Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.22 10:07

Lemiamo balsavimo laukiantis Pranckietis: natūraliai žmogiškai jaudinuosi

atnaujinta 10.34

Antradienį Seime numatytas balsavimas dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atleidimo iš pareigų, nepaisant teisinių ginčų, neatšaukiamas. Pats parlamento vadovas teigia laukiantis lemiamo balsavimo su jauduliu.

„Natūraliai žmogiškai jaudinuosi ir viskas čia yra taip, kaip turi būti“, – žurnalistams antradienį Seime sakė V. Pranckietis.

Seimo pirmininkas teigė manantis, kad klausimas dėl jo atleidimo liks darbotvarkėje ir dėl to bus balsuojama.

„Manau, kad niekas darbotvarkės nekvestionuos. Klausimas įrašytas ir pasirašytas“, – tvirtino Seimo pirmininkas.

V. Pranckietis patvirtino, kad kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT), keldamas klausimą, ar galima Seime dėl pareigūno atleidimo balsuoti du kartus tos pačios sesijos metu.

„Bet kokiu atveju (kreipimasis į KT bus – LRT.lt), nes du kartus negalima svarstyti, palankus ar nepalankus. Vis tiek reikės kreiptis tam, kad sužinotume, ar kitą kartą tokie precedentai yra galimi“, – pažymėjo V. Pranckietis.

„Niekas nesivaiko posto. Visi nori turbūt sužinoti tiesą ir ar teisingai yra elgiamasi, ar eilinį kartą kas nors bando padaryti nebūtinai taip, kaip būtų teisėta ir teisinga“, – pridūrė Seimo pirmininkas.

„Valstiečių“ pirmininkas Ramūnas Karbauskis tvirtino, kad antradienį Seime balsavimas dėl nepasitikėjimo parlamento pirmininku V. Pranckiečiu tikrai įvyks. Tiesa, jis teigė nežinantis, ar valdantiesiems užteks balsų atleisti parlamento vadovą.

„Kiekvienas žmogus, kuris šiandien balsuos, turi teisę balsuoti slaptai. Mes negalime šiandien suskaičiuoti, kaip kas balsuos, suskaičiuos balsų skaičiavimo komisija, bet esmė yra ta, kad valdanti dauguma turės progą beveik visiems esant balsuoti. Gaila, kad opozicija balsuoti savo frakcijų nariams uždraus“, – antradienį prieš Seimo posėdį žurnalistams sakė R. Karbauskis.

Jis tvirtino manantis, kad pirmasis balsavimas dėl V. Pranckiečio buvo neteisėtas.

„Išaiškinimai yra, Seimas priėmė sprendimą, kad sudaryta balsų skaičiavimo komisija buvo neteisėta, dėl to šiandien perbalsuosime“, – dėstė R. Karbauskis.

Susikirto dėl to paties

Antradienio parlamento posėdis vėl prasidėjo nuo ginčų dėl balsų skaičiavimo grupės, kuri turėtų skaičiuoti slapto balsavimo dėl Seimo pirmininko V. Pranckiečio rezultatus. Pirmiausia siūlyta, kad vienas iš balsų skaičiavimo grupės narių būtų buvęs „valstietis“, dabar Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Povilas Urbšys. Tačiau šis pats ironizuodamas pareiškė, kad nori būti pašalintas iš grupės narių.

„Prisipažįstu, kad neturiu tų stebuklingų galių, kad galėčiau padauginti balsų skaičių. Kiek suprantu, nepasitikėjimas balsų skaičiavimo komisija buvo išreikštas, nes jie neatliko evangelinio stebuklo ir trijų balsų „prieš“ nepadaugino iki 71. Aš tokių stebuklingų galių neturiu, prašau mane iš komisijos pašalinti“, – sakė P. Urbšys. Vietoje jo Mišri grupė į balsų skaičiavimo komisiją delegavo Vytautą Baką.

Konservatoriai sakė pakartotinį balsavimą laikantys neteisėtu ir norėjo nedeleguoti frakcijos narių į balsų skaičiavimo grupę, tačiau nutarė, kad tai daryti reikia. Visgi, kaip kalbėjo Jurgis Razma, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) deleguoti frakcijos nariai komisijoje užims pasyvų, stebėtojų vaidmenį, kad būtų išvengiama klastojimo.

Buvęs konservatorius, taip pat Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Rimantas Jonas Dagys ragino išspręsti situaciją kuo greičiau ir nustoti ginčytis „pilkojoje zonoje“: „Mes pjauname šaką, ant kurios sėdime. Apeliuoju į mūsų asmeninę atsakomybę, kad nustotume žaisti žaidimus, kurie niekur neveda, o dabar diskredituoja mus visus.“

Seimas antradienį patvirtino Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkę, kurioje numatytas balsavimas dėl V. Pranckiečio atleidimo. „Už“ darbotvarkę balsavo 74 parlamentarai, 1 buvo „prieš“, 19 susilaikė.

Seimas pakartoti slaptą balsavimą dėl V. Pranckiečio atleidimo nusprendė praėjusią savaitę, kai to paprašė parlamentarė Agnė Širinskienė, „valstiečių“ frakcijos vardu. Šio sprendimo pagrindas – „valstiečių“ iškeltas klausimas dėl nepasitikėjimo balsų skaičiavimo grupe, skaičiavusia praėjusios savaitės antradienį vykusio slapto balsavimo dėl V. Pranckiečio atleidimo rezultatus. Šiame slaptame balsavime V. Pranckietis išsaugojo savo postą, mat jame dalyvavo tik 11 parlamentarų, tačiau „valstiečiai“ pastebėjo, kad balsų skaičiavimo grupės nariai buvo pakeisti kitais Seimo nariais. Seimas, išreiškęs nepasitikėjimą minėta balsų skaičiavimo grupe, praėjusią savaitę nutarė, kad slaptas balsavimas dėl V. Pranckiečio turėtų įvykti dar kartą.

Tą patį ketvirtadienį posėdžiavusi Seimo valdyba nutarė, kad dėl susiklosčiusios situacijos reikalingas Teisės departamento išaiškinimas.

G. Landsbergis: balsavimas yra neteisėtas

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis pabrėžė, kad jo vadovaujami konservatoriai V. Pranckiečio klausimu laikosi pozicijos, kad tai yra valdančiųjų ir paties R. Karbauskio problema. Jis taip pat siūlo nuo šio klausimo nusišalinti ir kitoms opozicinėms frakcijoms, nes šalyje yra didesnių problemų, kurioms reikia politikų dėmesio.

„Mes manome, kad tas balsavimas yra neteisėtas, nes balsavimas yra įvykęs, yra skundas Etikos ir procedūrų komisijoje. Mažų mažiausiai buvo galima sulaukti komisijos išvados ir tada nuspręsti. Bet kai mes pažiūrime bendrą kontekstą valstybėje, tai yra gėdinga šiandien kalbėti apie V. Pranckietį.

Turint omenyje, kad Alytuje gamykla vis dar dega, normalių atsakymų nėra apie tai, kas laukia žmonių, mes svarstome biudžetą su gausybe naujų mokesčių, mokytojai grasina streikais, medikai, neabejoju, iškels savo reikalavimus ir mes didžiausią problemą Lietuvoje vis dar turime pono V. Pranckiečio ir pono V. Karbauskio konfliktą. Šitas klausimas, mūsų nuomone, yra išspręstas ir tai dabar jau valdančiųjų bėda“, – žurnalistams komentavo G. Landsbergis.

Slaptas balsavimas žlugo

LRT.lt primena, kad praėjusios savaitės antradienį valdantieji Seimo pirmininko pirmajai pavaduotojai Rimai Baškienei įteikė Seimo nutarimą dėl parlamento vadovo V. Pranckiečio atstatydinimo iš pareigų. Valdantieji planavo dėl V. Pranckiečio atleidimo balsuoti ketvirtadienį, tačiau pats V. Pranckietis Seimo paprašė nedelsti ir dėl jo likimo balsuoti tą pačią dieną, antradienį. Tądien jo iniciatyva buvo surengtas Seimo valdybos posėdis, kuriame nuspręsta tos pačios dienos vakarą surengti nenumatytą Seimo plenarinį posėdį.

Valdantieji balsavimą dėl V. Pranckiečio atleidimo planavo ketvirtadienį, o ne antradienį, tad suskubo atsiimti savo parašus nuo dokumento, kuriuo siūlyta atstatydinti Seimo pirmininką. Tačiau Seimo pirmininko atleidimo iš pareigų iniciatyvą savo parašais parėmė opozicijos atstovai.

Nenumatyto posėdžio metu, antradienį, klausimas dėl V. Pranckiečio atstatydinimo buvo apsvarstytas, tačiau slaptas balsavimas dėl parlamento vadovo atleidimo, kaip jau buvo minėta anksčiau, žlugo, mat jame dalyvavo vos 11-ka Seimo narių. V. Pranckietis savo postą išsaugojo.

„Valstiečiai“ ginčija Seimo valdybos posėdžio, vykusio praėjusį antradienį, teisėtumą, nes jis vyko plenarinio posėdžio metu ir valdybos posėdyje negalėjo dalyvauti plenariniam posėdžiui tuo metu pirmininkavęs Seimo vicepirmininkas „valstietis“ Arvydas Nekrošius. Tuo metu opozicija skundžia ketvirtadienio plenarinio posėdžio metu priimtus Seimo sprendimus, tarp kurių – sprendimą dar kartą balsuoti dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų.

Šiemet performavus valdančiąją koaliciją, Seimo pirmininko postas, kaip numatyta koalicijos sutartyje, buvo perleistas „socialdarbiečiams“. Nepaisant to, dabartinis Seimo pirmininkas V. Pranckietis savo noru iš pareigų nesitraukia.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis R. Karbauskis ne kartą minėjo, kad V. Pranckietis turi trauktis ir vykdyti koalicinius susitarimus. V. Pranckietis, jam grasinant pašalinimu iš partijos dėl to, kad šis nesitraukia iš Seimo pirmininko pareigų, pats pasitraukė iš LVŽS gretų.

R. Karbauskis teigė, kad „valstiečiai“ turi sulaukti, kol visi koalicijos partnerių atstovai Seime sugrįš iš komandiruočių – tam, kad valdantiesiems užtektų balsų parlamento vadovo nuvertimui. Pats V. Pranckietis tai vadina šantažu ir asmeninėmis R. Karbauskio ambicijomis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi