Lietuvoje

2019.10.22 21:25

„Valstiečiai“ dėl Pranckiečio jaučiasi „išdurti“ net savų

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“2019.10.22 21:25

Ir antras balsavimas Viktorui Pranckiečiui buvo sėkmingas kovojant dėl išlikimo Seimo pirmininko poste. 63 balsų neužteko, kad jį galima būtų atstatydinti. Taigi V. Pranckietis lieka poste, o Ramūnas Karbauskis, užtikrintai kalbėjęs, kad po antradienio Seimo pirmininko kabinetas bus laisvas, patyrė gal net skaudžiausią smūgį per šią kadenciją. Jis skaudus ne tik jam, bet ir visai jo partijai.

Laidoje „Dienos tema“ – liberalas Eugenijus Gentvilas bei Valstiečių ir žaliųjų frakcijos seniūno pavaduotojas Jonas Jarutis.

– Jūsų partijos vadovas ir jo artimiausi žmonės šiandien nedaugžodžiauja ir atsisakė dalyvauti laidoje – ir R. Karbauskis, ir Agnė Širinskienė, V. Pranckietis buvo kviestas – ir jis atsisakė. Tai aš noriu padėkoti jums, kad ryžotės ateiti į mūsų studiją. Taigi šios dienos balsavimas. Ar sutinkate, kad R. Karbauskis vis dėlto per daug įgijęs oponentų ne tik opozicijoje, bet ir tarp saviškių? Ar galima tai laikyti pirmiausiai jo pralaimėjimu?

J. Jarutis: Ne, tai pralaimėjimas turbūt yra visos valdančiosios daugumos – reikia tą pripažinti. Bet reikia taip pat pasakyti, kad šiandien išlikęs Seimo pirmininkas V. Pranckietis gavo tik 5 balsus, kai prieš savaitę jų buvo 8.

– Septyni.

J. Jarutis: 7 ar 8 – jo palaikymas sumažėjo.

– Taip, jo palaikymas sumažėjo, bet tai nė kiek nepalengvina, man regis, R. Karbauskio dalios. Ar jūs patys, „valstiečiai“, esate tikri, kad visi buvote vieningi ir balsavote už tai, kad V. Pranckietis turi pasitraukti?

J. Jarutis: Ne, natūralu, kad ir pas mus buvo nepalaikiusių V. Pranckiečio atstatydinimo. Mes tai žinojome. Žinojome, kad keletas kolegų ruošėsi nepalaikyti.

– Kas nepalaikė?

J. Jarutis: Aš negaliu įvardyti, turbūt tie žmonės galėtų patys. Šiaip slaptas balsavimas. Frakcijoje mes žinojome, skaičiavome, kad keleto balsų nebus, bet kad nebuvo tiek daug... Ta prasme, buvo labai daug sugadintų – teoriškai 11 biuletenių sugadinta. Manau, visose frakcijose buvo žmonių, kurie pasielgė ne taip, kaip kalbėjo.

– Jūs sakote „slaptas balsavimas“ ir negalite pasakyti, kas galėjo balsuoti ne taip, kaip reikėjo, bet R. Karbauskis sako: „Aš ieškosiu tų, kurie ne taip balsavo, nes greičiausiai čia buvo viena frakcija.“ Kaip jums atrodo, ar čia toks teisingas kalbėjimas – ieškoti, kai slaptas balsavimas?

J. Jarutis: Čia beprasmiška ieškoti ir rasti. Tiesiog galbūt emocija, pirma reakcija – tai natūralu, žmogus reaguoja į tam tikrą situaciją. Bet, manau, šiuo momentu tikrai niekas nesiruošia ieškoti. Demokratija yra demokratija. Seimas pasisakė – Seimo pirmininkas lieka savo pozicijose. Tik tenka apgailestauti, kad ne visas Seimas išreiškė savo poziciją. Tenka apgailestauti, kad kolegos nedalyvavo balsavime, neišreiškė savo konstitucinės teisės.

– Va, va, tie kolegos – opozicija. Jūs ketinote nedalyvauti šitame visame šaršale, bet vis dėlto sudalyvavote tuo metu, kai buvo praeitas antradienis, kai „valstiečiai“ atsiiminėjo savo parašus. Jūs pakeitėte savais parašais ir dabar turbūt esate labai patenkinti, kad V. Pranckietis liko poste. Tai yra jūsų žmogus? Jūs prisiimate už jį atsakomybę? Jis turi opozicijos paramą?

E. Gentvilas: O kodėl turėčiau veidmainiauti ir kalbėti apie V. Pranckietį? Aš esu patenkintas kitu dalyku – kad R. Karbauskis pliurpia, pliurpia, tuoj bus 5 mėnesiai be vienos savaitės. Prisipliurpė, prisišnekėjo, kiek ten daug bus, ir šiandien toliau pliurpia, kad tikrai ne jo frakcijoje yra tie balsai. Seniūno pavaduotojas J. Jarutis pripažįsta: „Na, yra keli ir mūsiškiai“, tai yra „valstiečiai“. Aš patenkintas, kad tas, kuris drumstė vandenį, gavo per liežuvį. Visiems tampa aišku, kad jis kūrė tą destrukciją, ir galime kalbėti dabar apie opozicijos vaidmenį. Aš tik dar kartą labai aiškiai ir artikuliuotai pasakau: V. Pranckietis man nėra tinkamas Seimo pirmininkas. Čia reikėjo pasirinkti tarp dviejų pušų.

– Dviejų blogybių.

E. Gentvilas: Kirsim vieną pušį. Tai kurią? Mums dviejų pušų nereikia. Gamtosaugininkai neleidžia.

– Tai jūs pripažįstate, kad tai buvo balsavimas ne už V. Pranckietį, bet prieš R. Karbauskį?

E. Gentvilas: Aš niekada neveidmainiavau. Visada sakiau, kad R. Karbauskis, kaip politinis lyderis, ideologiškai man priešingas yra. Jis, beje, neslepia, kad ir liberalizmas, ir toks liberalas kaip Gentvilas jam irgi visiškai nepriimtinas. Na, tarkime, jis, pasikvietęs mane su V. Čmilyte pas save, sako: „Eugenijau, tu nepyk, mes tavęs negalėjome siūlyti į Seimo pirmininkus. Viktorija – tai jau kitas dalykas.“ Aš esu aštresnis. Mėgstu tiesmukiškiau pasakyti, ar pajuokaudamas, ar ir piktai. Tai aš neturiu čia ko maivytis.

– Bet V. Pranckietis nėra opozicijos žmogus? Tą jūs pripažįstate?

E. Gentvilas: Aš bijau kito dalyko – kad V. Pranckietis pasijaus esąs mums priimtinas ir mūsų vertinamas.

– Bijau, kad jis jau pasijautė.

E. Gentvilas: Aš būtent to ir bijau. Kiekviena proga sakau, ir jam, nuėjęs į kabinetą, taip pat pasakiau: „Viktorai, mes nelaikome paties rimtu Seimo pirmininku ir balsuojame ne už tamstą, bet prieš R. Karbauskį.“

– Pone E. Gentvilai, sutikite, situacija keista ir ką ponas J. Jarutis sakė – buvo tada 7 balsai „už“, dabar 5 balsai „už“. To tikrai nepavadinsi dideliu palaikymu. Ar būtų išeitis, jeigu dabar V. Pranckietis pasakytų: „Laimėjau antrą kartą tam, kad pasitraukčiau“, ir atsistatydintų?

E. Gentvilas: Aš asmeniškai mąsčiau apie tai. Panaši situacija buvo prieš 1,5 metų. M. Bastys pripažintas Konstitucinio Teismo, kad pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką, jis išlaukė balsavimo Seime, atsilaikė ir tada atsistatydino. V. Pranckietis nėra nacionalinė vertybė – jis tą turi suprasti. Norėčiau, kad visi, kurie nemėgsta R. Karbauskio, suprastų. Iš to tvarto paleisti gyvuliai apsėdo Lietuvą. Tegul kai kurie neįsivaizduoja, kad jie šiame gyvulių ūkyje yra geresni ir viršesni. Nors teko pasimokyti pačiam V. Pranckiečiui, kas tas „gyvulių ūkis“, politine metafora kalbant.

– Pone J. Jaruti, jau girdisi balsai, kad šitas balsavimas dar visko nepabaigs, ir jau galvojama apie apkaltą Seimo pirmininkui. Pavyzdys galėtų būti Irinos Rozovos tyrimas Seime, kuriam vadovauja jūsų partijos narys ponas D. Gaižauskas. Ar taip gali būti?

J. Jarutis: O kas kalba apie apkaltą? Aš pirmą kartą iš jūsų girdžiu.

– Tikrai? O aš girdėjau.

J. Jarutis: Dar neataušo šitas reikalas, jūs jau modeliuojate įvairias situacijas.

– Aš privalau modeliuoti, mano toks darbas.

J. Jarutis: Visko gali būti šiame pasaulyje.

– Bet jūs to dar nesvarstėte?

J. Jarutis: Ne, tikrai nesvarstėme, ir tai nėra darbotvarkės klausimas. Tiktai tenka apgailestauti. Kaip kolega Eugenijus sako, kur daugiau tos demokratijos – ar mūsų frakcija yra opozicijoje, nes, kiek žinau, privačiuose pokalbiuose, ne žinau, bet ir teko kalbėti, kai kurie ir iš Liberalų sąjūdžio, ir iš Tėvynės sąjungos žmonės būtų palaikę V. Pranckiečio atstatydinimą, bet partija priėmė sprendimus neleisti dalyvauti jų frakcijos nariams balsavime. Ar tai yra demokratija?

E. Gentvilas: Mes frakcijos lygiu priėmėme.

– Bet buvo norinčių dalyvauti ir jūs neleidote?

E. Gentvilas: Aš tikrai nežinau. Neneigiu, pats girdėjai, kolega, tokius dalykus, bet aš nežinau, negalėčiau patvirtinti. O štai dėl „valstiečių“ – man patys „valstiečiai“, 8 žmonės, buvo sakę: „Mes nebalsuosime už V. Pranckiečio atstatydinimą.“ Šiandieniniai balsavimo rezultatai rodo, kad panašiai galėjo būti.

– Pone J. Jaruti, šitoje vietoje ar negalvotumėte, kad vis dėlto yra racijos, ką ir sako kai kurie opozicijos žmonės, kad vis dėlto R. Karbauskis turėtų pagalvoti, ar ne metas jam pabūti eiliniu Seimo nariu? Jeigu jis nevaldo partijos, nevaldo frakcijos, tai gal jam reikia trauktis iš seniūno ir partijos pirmininko pareigų, nes, žiūrėkite, kontrolės tokios tarsi nėra partijoje ir frakcijoje? Partijos reitingai vis prastesni, jis pats tapęs bene labiausiai nemėgstamu politiku Lietuvoje. Tai ar to ne per mažai?

J. Jarutis: Apie pasitraukimą turbūt yra per ankstyva kalbėti, ar ne? Per pastaruosius keletą mėnesių ne kartą mūsų kolega ir partijos vadovas, ir frakcijos vadovas, tikrinosi savo pasitikėjimą ir frakcijoje, ir partijos taryboje. Gavo beveik absoliutų palaikymą. Tarp kitko, ir partijos taryboje, man rodos, 11 balsavo dėl nepasitikėjimo R. Karbauskiu. Didžioji dauguma balsavo. Dabar situacija šita. Įvykęs balsavimas yra toks, koks yra. Mums, žinoma, nemalonus, nes mes norėjome pokyčių šioje Seimo vadovybėje. Bet „status quo“ yra toks, ir mes dirbsime toliau.

– Tai nemanote, kad jis turėtų skubėti atsistatydinti?

J. Jarutis: Jokiu būdu.

E. Gentvilas: Aš tai siūlau „valstiečiams“ ir R. Karbauskiui toliau pasakoti, kokia tai demokratiška partija, toliau skęsti iliuzijose, koks demokratiškas partijos pirmininkas, kurio nė vienas veiksmas nepadarė žalos partijai. Matydamas labai daug protingų žmonių šitoje frakcijoje, tarp jų ir kolegą Joną, aš galvoju taip: jie prapuls iš politikos su tokiu vadovavimu. 2005 m. „Delfi“ rašė tokią žinutę: „Avinų banda, bėgdama paskui vedlį, įkrito į tarpeklį.“ Tai tikra istorija: 400 avių žuvo, nes bėgo paskui vedlį. Bėkite, viskas gerai.

– Tai gal už tai jūs ir siūlote pirmalaikius rinkimus, nes būtent liberalai pradeda kalbėti apie tuos pirmalaikius rinkimus?

E. Gentvilas: Ne, apie pirmalaikius rinkimus kalbėti R. Karbauskis pradėjo gegužės 30 dieną.

– Gerai, bet dabar jūs jau po šito balsavimo netgi inicijuojate, tiesa?

E. Gentvilas: Mes inicijavome liepos mėnesį. O dabar krizė subrendo, ir dabar tik perregistruojame datą.

– Tai ar jūs norite pirmalaikių rinkimų dėl to, kad jums netinka ponas V. Pranckietis, ar kad jūs netikite, kad ši dauguma gali ką nors nuveikti?

E. Gentvilas: Aš netikiu, kad šitas Seimas ką nors benuveiks, ir šios dienos balsavimai yra istoriniai. Ateina valdančiosios daugumos ministrai, pirmiausia finansų ministras su biudžetu. Turėtų dauguma palaikyti, ir ką mes matome? Viename balsavime dėl teisėjų atlyginimų už projektą pasisakė 2 Seimo nariai. Nežinau kurie, nepamenu. Tik 2. Vadinasi, konfliktas jau vyksta tarp valdančiosios daugumos ir Vyriausybės. Atmesti tokie projektai, kaip, pavyzdžiui, nekilnojamojo turto mokesčio projektas arba valstybės tarnautojų, politikų atlyginimų didinimas. Taip nebūdavo. Ateidavo buldozeris, ne buldozeris, demokratija, ne demokratija – valdantieji įteisindavo.

– Pone J. Jaruti, ką manote apie tai? Ar yra galimybių priimti biudžetą? Ar jūs turite vis dėlto koaliciją, daugumą? Dėl to dabar suabejota po šito.

J. Jarutis: Žinoma, yra galimybių, ir čia keletas balsavimų, atmetimas kai kurių klausimų – tai nereiškia, kad nebus priimtas biudžetas.

E. Gentvilas: Čia sutinku.

J. Jarutis: Vis dėlto biudžeto priėmimas yra Seimo galioje, o ne Vyriausybės. Vyriausybė atneša savo projektą, mes jį įvertiname, kai kurie dalykai netinka. Kolega, daug metų esate Seime, turbūt yra buvę atvejų, kada nėra taip, kad absoliučiai visiems Vyriausybės siūlymams Seimas pritarė. Yra pateikimas. Po to bus galima teikti siūlymus. Vėlgi, Vyriausybė vertins, yra procedūros, kurios užtruks mėnesį, šiek tiek daugiau, ir, manau, biudžetas bus patvirtintas.

– Bet ar jūs esate tikri, kad jūs turite daugumą ir tai bus visai nesudėtinga padaryti?

J. Jarutis: Matote, personalija ir biudžetas yra skirtingi dalykai. Tikiu, kad mes tą daugumą turime. O balsavimas parodė – žinoma, negalime būti 100 proc. niekuo garantuoti šiame pasaulyje. Bet aš tikiu sveiku protu, gera valia. 2020 m. biudžetas bus priimtas.

Dienos tema. Gentvilas apie Karbauskį: visada sakiau, kad jis, kaip politinis lyderis, ideologiškai yra man priešingas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt