Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.23 18:45

Kupiškėnai piktinasi: už europines lėšas įrengti įvažiavimai neįgaliesiems – netinkami

Kupiškis neįgaliesiems – nesibaigiantis kliūčių ruožas. Jie piktinasi, kad miestas jiems visiškai nepritaikytas: į įstaigas sunku patekti, o kai kur įrengtos specialios įvažos yra beprasmės. Valdininkai pripažįsta, kad tam reikia nemažų finansų, tad iš dalies gelbsti europinės lėšos. Tačiau neįgalieji abejoja, ar jos naudojamos tinkamai.

Nors daugelyje šalies rajonų naikinami medicinos punktai, Kupiškio rajone, vos 200 gyventojų turinčiame Juodpėnų kaime, punktui skiriamos Europinės lėšos. Čia nuspręsta įrengti įvažas neįgaliesiems, tačiau jas išvydęs Kupiškio krašto žmonių su negalia sąjungos pirmininkas apstulbo – pandusas padarytas taip, kad norint patekti į pastatą, reikia perlipti kliūtis.

„Yra paliktas turėklas senas ir mano kelionė kaip ir baigėsi į tą punktą“, – pasakoja pirmininkas Gediminas Virbickas.

Kupiškio savivaldybės atstovai sako, kad įvažos dar nėra baigtos įrengti, tačiau apie tai, kad čia atliekami statybos darbai ir kad draudžiama naudotis pandusu, nėra jokių įspėjamųjų ženklų. Esą tą turėjo padaryti rangovai, kurie ir taip jau daugiau nei mėnesį vėluoja atlikti darbus.

„Rangovas pažadėjo pabaigti darbus, kad per kitą savaitę priduoti, tada jau tikrai galės patekti visi“, – teigia Kupiškio rajono savivaldybės atstovė Virginija Vanagienė.

Tačiau neįgaliųjų atstovas Gediminas įsitikinęs, kad net ir tinkamai įrengus įvažas patekti į įstaigą nebus galimybės. Mat nei pačios durys, nei vidaus aplinka nėra pritaikyta neįgaliesiems.

Anot Gedimino, Kupiškyje, priešingai nei kituose miestuose, daugelis įstaigų iki šiol neturi įvažų neįgaliesiems. Pavyzdžiui, vaikų poliklinika, kur ne tik neįgalieji, bet ir mamos su vežimėliais negali patekti.

Neįveikiami ir mokesčių inspekcijos laiptai. Neįgalieji svarsto, kodėl europinių lėšų sulaukia tos įstaigos, kurioms gresia uždarymas, o reikalingoms vietoms, jų nėra. Savivaldybės administracijos direktorius sako, kad įvažas prie gydymo įstaigų privalo įrengti pagal Europos Sąjungos projektą, o dėl kitų svarstys kaip tą padaryti biudžeto lėšomis.

„Daugelis turi, bet nedaugelis ir neturi. Toks darbas pagal savo apimtį nėra mažas ir nėra mažas pagal finansavimo poreikį. Tai vykdoma nuosekliai“, – aiškina Kupiškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Marius Mališauskas.

Lietuvos žmonių su negalia sąjungos tyrimo duomenimis, šalyje iš 340 gydymo įstaigų, daugiau nei pusė yra nepritaikytos neįgaliesiems.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 24.50 min.:

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi