Lietuvoje

2019.10.22 14:14

Teismas atmetė Lietuvos banko skundą: etikos sargų atsisakymas pradėti tyrimą dėl Jakeliūno – teisėtas

LRT.lt2019.10.22 14:14

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė Lietuvos banko skundą Seimo Etikos ir procedūrų komisijai dėl sprendimo, kuriuo buvo atsisakyta pradėti tyrimą dėl politiko Stasio Jakeliūno veiklos.

Lietuvos bankas birželio pabaigoje kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, prašydamas ištirti valstybės politiko Stasio Jakeliūno elgesį ir konstatuoti, kad jis pažeidė Valstybės politikų elgesio kodekse, Lietuvos banko įstatyme ir Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatyme nustatytus valstybės politiko elgesio principus ir reikalavimus.

Lietuvos banko teigimu, S. Jakeliūnas, 2019-03-25 dalyvaudamas laidoje „Nuoga tiesa“, skleidė melagingą informaciją apie Lietuvos banką, sąmoningai siekė kelti nepasitikėjimą jo darbuotojais, nurodė tikrovės neatitinkančią informaciją. Seimo Etikos ir procedūrų komisija atsisakė pradėti tyrimą dėl politiko elgesio, šį sprendimą motyvuodama aplinkybe, kad 2019-05-26 vykusiuose Europos Parlamento rinkimuose šis politikas išrinktas parlamento nariu ir jo, kaip Seimo nario, įgaliojimai nutrūko 2019-07-02. Lietuvos bankas prašė teismo panaikinti Seimo Etikos ir procedūrų komisijos 2019-07-10 sprendimą nepradėti tyrimo ir įpareigoti komisiją iš naujo spręsti Lietuvos banko 2019-06-25 kreipimosi priėmimo klausimą.

Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija, išnagrinėjusi šią administracinę bylą, priėjo prie išvados, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisijos sprendimas nepradėti tyrimo dėl S. Jakeliūno veiksmų yra teisėtas, priimtas tinkamai išanalizavus faktines aplinkybes ir taikytinas teisės aktų nuostatas, todėl komisija neturėjo pareigos atlikti tyrimą pagal pareiškėjo prašymą dėl Stasio Jakeliūno veiksmų. Pareiškėjo skundą teismas atmetė kaip nepagrįstą.

Teismas pažymi, kad, Lietuvos bankui kreipiantis į Komisiją, S. Jakeliūnas jau buvo išrinktas Europos Parlamento nariu, jam buvo išduotas Europos Parlamento nario pažymėjimas, o Lietuvos vyriausioji rinkimų komisija priėmusi sprendimą dėl jo įgaliojimų nutraukimo nuo 2019-07-02. Taigi teismas daro išvadą, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija neturėjo teisės taikyti pareiškėjo atžvilgiu Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatų vertindama jo elgesį ir neturėjo teisės priimti jo atžvilgiu tokį elgesį vertinantį sprendimą. Dėl Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatų taikymo asmeniui, išrinktam į Europos Parlamentą, dėl jo viešai pasakytų teiginių jau yra pasisakęs ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, t. y. kad Europos Parlamento nario elgesio taisykles (tuo aspektu, kad jo veikla, atliekant savo pareigas, negali būti nieko varžoma) reglamentuoja Europos Parlamento 2005-09-28 sprendimu priimtas Europos Parlamento narių statutas.

Šis teismo sprendimas per trisdešimt kalendorinių dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, skundą paduodant per Vilniaus apygardos administracinį teismą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI