Lietuvoje

2019.10.19 22:21

Istorikė apie partizaną Antaną Kraujelį: sovietų represinėms struktūroms jis buvo tikras siaubūnas

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.19 22:21

Po savaitės Lietuva iškilmingai atsisveikins su paskutiniuoju Aukštaitijos partizanu Antanu Kraujeliu-Siaubūnu. Jo sesuo sako, kad pagaliau bus ištęsėtas 1965-aisiais žuvusiam broliui duotas pažadas tinkamai jį palaidoti. A. Kraujelio-Siaubūno – išskirtinės asmenybės partizaniniame judėjime – palaikai buvo rasti birželį.

Janina Šyvokienė pasakoja, kad kartu su visa šeima ilgus metus ieškojo atsakymo, kas tiksliai nutiko broliui A. Kraujeliui-Siaubūnui ir kur buvo paslėptas partizano kūnas. Versijų buvo visokių – ir kad kūnas užkastas smėlio karjere, ir kad galėjo atsidurti ežero dugne.

„Kada buvo teismai, aš klausiau Tichomirovo, KGB viršininko Utenos, ir Misiukonio – ir jie visi ranką prie širdies: nežinom. O paskui jau bandė sakyti, (kad) kariuomenė išsivežė į Vilnių, tai aš pagalvojau, kad nu ką ten vežė į Vilnių. Pakeliui gal kur nors užkasė ir viskas“, – sako Janina Šyvokienė, partizano sesuo.

A. Kraujelio palaikai rasti Antakalnio Našlaičių kapinėse, vos už maždaug 38 metrų nuo tos vietos, kur aptikti ir partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago. Pasak archeologo Gintauto Vėliaus, teko ištirti daugybę duomenų ir istorinių dokumentų, kurie atvedė būtent čia.

Šiandien G. Vėlius rodo tą vietą, kur ir buvo rasti palaikai. Iš pradžių nuspręsta kasti mažumėlę toliau, bet nieko nepešus pasirinkta ši vieta. Pirmas dalykas, kurį išvydo bekasant – kariškas diržas.

„Iš karto daugmaž tapo aišku, su kuo susidūrėme. Kadangi kaliniams tiesiog nebuvo suteikta tokia galimybė dėvėti diržus, jie jų neturėjo, iš ligoninių juo labiau asmenys su kariškais diržais neatkeliaudavo. Mes palaikų net nematėm, bet tas diržas, plius žinojimas, kurioje vietoje kasame, iš karto suteikė labai didelę viltį“, – sako VU Archeologijos katedros docentas.

A. Kraujelis-Siaubūnas prie miško brolių prisidėjo 1948-ųjų rudenį, buvo itin sunkiai sugaunamas – slaptėsi iki 1965-ųjų kovo.

„Sovietinėms represinėms struktūroms jis tikrai buvo siaubūnas, nes yra žinoma, kad nesugaunant jo ilgą laiką tiesiog paskui jau MGB, po to jau KGB pradėjo nervintis. Ateidavo laiškai iš Maskvos, liepdavę tiesiog sutvarkyti šitą reikalą, jeigu taip galima išsireikšti“, – pasakoja Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ekspertė Ramona Staveckaitė-Notari.

Paskutinysis Aukštaitijos partizanas A. Kraujelis-Siaubūnas bus pašarvotas Šventojo Ignoto bažnyčioje penktadienį, o kitos dienos rytą – iškilmingai palaidotas Antakalnio kapinėse.

Plačiau – Žyginto Abromaičio reportaže nuo 17.50 min.

Panorama. Ugniagesiams nepavyksta pasiekti vis dar smilkstančių padangų, buvo panaudotas itin pavojingas putokšlis (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo
COVID-19 TRUMPAI
Ingrida Šimonytė
2021.10.19 10:29

Šimonytė: susirūpinimą kelia Vėlinės

atnaujinta 10.32