Lietuvoje

2019.10.22 13:00

Dar viena Pranckiečio pergalė prieš valdančiuosius: Seimo pirmininkas išsaugojo postą

patvirtinta oficialiai
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.10.22 13:00

Po jau antrą savaitę užsitęsusių aistrų antradienį Seimas ėmėsi parlamento pirmininko Viktoro Pranckiečio atleidimo iš pareigų procedūros. Parlamentarai dar kartą susirinko į slaptą balsavimą, po kurio paaiškėjo, kad parlamento vadovas švenčia pergalę. Balsų jo nuvertimui iš pareigų neužteko.

Neoficialiais duomenimis, slaptame balsavime dalyvavo 79 Seimo nariai. Neoficialiais duomenimis, „už“ V. Pranckiečio atleidimą balsavo 63 Seimo nariai, „prieš“ buvo 5 parlamentarai, 11 biuletenių surasti sugadinti. Tai reiškia, kad valdančioji dauguma balsavo nevieningai, nes kitu atveju balsų jiems būtų užtekę. Tam, kad Seimo pirmininkas netektų posto, reikėjo 71 balso.

Oficialiai rezultatus Seimo salėje paskelbė posėdžiui pirmininkavusi „socialdarbietė“ Irena Šiaulienė. Ji tik patvirtino jau žinomus skaičius. Iš viso buvo išduoti 79 biuleteniai, tiek pat jų rasta, iš jų galiojantys buvo 68, o negaliojančių 11.

„Atleisti iš pareigų balsavo 63, neatleisti iš pareigų – 5. Taigi, Seimo nutarimas dėl V. Pranckiečio atleidimo iš Seimo pirmininko pareigų nėra priimtas“, – pranešė I. Šiaulienė.

Seimo plenariniam posėdžiui pirmininkaujanti Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė priminė, kad dėl V. Pranckiečio bus balsuojama dar kartą. Dėl to, pasak R. Baškienės, buvo sutarta praėjusį Seimo plenarinį posėdį.

Seimas pakartoti slaptą balsavimą dėl V. Pranckiečio atleidimo nusprendė praėjusią savaitę, kai to paprašė parlamentarė Agnė Širinskienė, „valstiečių“ frakcijos vardu. Šio sprendimo pagrindas – „valstiečių“ iškeltas klausimas dėl nepasitikėjimo balsų skaičiavimo grupe, skaičiavusia praėjusios savaitės antradienį vykusio slapto balsavimo dėl V. Pranckiečio atleidimo rezultatus.

Šiame slaptame balsavime V. Pranckietis išsaugojo savo postą, mat jame dalyvavo tik 11 parlamentarų, tačiau „valstiečiai“ pastebėjo, kad balsų skaičiavimo grupės nariai buvo pakeisti kitais Seimo nariais. Seimas, išreiškęs nepasitikėjimą minėta balsų skaičiavimo grupe, praėjusią savaitę nutarė, kad slaptas balsavimas dėl V. Pranckiečio turėtų įvykti dar kartą.

Tą patį ketvirtadienį posėdžiavusi Seimo valdyba nutarė, kad dėl susiklosčiusios situacijos reikalingas Teisės departamento išaiškinimas.

LRT.lt primena, kad praėjusios savaitės antradienį valdantieji Seimo pirmininko pirmajai pavaduotojai Rimai Baškienei įteikė Seimo nutarimą dėl parlamento vadovo V. Pranckiečio atstatydinimo iš pareigų. Valdantieji planavo dėl V. Pranckiečio atleidimo balsuoti ketvirtadienį, tačiau pats V. Pranckietis Seimo paprašė nedelsti ir dėl jo likimo balsuoti tą pačią dieną, antradienį. Tądien jo iniciatyva buvo surengtas Seimo valdybos posėdis, kuriame nuspręsta tos pačios dienos vakarą surengti nenumatytą Seimo plenarinį posėdį.

Valdantieji balsavimą dėl V. Pranckiečio atleidimo planavo ketvirtadienį, o ne antradienį, tad suskubo atsiimti savo parašus nuo dokumento, kuriuo siūlyta atstatydinti Seimo pirmininką. Tačiau Seimo pirmininko atleidimo iš pareigų iniciatyvą savo parašais parėmė opozicijos atstovai.

Nenumatyto posėdžio metu, antradienį, klausimas dėl V. Pranckiečio atstatydinimo buvo apsvarstytas, tačiau slaptas balsavimas dėl parlamento vadovo atleidimo, kaip jau buvo minėta anksčiau, žlugo, mat jame dalyvavo vos 11-ka Seimo narių. V. Pranckietis savo postą išsaugojo.

„Valstiečiai“ ginčija Seimo valdybos posėdžio, vykusio praėjusį antradienį, teisėtumą, nes jis vyko plenarinio posėdžio metu ir valdybos posėdyje negalėjo dalyvauti plenariniam posėdžiui tuo metu pirmininkavęs Seimo vicepirmininkas „valstietis“ Arvydas Nekrošius. Tuo metu opozicija skundžia ketvirtadienio plenarinio posėdžio metu priimtus Seimo sprendimus, tarp kurių – sprendimą dar kartą balsuoti dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų.

Šiemet performavus valdančiąją koaliciją, Seimo pirmininko postas, kaip numatyta koalicijos sutartyje, buvo perleistas „socialdarbiečiams“. Nepaisant to, dabartinis Seimo pirmininkas V. Pranckietis savo noru iš pareigų nesitraukia.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis R. Karbauskis ne kartą minėjo, kad V. Pranckietis turi trauktis ir vykdyti koalicinius susitarimus. V. Pranckietis, jam grasinant pašalinimu iš partijos dėl to, kad šis nesitraukia iš Seimo pirmininko pareigų, pats pasitraukė iš LVŽS gretų.

R. Karbauskis teigė, kad „valstiečiai“ turi sulaukti, kol visi koalicijos partnerių atstovai Seime sugrįš iš komandiruočių – tam, kad valdantiesiems užtektų balsų parlamento vadovo nuvertimui. Pats V. Pranckietis tai vadina šantažu ir asmeninėmis R. Karbauskio ambicijomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt