Lietuvoje

2019.10.22 15:16

Politologai: balsavimas Seime visuomenei neša dvi blogas žinias

Laura Adomavičienė, LRT.lt2019.10.22 15:16

Seime antrą kartą slaptas balsavimas dėl pasitikėjimo parlamento pirmininku Viktoru Pranckiečiu baigėsi pastarojo naudai. Tačiau tik iš pirmo žvilgsnio. Politologai teigia, kad pastarasis balsavimas parodė, kad valdančiosios daugumos Seime nėra, o Seimo pirmininkas – tragiška figūra, neturinti nei valdančiųjų, nei opozicijos palaikymo.

Antrą kartą vykęs balsavimas baigėsi dar vienu valdančiųjų fiasko: iš 79 balsavime dalyvavusių politikų nepasitikėjimą V. Pranckiečiu išreiškė 63 Seimo nariai, kai sprendimui reikėjo 71 balso. Politologai teigia, kad tai visuomenei neša dvi blogas naujienas: Seimo pirmininkas lieka pakabintas ore, neturintis atramos, ir taip pat šalyje nėra realios valdančiosios daugumos. Tai kelia nerimą artėjant šalies biudžeto tvirtinimui.

Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė tikino, kad situacija Seime šiandien primena pelkę ir ji greičiausiai nesikeis iki pat kitų Seimo rinkimų.

„Opozicijos poza yra tokia: nebalsuoti prieš, apskirtai nebalsuoti, bet kartu ir neremti Seimo pirmininko. Šita dalis iš viso atkrenta. Dabar tie balsavę 63 politikai taip pat yra prieš, tai klausimas, o kur yra ta dauguma, remianti Seimo pirmininką? Nepaisant to, kad jis tuos balsavimus atlaiko, tačiau de facto daugumos jis neturi. Seimo pirmininkas lieka pakabintas ore.

Taip, Seimo pirmininkas gali pasakyti, kad nėra daugumos, kuri surinktų užtektinai balsų prieš mane, bet pasakyti, kad jį remia viso Seimo dauguma – jis irgi negalės. Tokią paradoksalią situaciją išprovokavo pati opozicija, kuri ne kiek palaiko Seimo pirmininką, kiek nepalaiko Ramūno Karbauskio. Tai yra asmenybinis konfliktas, kuris įkaitu padarė visą Seimą“, – sakė R. Urbonaitė.

Vytauto Didžiojo universiteto politologas Lauras Bielinis tikina, kad tokių rezultatų valdantieji ir turėjo tikėtis, nes nuo pat 2016 m. rinkimų į Seimą atėjo neparengti, be politinės ideologijos politikai, turintys daugiau asmeninių ambicijų, tačiau kartu nepasižymintys valstybiniu mąstymu.

„Mes matėme, kaip neprofesionaliai elgėsi pats Seimo pirmininkas, kuris daugeliu atvejų darė didžiules klaidas ir dėl kurio žingsnių būdavo nesusipratimų. Lygiai taip pat skandalingai elgėsi valdančiosios daugumos lyderis R. Karbauskis, akivaizdžiai bandė realizuoti savo asmeninių ambicijų rinkinį santykiuose su parlamento nariais. O didžioji dalis parlamento narių arba paprasčiausiai tylėjo, arba kitaip formavo nestabilias jungtis, frakcijas, kurių net pavadinimų mes negalime įsidėmėti, nes jos nespėja susiformuoti ir vėl byra. Iki rinkimų mes turėsime labai nestabilią valdančiąją daugumą, visiškai vienišą ir nepriimamą Seimo pirmininką. Seimo veikla bus be galo komplikuota“, – sakė L. Bielinis.

Politologas pabrėžė, kad šių dramų sūkuryje atsidūręs V. Pranckietis tapo labai palankia figūra opozicijai, kritikuojančiai valdančiąją daugumą.

„Tai – figūra, kuri iki galo nesuprato, kodėl atėjo į Seimą ir kokį vaidmenį atlieka Seime. Jį iš tikrųjų panaudojo, pastatė į vietą neparengtą, visiškai nesusigaudantį antruoju valstybės asmeniu. Tokiu būdu V. Pranckietis – tragiška ir galbūt savo likimu labai pamokanti kitus figūra, kad parlamentinei veiklai, politikos darbui reikia labai rimtai ruoštis“, – sakė L. Bielinis

Visgi VDU politologas vylėsi, kad artėjantis šalies biudžeto priėmimas sutelks blaiviai mąstančius Seimo politikus, kurie sugebės vardan tautos atsiriboti nuo asmeninių ar grupinių interesų.

„Belieka tikėtis, bet kaip bus iš tikrųjų, mes pamatysime tik tuomet, kai galutinai bus išdiskutuotas visas biudžetas ir priimtas sprendimas“, - komentavo L. Bielinis.

Seimas skęsta teisiniuose rebusuose

Šiuo balsavimu dramos Seime greičiausiai dar nesibaigė, nes vis dar lieka neatsakytas klausimas dėl praėjusio balsavimo teisėtumo, kuris yra apskųstas Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.

„Valstiečiai“ ginčija Seimo valdybos posėdžio, vykusio praėjusį antradienį, teisėtumą, nes jis vyko plenarinio posėdžio metu ir valdybos posėdyje negalėjo dalyvauti plenariniam posėdžiui tuo metu pirmininkavęs Seimo vicepirmininkas „valstietis“ Arvydas Nekrošius. Tuo metu opozicija skundžia ketvirtadienio plenarinio posėdžio metu priimtus Seimo sprendimus, tarp kurių – sprendimą dar kartą balsuoti dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų.

Šiame slaptame balsavime V. Pranckietis išsaugojo savo postą, mat jame dalyvavo tik 11 parlamentarų, tačiau „valstiečiai“ pastebėjo, kad balsų skaičiavimo grupės nariai buvo pakeisti kitais Seimo nariais. Seimas išreiškė nepasitikėjimą minėta balsų skaičiavimo grupe, praėjusią savaitę nutarė, kad slaptas balsavimas dėl V. Pranckiečio turėtų įvykti dar kartą.

„Jeigu Etikos ir procedūrų komisija pasakys, kad Seimo valdybos posėdis yra iš esmės neteisėtas, o šiandienis balsavimas vyko ne pakartojant procedūrą, o tik perbalsuojant dėl nepasitikėjimo skaičiavimo komisija, tai labai sunku pasakyti, kaip teisininkai į tai pasižiūrės. Reikia nepamiršti, kad ta pati Etikos ir procedūrų komisija turi pasakyti, ar šitas perbalsavimas galėjo būti, nes, kiek suprantu, į ją kreipėsi Julius Sabatauskas. Tai yra tam tikras teisinis rebusas, nes skundas yra ne vienas ir kiekvieno jų pasekmės gali būti skirtingos. Tikrai nesakau, kad įvyks dar vienas balsavimas, bet diskusijų dėl teisinių plonybių dar bus“, – sakė R. Urbonaitė.

L. Bielinio nuomone, chaosas ir asmeninės ambicijos Seimą greičiausiai krės iki pat kitų Seimo rinkimų, o susidariusia situacija ir toliau naudosis opozicija, eskaluodama valdančiųjų konfliktą, siekdama rinkėjų palankumo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt