats teigė negalvojantis apie kandidatavimą į Seimo vicepirmininkus, mat, patikino, kad jo parlamento vadovas V. Pranckietis į savo pavaduotojus tikrai nesiūlys.

„Seimo pirmininkas siūlo kandidatus į pirmininko pavaduotojus, tai aš turiu tokį įtarimą, kad jis manęs tikrai nesiūlytų“, – tvirtino R. Karbauskis.

Jo manymu, Seimo pirmininkas dabar atstovauja opozicijai, tad jo pavaduotojų komanda esą bus formuojama opozicijos.

Jo manymu, Seimo pirmininkas dabar atstovauja opozicijai, tad jo pavaduotojų komanda esą bus formuojama opozicijos. R. Karbauskio manymu, vis dėlto ir pati opozicija gali ilgainiui turėti priekaištų V. Pranckiečiui.

„Manau, kad opozicija dabar turės daug daugiau klausimų jam (V. Pranckiečiui – LRT.lt) ir po tam tikro laiko pradės mus suprasti. O, kai pradės suprasti, pradės ieškoti sprendimų“, – dėstė R. Karbauskis.

„Socialdarbieičiai“ pozicijos nekeičia

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos atstovė Seime Irena Šiaulienė tvirtino, kad „socialdarbiečiai“ nekeičia savo pozicijos – ir toliau sieks, kad vaiko pinigai būtų didesni.

„Turėtų būti dar vienas koalicijos ir finansų ministro susitikimas ir turėtų būti ieškoma šaltinių“, – pažymėjo I. Šiaulienė ir pridūrė manantis, kad didesniems vaiko pinigams šaltinių biudžete galima surasti.

I. Šiaulienė, paklausta, ar visi „socialdarbiečiai“ dalyvavo balsavime dėl V. Pranckiečio atstatydinimo, teigė to nesiaiškinusi.

„Socialdarbietė“ teigė tikinti, kad kitų metų biudžeto projektui Seime bus pritarta.

„Manau, kad visi parlamentarai, ypač tie, kurie yra daugumoje, balsuos“, – pažymėjo I. Šiaulienė.

Politikė pripažino, kad „socialdarbiečiai“, Seimui neatleidus parlamento pirmininko V. Pranckiečio iš pareigų, šio posto neteko, nors jis, kaip numatyta koalicinėje sutartyje, priklauso „socialdarbiečiams“.

„Neįvyko sėkmingai procedūra (V. Pranckiečio atleidimo – LRT.lt), bet tuo pačiu mes sakėme, kad dėl to mes koalicinės sutarties negriausime“, – tikino I. Šiaulienė.

Virginijų Sinkevičių paskyrus į eurokomisaro pareigas, atsilaisvina ekonomikos ir inovacijų ministro portfelis. Kam jis atiteks, kol kas apie tai nediskutuota koalicijoje, tvirtino „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis.

I. Šiaulienė, paklausta, ar minėta pozicija galėtų atitekti „socialdarbiečiams“, tvirtino, kad šis klausimas lieka atviras.

„Nereikia anksčiau laiko ką nors gimdyti. Ateis laikas, bus ir vaikas“, – į klausimą, ar „socialdarbiečiai“ galėtų pretenduoti į ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas, reagavo I. Šiaulienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.