Lietuvoje

2019.10.20 22:02

Politologė: Pranckietis neišmoko politikos pradžiamokslio

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.10.20 22:02

Ramūnas Karbauskis, nuo gegužės pradėjęs versti iš Seimo pirmininko kėdės Viktorą Pranckietį, šią savaitę stipriai nusvilo, kai nepavyko jo suplanuotas žaidimas – ketvirtadienį pašalinti V. Pranckiečio ir pačiam užimti vieną iš postų Seimo vadovybėje – pirmininko arba pavaduotojo.

V. Pranckietis, padedamas opozicijos, garsiai kalbančios, kad tai valdančiųjų reikalas ir ji nesikiš, pergudravo valstiečių lyderį. Tik klausimas ar pakanka, gavus 7-nis balsus iš 11-os skelbtis, kad laimėjo demokratija ir turi Seimo palaikymą? Prisiminus, kad prieš metus Seimo pirmininkas tvirtino neabejojąs, kad demokratijos pagrindas – kai mažuma klauso daugumos, išeitų kažkuriuo metu V. Pranckietis klydo.

Politinės erdvės stebėtojų nuomone, Seimas žlugdo ir šiaip katastrofišką savo reputaciją, opozicijos veiksmai nedaro jai garbės, Ramūnas Karbauskis – praranda Seimo kontrolę, V. Pranckietis – taip ir neišmoko politikos pradžiamokslio.

Šį antradienį valdančioji dauguma pranešė, kad ketvirtadienį bus surengta nepasitikėjimo procedūra Seimo pirmininku V. Pranckiečiu – jau surinkti 53 valdančiųjų koalicijos narių parašai. Tuo pat metu R. Karbauskis pasisakė, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija nusprendė jį deleguoti į Seimo vadovybę: galbūt į atsilaisvinsiantį Seimo pirmininko, o gal į vicepirmininko postą.

V. Pranckietis pareiškė netikįs, kad R. Karbauskio planas pavyks ir tą patį antradienį kreipėsi į Seimą, prašydamas jo klausimą spręsti nedelsiant. Sušauktas neeilinis Seimo valdybos posėdis. Seimo vadovybė nusprendė patenkinti V. Pranckiečio prašymą.

Atsiiminėjo parašus

Kad antradienį balsavimas neįvyktų, valdantieji vienas po kito atsiiminėjo parašus. Tačiau veiksmų ėmėsi opozicija. Ilgą laiką tvirtinusi, kad pirmininko atšaukimo procedūroje nedalyvaus, dabar jau savo parašais rėmė reikalavimą balsuoti dėl pasitikėjimo V. Pranckiečiu.

„Opozicija žaidžia žaidimus, tai yra bando palaikyti kiek įmanoma ilgiau tą konfliktą tarp R. Karbauskio ir V. Pranckiečio. Remia V. Pranckietį tiek, kiek reikia procedūriškai užtęsti šitą chaosą“, – tikino Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius Tomas Janeliūnas.

„Visos dabar politinės grupės – tiek valdantieji, tiek opozicija – savo reputaciją gerokai pamalė į miltus. [...] Aišku, visą šitą situaciją jau pačioj pradžioj ne prieš vieną mėnesį užprogramavo R. Karbauskis. [...] Tai dabar visi labai sėkmingai dirba tam, kad Seime chaosas tęstųsi, destrukcija tęstųsi. Ir tikrai tai, kas įvyko antradienį, nedaro garbės opozicijai. Kas dabar vyksta toliau, nedaro garbės valdantiesiems“, – aiškino Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė.

Prieš pat balsavimą valdantieji iš posėdžio išėjo, V. Pranckietis kreipėsi į pustuštę salę savaip perfrazuodamas Jungtinių Valstijų prezidentą Džoną Kenedį, kai jis agitavo už kosmoso įsisavinimo programą „Apollo“.

„Aš manau, kad šis balsavimas bus „už“ demokratiją. Ir žinote, pasakysiu daugeliui žinomus žodžius: darau tai ne dėl to, kad tai yra lengva, bet dėl to, kad tai yra sunku ir būtina. Tai yra Džono Kenedžio žodžiai prieš vykdant APOLLO misiją. Mes nevykdome „Apollo“ misijos, bet mes vykdome normalų demokratinį procesą“, – kalbėjo V. Pranckietis.

Balsavime dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu dalyvavo 11 Seimo narių, 3 palaikė sprendimą atstatydinti, 7 – ne, 1 biuletenis rastas negaliojantis. Taigi, V. Pranckietis postą išsaugojo 7 Seimo narių balsais. Dabar jau R. Karbauskis prisiminė demokratiją. LVŽS lyderis šį opozicijos demaršą pavadino demokratijos įžeidimu.

„Įvyko tai, ko aš net keisčiausiose svajonėse negalėjau numatyti, tai yra konservatoriai paėmė ir pasirašė, tai yra jie prisiėmė absoliučią atsakomybę. Nuo šios dienos galime tai teigti, kad Seimo pirmininkas atstovauja opozicijai“, – tvirtino R. Karbauskis.

V. Pranckietis pareiškė iš pareigų nesitrauksiantis, nes esą turi Seimo palaikymą. Valdantieji kreipėsi į Seimo etikos sargus, o dar po dienos vykusiame posėdyje surengė balsavimą dėl nepasitikėjimo balsų skaičiavimo komisija.

Prie V. Pranckiečio nušalinimo klausimo ketinama grįžti kitą savaitę, antradienį. V. Pranckietis pagrasino šį klausimą blokuoti Seimo valdyboje – neįtraukti jo į posėdžio darbotvarkę. Ir taip gali būti, nes antradienio įvykiai parodė, kad R. Karbauskis prarado Seimo vadovybės kontrolę, kai vienas iš penkių valdančiųjų koalicijos atstovų, Seimo vicepirmininkas Remigijus Žemaitaitis prisidėjo prie opozicijos ir palaikė idėją balsuoti dėl V. Pranckiečio antradienį.

„R. Karbauskis patirs didelių problemų vairuodamas Seimą, formuodamas Seimo darbotvarkę, nes Seimo darbotvarkės formavimas pakankamai rimtas galios instrumentas“, – komentavo VU TSPMI politologas Liutauras Gudžinskas.

Nusitaikė ir į R. Žemaitaitį

Taigi, R. Karbauskiui dabar reikia iš valdybos pašalinti ir R. Žemaitaitį, kuris dar neseniai buvo sąjungininkas, o dabar irgi trauktis atsisako. „Valstiečiai“ jau renka parašus dėl jo atstatydinimo. Na, o R. Karbauskiui kol kas planus atsisakyti frakcijos seniūno posto ir keltis į Seimo valdybą tenka atidėti.

Politologų nuomone, V .Pranckietis turėjo dvi galimybes: pasitraukti savo noru arba ketvirtadienį pasitikrinti pasitikėjimą Seime. Dabar visiškai neaišku kam jis atstovauja – 7-iems antradienio vakarą jį palaikiusiems parlamentarams ar opozicijai, kuri prisidėjo organizuojant neeilinį posėdį, bet nėjo balsuoti.

„Valdančioji koalicija nepalaiko, tęsiasi įvairūs veiksmai, sumenkinant jo autoritetą arba atsieti nuo LVŽS, dabar jau ir frakcijos, ir išties panašu, kad šita istorija V. Pranckiečiui baigiasi nenaudingai“, – teigė VU TSPMI politologė Ieva Petronytė-Urbonavičienė.

„Manau, kad ir Seimo pirmininkui reikėtų susiprasti, kad ne aplink jį sukasi visas Seimas. [...] Jam buvo laikas, kurį jis galėjo išnaudoti garbingai – pasitraukti ir palikti R. Karbauskį kovoti patį su savimi, nes pasakyti, kad, jeigu R. Karbauskis bus Seimo pirmininku, čia bus diktatūra, tai reiškia, kad nesuprantama, kas yra vis dėlto Seimo pirmininkas. O po antradienio balsavimo sakyti, kad pagaliau viskas baigėsi ir Seimas dirbs efektyviai – tai rodo dar kartą, kad V. Pranckietis nepraėjo politikos pradžiamokslio“, – tvirtino R. Urbonaitė.

Prieš Seimo rinkimus valstiečiai-žalieji žadėjo grąžinti pasitikėjimą Seimu ir partijomis, panašu, užsitęsęs chaosas Seime atneš priešingą rezultatą.

„Krentanti Seimo reputacija atitinkamai mažins pasitikėjimą ir taip žemą pasitikėjimą turinčiomis partijomis Ir tai gali būti į naudą kaip tik kažkokioms populistinėms jėgoms, kurios vėl žadės tvarką, vėl žadės kažkokius ryžtingesnius sprendimus ir nemanau, kad šioje vietoje opozicija turi kažkokių galimybių laimėti rinkėjų balsus“, – dėstė T. Janeliūnas.

Seimo liberalai jau užsiminė apie galimybę paleisti Seimą ir priešlaikinius rinkimus, tačiau valdantieji apie tai net girdėti nenori.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI