Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.23 13:25

Politologas apie nepavykusį perversmą Seime: Pranckietis – „ant pasiutusio arklio“, Karbauskis – nebe „alfa patinas“

Tiek Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, tiek valdančiosios partijos vadovui Ramūnui Karbauskiui trauktis būtų nenaudinga, esą parlamento vadovas pagaliau įgijo politinio svorio, o „valstiečių“ lyderis tokiu būdu „kastruotų“ save prieš rinkėjus. Taip LRT RADIJUI sako „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas Vytautas Bruveris.

Antradienį po balsavimo paaiškėjo – V. Pranckiečiui pavyko išsaugoti postą. Tai iškėlė klausimą, ar egzistuoja valdančioji dauguma. Be to, parlamento vadovas prabilo apie galimus pirmalaikius Seimo rinkimus.

Vertindamas pastaruosius įvykius parlamente, V. Bruveris sako, kad R. Karbauskis sukūrė tam tikrą psichologinę būseną, dėl kurios daliai „valstiečių“ partijos ir frakcijos narių bei koalicijos partnerių magėjo jam įkąsti.

„Kai kurie žmonės galėjo balsuoti „prieš“ tiesiog iš noro jam pakenkti. Žinoma, galėjo būti ir platesni politiniai išskaičiavimai, kad jis būtų smukdomas kaip lyderis“, – aiškina V. Bruveris.

V. Bruveriui kyla klausimas, kodėl R. Karbauskis apskritai ėjo į balsavimą dėl Seimo vadovo atstatydinimo.

„Jeigu rezultatas būtų 69 ir 68, būtų galima manyti, kad pritrūko disciplinos ir sėkmės. [...] Aš stebiuosi, kaip jis galėjo to nenumatyti. Jis turėjo žinoti situaciją iš vidaus.

Jis teisinasi, kad visi buvo prižadėję (balsuoti „už“), bet būna, kad kas nors paskambina močiutei telefonu, pasako apie vaikaičio padarytą avariją, už kurią reikia sumokėti 5 tūkst. eurų, o ji ima ir sumoka, nors vaikaičių net neturi. Šioje vietoje R. Karbauskis man primena šią močiutę“, – LRT RADIJUI sako V. Bruveris.

Apžvalgininkas neabejoja – dalis koalicijos atstovų valdančiosios partijos pirmininkui turi neatleistų nuoskaudų.

„Jos gali būti susijusios su kadencijos pradžia, neatiduotais postais ar R. Karbauskio valdymo stiliumi, kas yra vieša paslaptis. [...] Dauguma frakcijos tai atmosferai pasiduoda, bet dalelė, vis dar siejanti savo ateitį su premjeru, ne. Šią situaciją R. Karbauskis yra padaręs savo asmeniniu reikalu, todėl provokuoja kitus atitinkamai balsuoti“, – paaiškina V. Bruveris.

Politikos apžvalgininko Kęstučio Girniaus manymu, „valstiečių“ lyderis ryžosi balsuoti dėl V. Pranckiečio atleidimo ne dėl to, kad buvo tikras dėl pergalės, – jis žinojo, kad kada nors tai vis tiek reikės padaryti.

Atsistatydinę pripažintų pralaimėjimą

Nors dabartinis Seimo vadovas ir išsaugojo postą, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesoriaus Ramūno Vilpišausko teigimu, galvodamas apie tolimesnę politinę karjerą, jis vis dėlto turėtų atsistatydinti.

„Jis įrodė esąs teisus, kad R. Karbauskis nesugebės surinkti reikiamų balsų, tačiau dabar galėtų pasitraukti kaip tam tikras laimėtojas. Tokia galimybė jam galėtų suteikti daugiau pliusų nei minusų“, – akcentuoja R. Vilpišauskas.

V. Bruveris laikosi kiek kitokios nuomonės ir sako, kad pasitraukimas V. Pranckiečiui nebūtų naudingas, esą po laimėto mūšio su valdančiųjų pirmininku šis įgavo politinio svorio.

„Jis dabar kaip tik yra ant pasiutusio balto arklio. Anksčiau jis buvo nulinis, o dabar yra tapęs politiniu faktoriumi. Kaip bebūtų, nors jo ugningos kalbos apie naujos Seimo daugumos formavimą ir tai, kaip jis sukals naują laivą premjerui, turi pagrindo, kalbėti apie jį, kaip apie naują lyderį, yra naivu ir ankstyva“, – teigia V. Bruveris.

Analogišką situaciją V. Bruveris mato ir su „valstiečių“ lyderiu – atsistatydinęs jis tarsi pripažintų pralaimėjimą.

„Jis parodytų nesąs „alfa patinas“ ir tokiu būdu kastruotų save prieš rinkėjus. Tai būtų tarsi savotiškas charakiris. Žinant jo mentalitetą, kuris iki kadencijos pabaigos nespės pasikeisti, jam tokie ėjimai būtų per skausmingi“, – tikina apžvalgininkas.

Paskelbę rinkimus liktų be darbo?

Pabrėždamas dabartinį valdančiosios daugumos trapumą, politologas K. Girnius sako netikintis pirmalaikių rinkimų šalyje galimybe.

„Lietuvoje už pirmalaikius rinkimus balsuojama tada, kai valdančioji dauguma yra tvirta ir mano galinti dar tvirčiau laimėti rinkimus. Jeigu būtų nutarta skelbti išankstinius rinkimus, „valstiečiai“ tiesiog pusmečiu anksčiau liktų be darbo“, – sako K. Girnius.

Politologo manymu, tam tikra valdančioji dauguma vis tiek išliks: „Vieni atsitraukia, kiti lieka. Manau, kad bus tokia valdančioji dauguma, kuri, kai būtinai reikės priimti kokį nors įstatymą, surinks pakankamai balsų.“

Išsamiau – laidos „Aktualijų studija“ įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi